Piotr Orawski wciąż uczy muzyki

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 18:00
Dzięki uprzejmości wydawnictwa Kle przedstawiamy fragmenty "Lekcji muzyki" Piotra Orawskiego, książkowych wersji jego słynnego cyklu audycji, które prowadził w Dwójce.
Piotr Orawski wciąż uczy muzyki
Foto: materiały prasowe

"Napisałem tę książkę dlatego, że nauczyli mnie jej moi słuchacze i uczniowie. Od dwudziestu pięciu lat staram się na wszystkich antenach Polskiego Radia tłumaczyć, czym jest muzyka, zdając sobie sprawę, że nie można tego fenomenu do końca wyjaśnić. Próbowałem też przez dziesięć lat robić to samo w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Napisanie subiektywnej, własnej historii muzyki nie oznacza ani sekwencji dat, ani sekwencji zdarzeń. Oznacza tylko tyle, co Wittgenstein nazwał faktem. Świat jest wszystkim, co jest faktem. Świat jest ogółem faktów, nie rzeczy". (ze wstępu Autora)

>>> Posłuchaj rozmowy z Piotrem Orawskim o II tomie "Lekcji muzyki" pt."Rozkwit baroku"
"Lekcje muzyki" to znakomita i inspirująca pozycja dla osób, które wkraczają w świat muzyki artystycznej, jak również dla tych, którzy pragną uporządkować swoją wiedzę, a być może nawet ujrzeć ją w odmiennej nieco perspektywie. Poniżej można zapoznać się z niektórymi rozdziałami z książek tego cyklu.

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA MUZYKA Piotr Orawski
Czytaj także

Lekcje muzyki Piotra Orawskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 10:20
Jednym z dzieł życia znakomitego dziennikarza były jego popularne "Lekcje muzyki". Najpierw prezentowane na antenie radiowej Dwójki, potem opublikowane jako cykl książek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Orawski zmienił stereotyp "pana od muzyki"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 10:05
- Na jego radiowych "Lekcjach muzyki" wychowała się większość studentów muzykologii mojego pokolenia. Mówił językiem wyrafinowanym, ale zawsze dostosowanym do odbiorców. Także do dzieci - wspominała zmarłego Piotra Orawskiego Małgorzata Małaszko, dyrektor Programu Drugiego Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Orawski: świat jako partytura

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 14:00
- Biblia to wielka muzyczna partytura - mówił Piotr Orawski w audycji z cyklu "Świat jest dźwiękiem". Jego wierni słuchacze wiedzą, że znakomity radiowiec potrafił w sposób przekonujący odnieść to określenie do całej rzeczywistości. Zapraszamy do wysłuchania fragmentów jego słynnych muzyczno-edukacyjnych cykli.
rozwiń zwiń