REKLAMA

Gustaw Holoubek. Najlepsze z ról

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 14:20
W audycji poświęconej jednemu z największych aktorów polskich XX w. usłyszymy m.in. fragmenty jego znakomitych interpretacji.
Gustaw Holoubek w serialu TVP Mistrz i Małgorzata, reżyseria Maciej Wojtyszko.
Gustaw Holoubek w serialu TVP "Mistrz i Małgorzata", reżyseria Maciej Wojtyszko. Foto: TVP/PAP- archiwum

Gustaw Holoubek – laureat Wielkiego Splendora, aktor o ogromnym dorobku radiowym, filmowym, telewizyjnym, ale przede wszystkim teatralnym. Teatr zawsze stawiał na pierwszym miejscu.
Jako wychowanek krakowskiej szkoły dramatycznej początkowo grał w Krakowie, potem w Katowicach, by w 1958 roku przenieść się do Warszawy. Stołeczną publiczność zachwycił rolą w sztuce Ugo Bettiego "Trąd w Pałacu Sprawiedliwości".  A potem zaskakiwał widzów i krytyków każdą swoją nową kreacją, swoim stylem gry – "z dystansem".
Pierwszy ten sposób interpretacji zauważył Adolf Rudnicki, który o roli doktora Ranka  w "Norze" Ibsena napisał: "Holoubek był tylko sobą. To mało i dużo zarazem". To określenie z ducha Rudnickiego – "znakomity, ale zawsze taki sam" – często pojawiało się w  recenzjach.
Na deskach teatrów stołecznych Holoubek zagrał wiele ról, które przeszły do historii polskiego teatru: choćby prof. Przełęckiego w "Uciekła mi przepióreczka" Żeromskiego, tytułowego "Króla Leara" Szekspira, skrzypka w "Rzeźni" Mrożka, Mistrza Fiora w "Operetce" Gombrowicza, Tomasza  Becketta w "Mordzie w katedrze" Eliota, Sira w "Garderobianym" Harwooda, no i przede wszystkim Gustawa-Konrada w Mickiewiczowskich "Dziadach". Dziś to już rola legenda.  
Fragmenty ról artysty – z "Wielką Improwizacją" włącznie – usłyszą Państwo w audycji, w której znajdzie się także fragment słuchowiska  wg "Fantazego" Słowackiego, w reżyserii Gustawa Holoubka i z nim w roli tytułowej.  
Na audycję "Radiowe kreacje mistrzów" zapraszają w piątek (21.11) w godz. 22.00-22.30 Iwona Malinowska i Joanna Godlewska.

jp/mc

Zobacz więcej na temat: aktorzy Gustaw Holoubek TEATR
Czytaj także

Andrzej Wirth: interesuje mnie teatr, którego nie ma

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 15:00
– Pisałem o teatrze jako dotąd nie wypróbowanej możliwości, jako utopii estetycznej. Nie rozumiano mnie – mówił słynny teatrolog, reżyser i performer.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Zagajewski: bez dzieciństwa nie byłoby ani poezji, ani sztuki

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2014 10:26
- Dzieci nie chodzą po świecie z notesikiem, ale te rzeczy, które oglądają, zapisują się w nich na całe życie – powiedział w Dwójce Adam Zagajewski, odwołując się do wierszy z właśnie wydanego tomu "Asymetria".
rozwiń zwiń