Mosaik. Afrykańska muzyka z suwalskiej chaty

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 15:00
- Potrzebowaliśmy "nowej strony świata", dlatego na tym albumie wybraliśmy się na północ i wschód Afryki - mówiła w Dwójce Jolanta Kossakowska z zespołu Mosaik wykonującego muzykę świata na instrumentach historycznych i etnicznych.
Audio
  • Joanna Kossakowska opowiadała o najnowszym albumie zespołu Mosaik (Źródłogranie/Dwójka)
Fragment okładki najnowszego albumu zespołu Mosaik pt. Wolno (ŹródłogranieDwójka)
Fragment okładki najnowszego albumu zespołu Mosaik pt. "Wolno" (Źródłogranie/Dwójka)Foto: materiały prasowe

W "Źródłograniu" rozmawialiśmy z liderką warszawskiego zespołu Mosaik, który pod patronatem Dwójki wydał swoją czwartą płytę. Album "Wolno" nagrano w studiu zorganizowanym w starej suwalskiej w chacie. - Koncepcja płyty była taka, żeby brzmiała ona "plenerowo", trochę jakby słuchacz wchodził do tej chaty, siadał razem z nami, słuchał muzyki i uczestniczył podczas jej nagrywania - mówiła Jolanta Kossakowska.

Na płycie gościnnie występuje Gwidon Cybulski - muzyk specjalizujący się w muzyce afrykańskiej - grający na balafonie n'goni i harmonijce ustnej. - Cała płyta jest mniej lub bardziej "afrykańska". Potrzebowaliśmy inspiracji i Gwidon natchnął nas swoimi pomysłami. "Wolno" zawiera afrykańskie utwory tradycyjne, ale jest to nasza najbardziej autorska płyta.

Joanna Kossakowska opowiada także o udziale Mosaik w nowozelandzkim projekcie muzyczno-filmowym "No Man's Land". 

***

Tytuł audycji: Źródłogranie

Prowadzą: Magdalena Tejchma

Gość: Jolanta Kossakowska (skrzypaczka, wokalistka, liderka zespołu Mosaik)

Data emisji: 18.07.2016

Godzina emisji: 12.00

ob/mc

Czytaj także

Śpiew gardłowy. Od Massive Attack do Tuwy

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016 15:00
- Zanim dowiedziałem się, czym jest śpiew gardłowy, słyszałem go kilkakrotnie, choćby w piosence "Karmacoma" Massive Attack - wspominał Bart Pałyga, jeden z najważniejszych polskich znawców stylu wywodzącego się z Azji Centralnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konono no.1: jesteśmy jak Lekarze bez Granic

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 14:00
Tak lider słynnego kongijskiego zespołu - Agustin Makuntima Mawangu opisywał status Konono no.1 w Europie. Zupełnie inaczej sprawy się mają w ojczyźnie muzyków...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kapela ze Stęszewa. Muzyka nie zawsze z tej ziemi

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 14:30
- Dzisiejsza kultura sprawia, że staramy się grać płynnie, dbamy o czystość dźwięku. W starszych nagraniach muzyka dudziarska jest bardzo wiejska, typowa do tańca – mówią w Dwójce członkowie Kapeli ze Stęszewa.
rozwiń zwiń