Danuta Michałowska. 60 lat z głosem Wojtyły

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 13:00
W reportażu "Ciągle jestem w podróży" słuchaliśmy opowieści zmarłej 11 stycznia aktorki Danuty Michałowskiej - o życiu, sztuce oraz przyjaźni z Karolem Wojtyłą.
Audio
  • Danuta Michałowska w reportażu "Ciągle jestem w podróży" Anny Łoś (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Danuta Michałowska podczas promocji książki Nieznany przyjaciel Karola Wojtyły
Danuta Michałowska podczas promocji książki "Nieznany przyjaciel Karola Wojtyły"Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Danuta Michałowska rozpoczęła karierę w latach okupacji. Występowała w konspiracyjnym Teatrze Rapsodycznym. Na deskach sceny partnerował jej Karol Wojtyła, z którym przyjaźniła się przez ponad 60 lat. W reportażu Anny Łoś aktorka nie ukrywała, że była wielbicielką głosu tego poety i papieża.

Po raz pierwszy usłyszała go w 1938 r., gdy Karol Wojtyła czytał swoje wiersze. Poznali się dwa lata później u jego przyjaciela Julka Kydryńskiego. – Jeszcze przed Teatrem Rapsodycznym Stworzyliśmy podziemną grupę artystyczną. Kydryński mówił, że jesteśmy jak ziarenka pod ziemią, z których potem wyrosną kwiatki – wspominała.

Danuta Michałowska mówiła, że jako aktor Karol Wojtyła był niesłychanie wyrazisty i ekspresyjny, z niepowtarzalną barwą głosu oraz intonacją, które na zawsze stały się jego znakiem rozpoznawczym. – Gdy kręci się gałką radia, a w którejś stacji nadawane są jego słowa z Meksyku czy jakichś wysp, wypowiadane po hiszpańsku, francusku czy angielsku, natychmiast się rozpoznaje właśnie jego – mówiła.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Tytuł reportażu: "Ciągle jestem w podróży"

Autor reportażu: Anna Łoś

Data emisji: 15.01.2015

Godzina emisji: 21.30

mc/bch

Czytaj także

Warszawski teatr ostatnich lat wojny

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2012 11:25
- Poświęciłem trzy lata życia na docieranie do dokumentów z tego okresu. Teraz widzę, że wiem o nim coraz mniej – oceniał w "Rozdrożach kultury" Tomasz Mościcki, autor książki "Teatry Warszawy 1944-45".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marian Wyrzykowski: w Powstaniu Warszawskim grał u Schillera

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2013 16:00
Odznaczał się pięknym głosem i nieskazitelną dykcją, nad którą pracował latami. W "Notatniku Dwójki" rozmawialiśmy między innymi o burzliwych wojennych losach aktora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kostryn Karola Wojtyły, czyli jak Ojciec Święty uratował szkolną Balladynę

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 19:40
- Ważnym przedstawieniem w historii naszego teatru była "Balladyna" Słowackiego. Znowu grałam tytułową rolę, a Karol grał mojego męża Kirkora. I wtedy zdarzyła się taka przygoda... - o młodości Jana Pawła II opowiadała w Dwójce jego przyjaciółka Halina Kwiatkowska.
rozwiń zwiń