Barcin. Z wizytą w najlepszej polskiej bibliotece

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2014 15:00
- Latem mieliśmy tak duże obłożenie, że kolejki ustawiały się na godzinę przed otwarciem - mówiła w Dwójce dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin.
Audio
  • Barcin. Z wizytą w najlepszej polskiej bibliotece. Reportaż Justyny Piernik (Mikrokosmosy/Dwójka)
Biblioteka w Barcinie to nie tylko wypożyczalnia książek, ale też lokalne centrum kultury.
Biblioteka w Barcinie to nie tylko wypożyczalnia książek, ale też lokalne centrum kultury.Foto: Glow Images/East News

Położona na granicy Kujaw i Pałuk placówka wygrała w konkursie bibliotek organizowanym przez Instytut Książki i "Rzeczpospolitą”. Jest ona nie tylko wypożyczalnią książek, ale także lokalnym centrum kultury. Odbywają się tutaj spotkania autorskie, wystawy, prowadzone są warsztaty edukacyjne, pielęgnowana jest tradycja regionu. - Nasza czytelnia pełni rolę izby lokalnej tradycji. Podtrzymujemy ją m.in. poprzez konkurs gwary pałuckiej - opowiadała dyrektor biblioteki Grażyna Szafraniak.

W barcińskiej bibliotece działają dyskusyjne kluby książkowe, ale też odbywają się kursy językowe i komputerowe. W reportażu Justyny Piernik wysłuchaliśmy rozmów z czytelnikami, pracownikami, przedstawicielami samorządu, dyrektorami szkół, młodzieżą, a także z lokalnymi malarzami, poetami i społecznikami.

***

Tytuł audycji: Mikrokosmosy
Autor reportażu:
Justyna Piernik

Data emisji: 8.11.2014

Godzina emisji: 12.00

bch

Zobacz więcej na temat: Justyna Piernik KSIĄŻKA

Czytaj także

Pałac w Nieborowie. "Tutaj czuć energię intelektualną w powietrzu"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 10:10
- Wielokrotnie w zapiskach znakomitych gości Nieborowa przewija się wspomnienie cudownego spokoju. Sercem pałacu była dla nich palarnia - o byłej rezydencji Radziwiłłów mówiła w Dwójce Elżbieta Bogaczewicz, konserwator dzieł sztuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szklany dom w Ciekotach

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 14:00
W Ciekotach na Kielecczyźnie stał drewniany dwór, w którym dzieciństwo spędził Stefan Żeromski. W tym miejscu powstało Centrum Edukacyjne Szklany Dom. W audycji "Mikrokosmosy" wybraliśmy się na wycieczkę śladami pisarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olenderskie "Rewolucje". Wielkopolska wiele im zawdzięcza

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2014 15:33
- Tym projektem chcemy pokazać, że Wielkopolska nie jest tak do końca homogeniczna, że nie musi się kojarzyć tylko i wyłącznie z biznesem, targami i racjonalnością - mówiły w Dwójce Agata Gręda i Agata Siwak, współorganizatorki akcji "Wielkopolska. Rewolucje".
rozwiń zwiń