Stanisław Piętak - ostatni wielki chłopski poeta

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 09:00
Jarosław Iwaszkiewicz określił go mianem "owczarza" i "chłopskiego egzystencjalisty". Piętak inspirował się zarówno wsią, jak i dokonaniami międzywojennej awangardy. W rocznicę urodzin tego poety i prozaika przypominamy audycję z udziałem prof. Anny Nasiłowskiej.
Audio
  • Stanisław Piętak - ostatni wielki chłopski poeta (Dwójka, 2014 rok)
Stanisław Piętak
Stanisław PiętakFoto: PAP

Stanisław Piętak urodził się 3 sierpnia w 1909 roku w Wielowsi pod Tarnobrzegiem, w biednej chłopskiej rodzinie. Jako dziecko dużo chorował, przeszedł między innymi zapalenie opon mózgowych. Wyłączony z prac gospodarskich dużo czytał. Mimo trudnej sytuacji ekonomicznej jego rodziny udało mu się zdać maturę i dostać na Uniwersytet Jagielloński.

Debiutował jako prozaik w 1930 roku. Związał się z grupą poetów skupionych wokół Józefa Czechowicza. Pisał poezję awangardową, której dawał prymat nad swoimi dokonaniami prozatorskimi. Sławę zyskał jednak nie dzięki tomikom, a powieści. W 1938 r. wydał na poły autobiograficzną prozę "Młodość Jasia Kunefała", która została wyróżniona Nagrodą Młodych Polskiej Akademii Literatury.

- Na ten cykl składają się aż cztery powieści - opowiadała Anna Nasiłowska. Wszystkie mocno biograficzne. - Widać, że ta młodość Jasia Kunefała jest młodością artysty przewrażliwionego, z którym rodzina ma pewien kłopot, bo choruje, jest niezdolny do pracy. Jednocześnie wszyscy odnoszą się do niego delikatnie, widzą, że jest marzycielem.

Estetycznie powieść Piętaka nie ma w sobie nic z brutalnego chłopskiego realizmu. Jest utworem niezwykle lirycznym. Z drugiej strony można się z niej wiele dowiedzieć o nastrojach panujących na wsi podczas II wojny światowej. Tragiczne przeżycia z tego okresu mogły przyczynić się do samobójczej śmierci poety w 1964 roku.

Więcej na temat życia i dorobku Stanisława Piętaka - w nagraniu audycji, którą przygotował Witold Malesa.

Stanisław
Stanisław Piętak, fot. Wikipedia/domena publiczna

bch/mc

Czytaj także

Stanisława Przybyszewska. Historia zapomnianej rewolucjonistki

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 19:00
- Rzeczywistość rewolucji francuskiej ją urzekła - opowiadała prof. Ewa Graczyk o postawie życiowej Stanisławy Przybyszewskiej, oryginalnej dramatopisarki zmarłej 80 lat temu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lech Bądkowski – pisarz, żołnierz, obywatel

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 19:39
W "Strefie słowa" wspominaliśmy pierwszego rzecznika gdańskich stoczniowców strajkujących w sierpniu 1980 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hanna Malewska. Ascetyczna planeta mądrości

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2016 20:00
- Ta jedna z największych polskich pisarek żyła do końca w sublokatorskim pokoju, w którym było biurko, półki z książkami, fotel dla gości, łóżko i szafa na ubrania - opowiadał o Hannie Malewskiej Tomasz Fiałkowski.
rozwiń zwiń