Zygmunt Miłoszewski: fikcja pozwala przeżyć

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2011 23:33
Najlepszy znajomy Davida Copperfielda, podróżnik do Bullerbyn, poza tym autor kryminału, na którego podstawie powstał właśnie popularny film. Młody polski pisarz opowiadał w Dwójce o swoich literackich pasjach.
Audio

Bez literatury – fikcyjnych światów, które ze sobą niesie – nie dałoby się żyć, przyznał w dwójkowej audycji "Fioł literacki" Zygmunt Miłoszewski. – Jest pewną złośliwością losu – mówił młody prozaik – że mając dość potężny aparat poznawczy jednocześnie dostajemy bardzo niewiele czasu, by z niego korzystać. Zanim zaczniemy kojarzyć cokolwiek ze świata, to pomiędzy tym momentem, a momentem, kiedy myślimy już o tym, u jakich lekarzy spędzimy następny tydzień – ile upływa? Jakieś czterdzieści, może pięćdziesiąt w miarę sensownych lat, z tego połowa spędzona na spaniu, a druga na siedzeniu w jakimś biurze – opowiadał bez ogródek pisarz. – Gdyby nie fikcja, byłoby to nie do zniesienia – podkreślił.

Fikcja nie zastąpi rzeczywistości, to prawda, nie stanowi panaceum na naszą samotność. Ale, mówił rozmówca Doroty Gacek, dzięki niej nie jest się skazanym tylko na własne życie: można przeżyć inne historie, doświadczyć innych uczuć, poznać innych ludzi. Zygmunt Miłoszewski opowiadał o tych najważniejszych dla niego, odkrytych w książkach, doświadczeniach i osobach.

The
The Shakespeare & Company Bookshop, Paryż.

 

Jest, jak się okazało, miłośnikiem prozy Karola Dickensa, a Davida Copperfielda zna lepiej niż dawnych szkolnych kolegów. Ważną dla niego pisarką jest Astrid Lindgren, a jej "Bracia Lwie Serce" są jedną z najpiękniejszych powieści świata. W tej przejmującej historii o śmierci można odnaleźć sposób na oswojenie zaświatów. Jaki? O tym i o wielu innych literackich pasjach Zygmunta Miłoszewskiego - m.in. o Vonnegucie, Iwaszkiewiczu czy Bułhakowie - dowiemy się, wysłuchując dwójkowej audycji.

"Fioła literackiego" przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

***
Zygmunt Miłoszewski (rocznik 1976) - prozaik, autor scenariuszy, publicysta. Debiutował w 2004 roku na łamach "Polityki" opowiadaniem "Historia portfela", potem wydał powieść grozy "Domofon" (W.A.B. 2005) i baśń dla dzieci "Góry Żmijowe" (W.A.B. 2006, przekład ukraiński w 2010).  
Najbardziej znana powieść Zygmunta Miłoszewskiego "Uwikłanie" (W.A.B. 2007) została uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru na V Festiwalu Kryminału. W 2010 roku ukazała się w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdzie przyjęto ją entuzjastycznie, w przygotowaniu edycja w Czechach, Chorwacji, i Rosji. Na motywach "Uwikłania" powstał film w reżyserii Jacka Bromskiego (w rolach głównych Marek Bukowski i Maja Ostaszewska).  

 

Czytaj także

Fioł literacki według prof. Michała Pawła Markowskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2011 20:40
W pierwszej audycji z nowego cyklu Dwójki rozmawialiśmy z wybitnym literaturoznawcą, eseistą i tłumaczem o jego literackich pasjach i fascynacjach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fioł literacki Mariusza Szczygła

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2011 07:00
Książki ukochane, zaczytane, których nie chce się kończyć – tak są dobre. Ponadto Hrabal, Vonnegut i dużo innych literackich pasji jednego z najlepszych polskich reporterów.
rozwiń zwiń