Wiesław Walendziak: sejm to tylko teatr

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 10:00
– Gdy zajrzymy za kulisy wielkiej polityki, zobaczymy, jak znaczący jest wpływ najróżniejszych kontekstów na decyzje rządów państw – mówił w Dwójce były prezes telewizji publicznej i były szef kancelarii premiera, jedna z ważniejszych postaci polskiego życia publicznego lat 90.
Audio
  • Wiesław Walendziak: sejm to tylko teatr (Ćwierćwiecze/Dwójka)
Wiesław Walendziak: sejm to tylko teatr

W 2004 r. Wiesław Walendziak niespodziewanie złożył mandat poselski i wycofał się z życia politycznego, choć nie towarzyszył temu żaden skandal. Udzielił wtedy wywiadu, w którym tłumaczył swoją decyzję: "polityka, którą widzą wyborcy, jest jak chiński teatr cieni. W niewielkim stopniu odnosi się do tego, co dzieje się naprawdę w gospodarce i wielkich procesach społecznych. Najważniejsze rozstrzygnięcia zapadają poza sejmem, a nawet rządem. Sejm jest miejscem głośnych i gorszących sporów, ale to tylko teatr".

Gdzie zatem zapadają decyzje, które mają wpływ na całe państwo? – Nie jest tak, że rząd nie ma wpływu na to, co dzieje się w gospodarce, jest to jednak wpływ połowiczny – powiedział gość audycji "O wszystkim z kulturą". – Musimy sobie uświadomić, że jesteśmy wypadkową większych procesów. Rzeczywistość nie zmienia się od aktu woli czy wypowiedzianych słów, tylko jest współzależna i od naszej aktywności, i od tego co dzieje się wokół w świecie – mówił.

Wiesław Walendziak zauważył, że państwa nie działają wyłącznie poprzez jawne manifestacje swoich poglądów na dane sprawy. W przypadku wielu decyzji rządy muszą liczyć się z różnicami interesów, rozmaitymi lobby i polityką zagraniczną. – Weźmy ewentualną rewolucję łupkową w Europie. Wiadomo, że te państwa, które korzystają z gazu i ropy, raczej nie będą entuzjastycznie do niej nastawione, i będą ją kontestować w sposób czasem mało dla nas czytelny, ale efektywny – tłumaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą z Wiesławem Walendziakiem przeprowadził gospodarz audycji z cyklu "Ćwierćwiecze" - prof. Antoni Dudek.

mc/pg

Czytaj także

Jak Waldemarowi Pawlakowi udało się zostać premierem?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 16:00
- Potrzeba SLD wejścia do rządu była większa niż aspiracja Aleksandra Kwaśniewskiego, by zostać premierem. Poza tym postkomuniści myśleli, że nas bez problemu ograją - wspominał rok 1993 doktor Michał Strąk, jeden z najważniejszych polityków PSL w latach 90.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Romuald Szeremietiew: dobrze wspominam służbę w Ludowym Wojsku Polskim

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 19:50
- Z jednej strony było WSW, które dbało, żebym nie awansował na kaprala z racji moich poglądów politycznych. Z drugiej strony byli oficerowie, którzy mieli do tego dystans - mówił w Dwójce były wiceminister i p.o. ministra obrony narodowej,
rozwiń zwiń