X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Jestem baba". Poezja Anny Świrszczyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2014 08:20
W 105. rocznicę urodzin Anny Świrszczyńskiej Piotr Matywiecki opowiadał w audycji "Portrety" o jej poezji, a także o poświęconej pisarce książce Czesława Miłosza pt. "Jakiegoż to gościa mieliśmy".
Audio
  • Piotr Matywiecki o poezji Anny Świrszczyńskiej (Portrety/Dwójka)
Anna Świrszczyńska (1972 r.)
Anna Świrszczyńska (1972 r.)Foto: PAP/CAF - Witold Rozmysłowicz

Książka Czesława Miłosza wyrasta z jego fascynacji poezją Anny Świrszczyńskiej, którą tłumaczył i wydał także w Stanach Zjednoczonych. Miłosz pisze o życiu, rodzicach, niełatwym dzieciństwie Świrszczyńskiej, pokazując, jak doświadczenia życiowe odbijały się w jej znakomitej poezji. (mat. wydawnictwa Znak)

Anna Świrszczyńska, poetka, dramatopisarka, prozaiczka, urodziła się 7 lutego 1909 r. w Warszawie, zmarła zaś 30 września 1984 r. w Krakowie. Debiutowała w 1934 r. na łamach "Wiadomości Literackich". Pierwszy tom jej poezji i prozy ukazał się w 1936 r. Kolejną książkę wydała dopiero w 1958 r. Do tego czasu publikowała utwory w czasopismach, współpracowała z Polskim Radiem, które nadawało audycje i słuchowiska jej autorstwa, pisała też scenariusze filmów animowanych.

Od lat 60. do 80. ukazało się (oprócz wyborów) sześć tomów poezji Anny Świrszczyńskiej, w tym tak znaczące książki jak "Jestem baba" (1972) czy "Budowałam barykadę" (1974). Autorka w swojej twórczości podejmowała m.in. problem kobiecej perspektywy w pojmowaniu świata; powracała także do traumatycznych wspomnień z okresu II wojny światowej. Niemal przez całe życia pisała utwory dla dzieci i młodzieży.

W "Portretach" o poetyckiej twórczości Anny Świrszczyńskiej mówił Piotr Matywiecki.

Audycję prowadziła Joanna Szwedowska.

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krystyna Dąbrowska: o Nagrodzie Kościelskich dowiedziałam się z sms-a...

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 09:00
Tegoroczna laureatka prestiżowej nagrody mówiła w Dwójce między innymi o swoich mistrzach oraz dalekich podróżach, których ślady odnaleźć można w wyróżnionym tomie "Białe krzesła".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludmiła Marjańska. Poetka z Myśliwieckiej

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 08:00
Zmarła w 2005 roku, znakomita poetka, prozaik i tłumaczka literatury angielskiej przez ponad 20 lat pracowała w Polskim Radiu. 27 grudnia skończyłaby 90 lat..
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanny Guze dialogi z artystami

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 21:00
12 stycznia 2014 roku obchodziliśmy 5. rocznicę śmierci Joanny Guze - tłumaczki, historyka i krytyka sztuki. Jej sylwetkę przedstawiliśmy w cyklu "Portrety".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Piętak - ostatni wielki chłopski poeta

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 09:00
Jarosław Iwaszkiewicz określił go mianem "owczarza" i "chłopskiego egzystencjalisty". Piętak inspirował się zarówno wsią, jak i dokonaniami międzywojennej awangardy. W rocznicę urodzin tego poety i prozaika przypominamy audycję z udziałem prof. Anny Nasiłowskiej.
rozwiń zwiń