Andrzej Szczepkowski - dystans i finezyjny dowcip

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 10:00
Przypominamy aktora teatralnego i filmowego, który kochał także radio - świadczy o tym liczba nagrań: 970 różnych form radiowych.
Andrzej Szczepkowski jako tytułowy bohater Ambasadora Mrożka.  Teatr Polski w Warszawie, rok 1981
Andrzej Szczepkowski jako tytułowy bohater "Ambasadora" Mrożka. Teatr Polski w Warszawie, rok 1981Foto: PAP/Leszek Łożyński

Wychowanek Studia Aktorskiego w Krakowie wypracował z czasem swój indywidualny styl: raczej relacjonował rolę, niż ją grał. Najtrafniej ujął to reżyser Kazimierz Braun, który napisał o Szczepkowskim: "kostyczny, finezyjnie dowcipny, miał głębokie i subtelne poczucie efektu aktorskiego. Rolę ujmował z dystansem - intelektualnie a zarazem ironicznie".

Staż aktorski Andrzeja Szczepkowskiego jako aktora teatrów stołecznych należy liczyć od 1949 roku. Grał w Teatrze Narodowym, Komedii, Polskim i Dramatycznym, którego przez jakiś czas był także dyrektorem. Do ważniejszych jego ról zaliczyć należy: Bardosa w "Krakowiakach i góralach" Wojciecha Bogusławskiego, tytułowego "Sułkowskiego" Stefana Żeromskiego w spektaklach reżyserowanych przez Leona Schillera, dra Osińskiego w "Ostrym dyżurze" Lutowskiego w reżyserii Erwina Axera, Dyrektora Filharmonii w "Rzeźni" Mrożka w reżyserii Jerzego Jarockiego i wyróżnioną w 1981 roku nagrodą Solidarności rolę w "Ambasadorze" Mrożka w reżyserii Kazimierza Dejmka.

Szczepkowski był też aktywnym działaczem społeczno-politycznym, co wiązało się z określonymi konsekwencjami - zainteresowaniem Służby Bezpieczeństwa.

Z radiowego dorobku aktora usłyszą Państwo Andrzeja Szczepkowskiego we fragmentach: "Królowej przedmieścia" wg Konstantego Krumłowskiego, "Wachlarzau Lady Wendermere" Oscara Wilde'a, jako Szekspirowskiego Makbeta oraz w roli Papieża w "Kordianie" Juliusza Słowackiego.

***

Na audycję z cyklu "Radiowe kreacje mistrzów", w piątek (8.04) w godz. 22.00-22.30, zapraszają Iwona Malinowska i Joanna Godlewska.

mm/jp

Czytaj także

Andrzej Szczepkowski - aktor poszukujący

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 10:13
- Często powtarzał dewizę: "Aktorem się jest, artystą się bywa". To był zimny prysznic na nasze rozpalone studenckie głowy – wspomina prof. Barbara Osterloff. Właśnie minęło 15 lat od śmierci Andrzeja Szczepkowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Szczepkowska: ojciec uważał, że jest za wysoki na scenę

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 15:30
- Borykał się z tym zbyt wzrostem przez całą karierę – znakomitego aktora i pedagoga w 90. rocznicę jego urodzin wspominała w Dwójce jego córka.
rozwiń zwiń