Jerzy Stępień – prawnik, który odkrył Włodka Pawlika

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2014 20:31
– Naprzeciwko kieleckiego sądu była szkoła muzyczna. Wszedłem do budynku, usłyszałem, że ktoś gra na fortepianie, otworzyłem drzwi, a tam siedział 16-letni Włodek Pawlik – wspominał Jerzy Stępień. Z współautorem reform administracji publicznej, sędzią Trybunału Konstytucyjnego i... wielkim miłośnikiem jazzu rozmawiał w Dwójce Jerzy Kisielewski.
Audio
  • Z Jerzym Stępniem rozmawia Jerzy Kisielewski (Piątek z Kisielem/Dwójka)
Jerzy Stępień
Jerzy StępieńFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Jak dowiedzieliśmy się w audycji: grał na saksofonie w kieleckim sądzie – oczywiście już po godzinach ("przychodziłem na rozprawy, pisałem uzasadnienia, przygotowywałem się do rozpraw kolejnych, a jak już byłem zmęczony –  wyciągałem saksofon”). Grał również w obozie dla internowanych ("napisałem podanie do naczelnika: wygląda na to, że najprawdopodobniej będę musiał przekwalifikować się na kogoś, kto będzie grał w restauracjach i na weselach"). Wcześniej, bo już 1974 roku w Kielcach, wraz z innymi pasjonatami założył klub jazzowy. 
– Organizowaliśmy koncerty uznanych muzyków. Ale w pewnym momencie uznaliśmy, że tego rodzaju działalność jest niewystarczająca. Pomyślałem, że na pewno jest tu, w Kielcach, jakaś zdolna jazzowa młodzież. Zacząłem się rozglądać – opowiadał Jerzy Stępień. – Naprzeciwko kieleckiego sądu była szkoła muzyczna. Pewnego dnia wszedłem do budynku, usłyszałem, że ktoś gra na fortepianie, otworzyłem drzwi, a tam siedział 16-letni Włodek Pawlik – wspominał prawnik, przyznając, że już wtedy czuł, że spotkał osobę uzdolnioną, "która ma już warsztat w rękach”. 
Parę miesięcy później Jerzy Stępień zorganizował konkurs, na który zaprosił, jako jurora, Adama Makowicza. Włodek Pawlik wygrał ów konkurs, a trzecie miejsce zajął 15-letni Artur Dutkiewicz…
Skąd w osobie, która poświęciła swoje zawodowe życie prawu, zamiłowanie do jazzu? Jakich artystów jazzowych ceni Jerzy Stępień najbardziej? Jak przebiegała kariera prawnicza naszego gościa – przypomnijmy: współautora projektu Posłania do Narodów Europy Wschodniej,  współautora reform administracji publicznej w latach 90., sędziego Trybunału Konstytucyjnego (prezesa w latach 2006-08).

Zapraszamy do wysłuchania audycji z cyklu "Piątek z Kisielem".

Zobacz więcej na temat: Jazz Jerzy Stępień prawo

Czytaj także

Włodek Pawlik zawdzięcza Grammy... żonie

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2014 11:00
- Propozycje do nagrody Grammy trzeba zgłosić przed końcem sierpnia. Dlatego, o czym Włodek nic nie wiedział, bardzo zabiegałam o to, by kontrakt z amerykańską wytwórnią Summit Records został zawarty do tego czasu - zdradziła w "Poranku Dwójki" Jolanta Pawlik, małżonka i menedżerka znakomitego pianisty i kompozytora
rozwiń zwiń