Wudu. "Śpiewając zwracamy się ku duchom"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 17:40
- Przywołujemy je. To tak jakby wyjąć telefon komórkowy i zadzwonić do kogoś - mówił o haitańskiej muzyce Jean Claude Dorvil, szef zespołu Chouk Bwa Libete.
Audio
  • Rozmowa z Chouk Bwa Libete cz. 1 (Źródłogranie/Dwójka)
  • Rozmowa z Chouk Bwa Libete cz. 2 (Źródłogranie/Dwójka)
Święto wyznawców wudu na Haiti. Religia ta ma korzenie m.in. w chrześcijaństwie
Święto wyznawców wudu na Haiti. Religia ta ma korzenie m.in. w chrześcijaństwieFoto: PAP

Grupa ta wykonuje muzykę nazywaną mizik rasin. To połączenie tradycyjnych obrzędów wodu z wpływami współczesnych gatunków. - Najważniejsza jest tu ceremonia, specjalne bębny i grzechotka - wyjaśniał Jean Claude Dorvil. W tekstach zespół Chouk Bwa Libete porusza problemy trapiące mieszkańców Haiti, wszechobecną nędzę i hipokryzję polityków. Muzycy zwracają się też do duchów. - One nas słyszą i wskazują na kogoś. Ta osoba wchodzi w kontakt z duchem i wpada w trans, on jest prawdziwy, nie ma tutaj teatru.

Menedżer zespołu Michael Wolteche podkreślał, że trans zsyłany przez ducha to niezwykle rzadkie doświadczenie. O tym, jak wygląda takie przeżycie, opowiadał Jean Claude Dorvil. W audycji słuchaliśmy też nagrań Chouk Bwa Libete.

***

Tytuł audycji: Źródłogranie

Prowadzą: Magdalena Tejchma

Gość: muzycy Chouk Bwa Libete

Data emisji: 24.10.2016

Godzina emisji: 12.00

bch/pj

Zobacz więcej na temat: folk Haiti Magdalena Tejchma
Czytaj także

Adam Strug: my umieramy na scenie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2016 15:00
- Podejmowanie tematyki funeralnej jest oczywiście dla artystów dużym emocjonalnym obciążeniem - mówił śpiewak, którego wspólna płyta z zespołem Kwadrofonik - "Requiem ludowe" - uznana została za Folkowy Fonogram Roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konono no.1: jesteśmy jak Lekarze bez Granic

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 14:00
Tak lider słynnego kongijskiego zespołu - Agustin Makuntima Mawangu opisywał status Konono no.1 w Europie. Zupełnie inaczej sprawy się mają w ojczyźnie muzyków...
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Haiti to nie jest ziemia przeklęta"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2016 11:15
Po katastrofalnym trzęsieniu ziemi na Haiti sześć lat temu wydawało się, że na wyspie gorzej już być nie może. Jednak obecnie huragan spustoszył kraj. W karaibskim regionie czai się też zagrożenie w postaci epidemii cholery. Jak zapewniała w audycji Gorąca Planeta Zofia Pinchinat-Witucka, szefowa Fundacji Polska-Haiti, Haiti to nie jest ziemia przeklęta.
rozwiń zwiń