Polskie Radio
Section05
Romuald Szeremietiew

Prof. Szeremietiew: Rosja kontynuuje politykę odzyskiwania wpływów na terenach dawnego Związku Sowieckiego

- Rosja zdobywa po kawałku tereny, które - jak uważa - powinny być jej podporządkowane. Prowadzi politykę odzyskiwania wpływów na obszarach, które kiedyś należały do Związku Sowieckiego - powiedział w Polskim Radiu 24 Romuald Szeremietiew, prof. nadzwyczajny Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bezpieczeństwo wojsko Rosja Ukraina konflikty międzynarodowe Romuald Szeremietiew

Prof. Szeremietiew: spór cywilizacyjny przybiera coraz ostrzejszy kształt

- Pojawiła się próba, abym nam, Polakom, tę wolność odebrać. My, jako naród, ukształtowaliśmy się w kręgu cywilizacji łacińskiej, gdzie najważniejszą wartością jest wolność. Sam spór cywilizacyjny przybiera natomiast coraz ostrzejszy kształt - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  strajk kobiet protest demonstracje społeczeństwo aborcja Romuald Szeremietiew Tadeusz Płużański Polskie Radio 24 POLSKA

"Relacje polsko-amerykańskie nie zmienią się znacząco". Prof. Szeremietiew o wynikach wyborów w USA

- Chodzi o to, byśmy na kwestię relacji ze stanami Zjednoczonymi, również jeśli chodzi o politykę międzynarodową, patrzyli z pewnym spokojem i nie przenosili na to wszystkich emocjonujących klasę polityczną w Polsce sporów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka USA wybory prezydenckie w USA Joe Biden Donald Trump wybory w USA Romuald Szeremietiew Magdalena Złotnicka

"Stany Zjednoczone nadają ton, od nich zależy siła sojuszu". Romuald Szeremietiew o NATO

- Agresor, jeżeli takowy gdzieś się znajduje, może wykorzystać rzeczywiście taką sytuację, w której nasza uwaga (...) jest skierowana gdzie indziej niż na kwestie bezpieczeństwa narodowego - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej, komentując uczestnictwo wojska w walce z COVID-19 w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  NATO USA Romuald Szeremietiew wojsko POLSKA Polskie Radio 24

Szeremietiew o protestach na ulicach polskich miast: państwo ma wszystkie instrumenty, by zapanować nad sytuacją

- Wydaje się, że państwo jest dość stabilne, władze panują nad sytuacją. Spokojne zachowanie policji w tych wszystkich awanturach, co niektórych irytuje, również jest dowodem na to, iż państwo jest silne - powiedział Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel Romuald Szeremietiew POLSKA polityka protest protesty w Warszawie aborcja Trybunał Konstytucyjny demonstracje macierzyństwo

Romuald Szeremietiew o fałszywym oskarżeniu: był to dla mnie potworny cios, już się z tego nie podniosłem

- Ci, którzy wymierzyli mi ten cios, osiągnęli swój cel łamiąc to, co można nazwać karierą. Było to bardzo ciężkie. Dla mnie to prowokacja, która miała uderzyć w moją osobę - powiedział Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Nisztor Romuald Szeremietiew Ministerstwo Obrony Narodowej Bronisław Komorowski Wojskowe Służby Informacyjne

"W naszych relacjach z Rosją niewiele może się poprawić". Romuald Szeremietiew o nowelizacji rosyjskiej konstytucji

- Władimir Putin nie myśli inaczej o Rosji, niż jako o wielkim imperium. Pamiętam jego wypowiedź w której mówił o obowiązku przywrócenia obywatelom Związku Sowieckiego. Teraz mamy do czynienia z konsekwencjami tej postawy - mówił w Polskim Radiu 24 Romuald Szeremietiew, były minister obrony.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 koronawirus ŚWIAT Rosja Romuald Szeremietiew Władimir Putin

NASZ WYWIAD Romuald Szeremietiew: gdyby Rosja zaanektowała Białoruś, Polska musiałaby wzmocnić gotowość bojową

- Nie możemy dopuścić do powtórki 1939 roku. Jest kilka kluczowych zadań - mówi mówi portalowi PolskieRadio24.pl Romuald Szeremietiew, b. wiceminister obrony. - Polska powinna budować system Trójmorza, dbać o wzmocnienie obecności wojsk USA w sojuszu, wzmacniać obronność – te działania będą chronić nas przed rosyjskim zagrożeniem - zaznacza. Dodaje, że kluczowa jest umiejętność rozpoznawania przez NATO i przez Polskę, jak Kreml szacuje koszt potencjalnego ataku.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja wojsko USA NATO bezpieczeństwo Romuald Szeremietiew infografika Białoruś Trójmorze Kaliningrad

"Atak nieprzyjaciela w warunkach pandemii". Romuald Szeremietiew o Defender Europe 20 Plus

- Przypuszczam, że wojskowi, którzy ćwiczą w ramach Defender Europe 20 Plus, zdają sobie sprawę z wszelkich okoliczności wynikających z pandemii COVID-19 i ważne wnioski zostaną wyciągnięte - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Romuald Szeremietiew koronawirus Koronawirus w Polsce polityka Wojska Obrony Terytorialnej wojsko armia Defender Europe

Żołnierze WOT zaangażowani w walkę z koronawirusem. Szeremietiew: w takich działaniach są niezastąpieni

- Od dawna mówiłem, że mogą pojawić się sytuacje nadzwyczajne, a z taką mamy do czynienia obecnie, w których formacje rodzaju Wojsk Obrony Terytorialnej będą niezastąpione - powiedział Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej. - Chwała Bogu, że zaczęto odbudowywać tego typu oddziały - dodał ekspert ds. obronności.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Romuald Szeremietiew koronawirus Koronawirus w Polsce polityka Antoni Opaliński Wojska Obrony Terytorialnej wojsko armia

Szeremietiew: prezydent Andrzej Duda zasługuje na ponowny wybór

- Andrzej Duda jest dla mnie symbolem działań na rzecz niepodległości. Wynika to z tego, że to on i jego środowisko forsuje program tzw. Trójmorza, a to najważniejszy program, jaki mógł w Polsce powstać - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Romuald Szeremietiew, ekspert ds. bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bezpieczeństwo Andrzej Duda Białoruś Ukraina Rosja Ryszard Gromadzki Romuald Szeremietiew polityka

R. Szeremietiew: jestem przekonany, że M. Banaś jest uczciwym człowiekiem

- Przeżyłem wiele sytuacji, w których mogłem się przekonać, że Marian Banaś jest uczciwy. Pierwsze zarzuty wobec niego sformułował człowiek, który kiedyś oskarżył mnie i okazało się, że to były oszczerstwa - powiedział w PR24 Romuald Szeremietiew, nauczyciel akademicki i były wiceszef MON.
Zobacz więcej na temat:  Romuald Szeremietiew Ryszard Gromadzki Marian Banaś Najwyższa Izba Kontroli POLSKA polityka