Robert Więckiewicz: alkoholika grałem bez żadnej asekuracji

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 16:00
– Praca na planie "Pod Mocnym Aniołem" była ekstremalnym doświadczeniem. Próg bezpieczeństwa, poza który zwykle się nie wychodzi, był daleko przesunięty albo w ogóle nie istniał – mówił w Dwójce aktor Robert Więckiewicz.
Audio
  • Aktor ekstremalny. Robert Więckiewicz o sobie i swoich rolach (W tyglu kultury/Dwójka)
Robert Więckiewicz
Robert WięckiewiczFoto: Grzegorz Śledź/PR2


Robert Więckiewicz w ostatnim czasie stał się jednym z czołowych polskich aktorów filmowych. Współpracował m.in. z Juliuszem Machulskim, Wojciechem Smarzowskim, Andrzejem Wajdą i Agnieszką Holland. Tylko w 2013 r. Więckiewicz zagrał Lecha Wałęsę i Adolfa Hitlera, a teraz możemy go oglądać jako odtwórcę głównej roli w filmie "Pod Mocnym Aniołem", gdzie gra alkoholika. – Niektóre z moich ról wymagały maksymalnego zaangażowania – wyznał aktor podczas audycji "W tyglu kultury". – Oczywiście w każdej roli staram się dać z siebie wszystko, jednak materiał, który ostatnio dostaję, wymaga pełnego oddania się roli – podkreślił.

Z całą pewnością było tak w przypadku postaci Jerzego z ostatniego filmu Wojciecha Smarzowskiego. Rola ta, jak mówił wcześniej sam aktor, "przeorała" go. – Mieliśmy tu do czynienia z bardzo ekstremalną sytuacją – opowiadał Robert Więckiewicz. – Po pierwsze historia, którą opowiadamy w tym filmie, nie należy do historii łatwych, lekkich i przyjemnych. Po drugie zaś problem, z którym się zmaga moja postać, wymagał ode mnie maksymalnego dostępu do siebie. To wiąże się oczywiście z bezgranicznym zaufaniem, jakim obdarzyłem Wojtka Smarzowskiego. Mógł zrobić ze mną, co chciał – dodał.

Zgodnie ze znaną maksymą amerykańskich krytyków filmowych postaci grane przez Roberta Więckiewicza są "większe niż życie". Aktor stwierdził, że ci bohaterowie są przede wszystkim więksi od niego samego. – Najbardziej interesujące dla mnie jest mierzenie się właśnie z takimi z postaciami. To jest prawdziwe wyzwanie; to daje też wielką satysfakcję, nawet nie z efektu, ale z samej pracy – powiedział.

Z Robertem Więckiewiczem rozmawiał Jacek Wakar. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

mc

Czytaj także

Robert Więckiewicz: nigdy nie jestem do końca zadowolony ze swojej roli

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 20:55
- Podobnie było, gdy pierwszy raz zobaczyłem ten film. Pomyślałem sobie, że w kilku miejscach coś bym poprawił, coś bym zmienił. Ale już za późno - mówił w Jedynce Robert Więckiewicz, odtwórca tytułowej roli w filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Więckiewicz nagrodzony za "Wałęsę” Srebrnym Hugo

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2013 20:19
Robert Więckiewicz za rolę Lecha Wałęsy w filmie Andrzeja Wajdy, a Maciej Pieprzyca, twórca filmu "Chce się żyć", za debiut reżyserski zostali nagrodzeni na 49. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pod Mocnym Aniołem". Wojciech Smarzowski: to analiza ludzkiej natury

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 17:32
- To jest film i o strachu, i o samotności, i o lękach. Po prostu o człowieku - powiedział reżyser Wojciech Smarzowski o swoim najnowszym obrazie "Pod Mocnym Aniołem".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Smarzowski: w polskim piciu najgorsza jest agresja

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 12:00
- Ilość alkoholu w moich filmach zaczęła mi przeszkadzać, dlatego postanowiłem zrobić jeden konkretny film tylko i wyłącznie o piciu - mówił w Dwójce reżyser filmu "Pod Mocnym Aniołem".
rozwiń zwiń