Olenderskie "Rewolucje". Wielkopolska wiele im zawdzięcza

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2014 15:33
- Tym projektem chcemy pokazać, że Wielkopolska nie jest tak do końca homogeniczna, że nie musi się kojarzyć tylko i wyłącznie z biznesem, targami i racjonalnością - mówiły w Dwójce Agata Gręda i Agata Siwak, współorganizatorki akcji "Wielkopolska. Rewolucje".
Audio
  • Relacja z wydarzeń w Prusimiu, gdzie odbywały się warsztaty, których ukoronowaniem było otwarcie wystawy p.t. "My, dzieci z projektu Ziemia" (Mikrokosmosy/Dwójka)
Prusim, skansen Olandia.
Prusim, skansen Olandia.Foto: Wikipedia/MOs810/C.C. 3.0

20 września w Skansenie Olenderskim w Prusimiu koło Poznania miała miejsce kulminacja jednego z ostatnich przedsięwzięć projektu "Wielkopolska. Rewolucje".
Program organizuje już od trzech lat Urząd Marszałkowski we współpracy z lokalnymi organizacjami w małych miejscowościach i na wsiach regionu. Celami organicznej pracy, polegającej na spotkaniu artystów i kuratorów z dużych miast z małymi wspólnotami, były zmiana społeczna, sięgnięcie do bliskiego mieszkańcom potencjału kulturowego i stworzenie wspólnie dzieł artystycznych w różnych dziedzinach.

W tym roku w centrum uwagi tego przedsięwzięcia znalazła się kraina dawniej zamieszkiwana przez Olendrów. - W Wielkopolsce niewiele osób o nich wie - zwracała uwagę Agata Siwak. - Popularni są Bambrzy, czyli mniejszość niemiecka, natomiast Olendrzy byli niezwykłą  społecznością, bo Wielkopolska im bardzo wiele zawdzięcza. Oni między XVI a XVIII wiekiem modernizowali tutejsze międzychodzkie bagna, przywozili z Holandii nowe technologie rolnicze, ale byli tez politycznie ciekawą społecznością, ponieważ byli wyłączeni spod pańszczyzny...

W cyklu "Mikrokosmosy" przedstawiliśmy relację z wydarzeń w Prusimiu, gdzie odbywały się warsztaty, których ukoronowaniem było otwarcie wystawy p.t. "My, dzieci z projektu Ziemia". W audycji wezmą udział kuratorzy Agnieszka Jelewska i Michał Krawczak. Po Olandii oprowadzi nas szef fundacji "Olendrzy dla Polski", Olaf Makiewicz. Usłyszymy również głosy dzieci z pobliskich miejscowości, a także rozmowę z Agatą Grendą z Urzędu Marszałkowskiego Województwa i Agatę Siwiak, pomysłodawczynię Rewolucji.
Do wysłuchania nagrania Justyna Piernik

bch

Zobacz więcej na temat: POLSKA turystyka wielkopolskie

Czytaj także

Nie tylko książę Karol fascynuje się pałacami Kotliny Kłodzkiej

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 16:00
- W 2010 roku książę Karol rozmawiał z ministrem kultury i generalnym konserwatorem zabytków o możliwości zajęcia się przez brytyjską Fundację "Save Britain's Heritage" dworem Sarny. Ostatecznie do tego nie doszło, ale szefostwo Fundacji utrzymuje z nami kontakt i interesuję się naszymi losami - mówił w "Mikrokosmosach" obecny właściciel zabytkowej posiadłości w Ścinawce Górnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pałac w Nieborowie. "Tutaj czuć energię intelektualną w powietrzu"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 10:10
- Wielokrotnie w zapiskach znakomitych gości Nieborowa przewija się wspomnienie cudownego spokoju. Sercem pałacu była dla nich palarnia - o byłej rezydencji Radziwiłłów mówiła w Dwójce Elżbieta Bogaczewicz, konserwator dzieł sztuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szklany dom w Ciekotach

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 14:00
W Ciekotach na Kielecczyźnie stał drewniany dwór, w którym dzieciństwo spędził Stefan Żeromski. W tym miejscu powstało Centrum Edukacyjne Szklany Dom. W audycji "Mikrokosmosy" wybraliśmy się na wycieczkę śladami pisarza.
rozwiń zwiń