Berlinale: Werner Herzog zachwycony Nicole Kidman

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2015 20:00
Jedną z głównych atrakcji 65. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie będzie pierwszy od wielu lat film fabularny niemieckiego mistrza.
Audio
  • Krytyk Adriana Prodeus zaprasza na 65. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie (Wybieram Dwójkę)
Nicole Kidman. Jak gwiazda Hollywood odnalazła się w nowym obrazie mistrza europejskiego kina? Dowiemy się na Berlinale
Nicole Kidman. Jak gwiazda Hollywood odnalazła się w nowym obrazie mistrza europejskiego kina? Dowiemy się na BerlinaleFoto: Georges Biard, lic. CC (wikipedia)

W "Królowej pustyni" Wernera Herzoga Nicole Kidman wcieliła się w postać Gertrudy Bell - podróżniczki i archeolożki, która w epoce emancypacji kobiet miała kluczowy wpływ na politykę Imperium Brytyjskiego na Bliskim Wschodzie.- Wener Herzog deklaruje, że zachwyciła go gra Nicole Kidman - powiedział w Dwójce wybierająca się na festiwal krytyk Adriana Prodeus.

Jednym z przewodnich tematów tegorocznego festiwalu będzie, jak zdradził dyrektor Dieter Kosslick, sytuacja kobiet. Inne to: homofobia, molestowanie dzieci i ekstremizm religijny.

- Specyfiką Berlinale jest właśnie polityczne zaangażowanie. Wszystkie tematy z pierwszych stron gazet znajdują odzwierciedlenie w programie - wyjaśniła wybierająca się na festiwal krytyk Adriana Prodeus. - Czasami staje się to wręcz nużące. Pojawia się bowiem sporo filmów nienajwyższych lotów, które dotykają jednak nośnych tematów - dodała.

Nasza ekspertka wskazała filmy, które na pewno warto zobaczyć i opowiedziała o obrazach kręconych w areszcie domowym, a także o niezwykłym spotkaniu Italo Calvino z Siergiejem Eisensteinem.

***

Prowadziła: Justyna Piernik

Gość: Adriana Prodeus

Data emisji: 4.02.2015

Godzina emisji: 17.30

Materiał wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę"

mm/ag

Czytaj także

Berlinale rozpoczęte. 20 filmów walczy o Złotego Niedźwiedzia

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 22:00
W konkursie głównym berlińskiego festiwalu nie ma w tym roku filmów polskich. Decyzję jury pod kierownictwem Jamesa Schamusa poznamy 15 lutego. Wiadomo, już że za całokształt twórczości nagrodę otrzyma brytyjski reżyser Ken Loach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Berlinale: Złoty Niedźwiedź dla chińskiego "Bai Ri Yan Huo”

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2014 21:20
Zwycięzcą 64. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale został chiński film "Bai Ri Yan Huo" (Czarny Węgiel, Cienki Lód) w reżyserii Yinana Diao.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Performer" w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 14:50
Rozmowa o filmie, który na Berlinale znalazł się w sekcji Forum Expanded skupiającej się na styku sztuki współczesnej i kina.
rozwiń zwiń