REKLAMA

Mariusz Dmochowski. Od amantów do władców

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 14:59
Bohaterem audycji z cyklu "Radiowe kreacje mistrzów" będzie tym razem aktor Mariusz Dmochowski.
Z filmowego dorobku Mariusza Dmochowskiego nie sposób zapomnieć jego kreacji Wokulskiego (zdj. z planu filmu wg Lalki)
Z filmowego dorobku Mariusza Dmochowskiego nie sposób zapomnieć jego kreacji Wokulskiego (zdj. z planu filmu wg "Lalki")Foto: PAP/CAF-WOŁOSZCZUK

Był aktorem teatralnym, filmowym, telewizyjnym i radiowym. W jednym z wywiadów na pytanie: "Czy zawsze myślał Pan o karierze aktorskiej?", odpowiedział: "Czym ja nie chciałem być... Może właśnie dlatego zostałem aktorem, że zawód ten pozwala być ciągle kimś innym. Zamierzałem studiować wokalistykę i zostać śpiewakiem. Zrezygnowałem jednak  ze względów zdrowotnych, na drodze stanęły bowiem nawracające anginy".
Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie ukończył w 1955 roku. I od razu zaczął grać znaczące role. Najpierw amantów (np. w "Weselu Figara"), później charakterystyczne, najczęściej dumnych władców, i to zarówno na ekranie, na scenie (król Jan III Sobieski), a także w teatrze radiowym (np. Wojewodę w "Mazepie" Juliusza Słowackiego).
Przez pierwsze lata po ukończeniu szkoły grał w Teatrze Polskim w Warszawie, później w Powszechnym, Narodowym, Nowym (którego był dyrektorem), Współczesnym i znów Polskim. Do historii teatru polskiego przeszły jego role: Pankracego w "Nie-boskiej komedii", Poloniusza w "Hamlecie", Majora w "Damach i huzarach", Bacha w "Kolacji na 4 ręce" Barzta. Z filmowego dorobku artysty nie sposób zapomnieć jego kreacji Wokulskiego.
***

Na audycję z cyklu "Radiowe kreacje mistrzów", w piątek (30.01) w godz. 22.00-22.30, zaprasza Iwona Malinowska.

jp/mc

Czytaj także

Andrzej Wirth: interesuje mnie teatr, którego nie ma

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 15:00
– Pisałem o teatrze jako dotąd nie wypróbowanej możliwości, jako utopii estetycznej. Nie rozumiano mnie – mówił słynny teatrolog, reżyser i performer.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Danuta Michałowska. 60 lat z głosem Wojtyły

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 13:00
W reportażu "Ciągle jestem w podróży" słuchaliśmy opowieści zmarłej 11 stycznia aktorki Danuty Michałowskiej - o życiu, sztuce oraz przyjaźni z Karolem Wojtyłą.
rozwiń zwiń