Polskie Radio
Section05
Romuald Szeremietiew

"Element propagandy". Szeremietiew o rosyjskich samolotach "Dnia Zagłady"

- Gdyby Rosja chciała użyć środków, o jakich mówi, to by nie mówiła, tylko ich użyła. Widać, że jest to element propagandowego oddziaływania na nas, który ma nas wystraszyć i sparaliżować naszą wolę oporu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Romuald Szeremietiew, profesor nadzwyczajny Akademii Obrony Narodowej i Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Rosja konflikty międzynarodowe wojsko ćwiczenia wojskowe relacje polsko-rosyjskie Romuald Szeremietiew Antoni Trzmiel

"Europa Środkowa musi znajdować się w sferze zainteresowania USA". Szeremietiew o Trójmorzu

- Mamy w Stanach Zjednoczonych próbę wmontowania Niemiec w pewien układ, który ma posłużyć polityce USA jeżeli chodzi o rozgrywkę światową (…) Jednak już zaczynają się ujawniać sprzeczności interesów Berlina i Waszyngtonu - mówił w Polskim Radiu 24 Romuald Szeremietiew, były minister obrony.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel USA Trójmorze Romuald Szeremietiew

"Trudno sobie wyobrazić, aby Polska złamała własne przepisy". Szeremietiew o nowelizacji k.p.a.

- Tu nie ma dobrego rozwiązania. Trudno sobie wyobrazić, aby Polska złamała własne przepisy prawa i zaspokoiła roszczenia, które są całkowicie bezzasadne - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Romuald Szeremietiew, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Izrael prawo Holokaust II wojna światowa Polskie Radio 24 Ryszard Gromadzki Romuald Szeremietiew

Spotkanie Biden-Putin. Prof. Szeremietiew: niepokoi zmiana w optyce Waszyngtonu

- O ile do niedawna, pod rządami Donalda Trumpa, zasadniczym punktem oparcia dla polityki USA w Europie był region środkowo-wschodni, z Polską jako głównym ośrodkiem, to teraz w optyce Bidena czy jego otoczenia, taką rolę zaczynają odgrywać Niemcy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Romuald Szeremietiew, były minister obrony.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Europa Polskie Radio 24 Rosja Unia Europejska Władimir Putin USA Joe Biden Romuald Szeremietiew Ryszard Gromadzki Nord Stream 2 Baltic Pipe

Romuald Szeremietiew: nie można było budować Rzeczpospolitej wykorzystując pozostałości po PRL

- Przed oczami oczywiście mamy te teczki i wydaje się, że to o to chodziło, ale były zdarzenia wcześniej, znacznie ważniejsze, to one sprawiły, że z taką wściekłością ten rząd był atakowany - mówił w Polskim Radiu 24 Romuald Szeremietiew, były minister obrony w rządzie Jana Olszewskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski Romuald Szeremietiew Polskie Radio 24 POLSKA polityka historia Polski

Prof. Szeremietiew: Rosja kontynuuje politykę odzyskiwania wpływów na terenach dawnego Związku Sowieckiego

- Rosja zdobywa po kawałku tereny, które - jak uważa - powinny być jej podporządkowane. Prowadzi politykę odzyskiwania wpływów na obszarach, które kiedyś należały do Związku Sowieckiego - powiedział w Polskim Radiu 24 Romuald Szeremietiew, prof. nadzwyczajny Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bezpieczeństwo wojsko Rosja Ukraina konflikty międzynarodowe Romuald Szeremietiew

Prof. Szeremietiew: spór cywilizacyjny przybiera coraz ostrzejszy kształt

- Pojawiła się próba, abym nam, Polakom, tę wolność odebrać. My, jako naród, ukształtowaliśmy się w kręgu cywilizacji łacińskiej, gdzie najważniejszą wartością jest wolność. Sam spór cywilizacyjny przybiera natomiast coraz ostrzejszy kształt - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  strajk kobiet protest demonstracje społeczeństwo aborcja Romuald Szeremietiew Tadeusz Płużański Polskie Radio 24 POLSKA

"Relacje polsko-amerykańskie nie zmienią się znacząco". Prof. Szeremietiew o wynikach wyborów w USA

- Chodzi o to, byśmy na kwestię relacji ze stanami Zjednoczonymi, również jeśli chodzi o politykę międzynarodową, patrzyli z pewnym spokojem i nie przenosili na to wszystkich emocjonujących klasę polityczną w Polsce sporów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka USA wybory prezydenckie w USA Joe Biden Donald Trump wybory w USA Romuald Szeremietiew Magdalena Złotnicka

"Stany Zjednoczone nadają ton, od nich zależy siła sojuszu". Romuald Szeremietiew o NATO

- Agresor, jeżeli takowy gdzieś się znajduje, może wykorzystać rzeczywiście taką sytuację, w której nasza uwaga (...) jest skierowana gdzie indziej niż na kwestie bezpieczeństwa narodowego - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej, komentując uczestnictwo wojska w walce z COVID-19 w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  NATO USA Romuald Szeremietiew wojsko POLSKA Polskie Radio 24

Szeremietiew o protestach na ulicach polskich miast: państwo ma wszystkie instrumenty, by zapanować nad sytuacją

- Wydaje się, że państwo jest dość stabilne, władze panują nad sytuacją. Spokojne zachowanie policji w tych wszystkich awanturach, co niektórych irytuje, również jest dowodem na to, iż państwo jest silne - powiedział Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel Romuald Szeremietiew POLSKA polityka protest protesty w Warszawie aborcja Trybunał Konstytucyjny demonstracje macierzyństwo

Romuald Szeremietiew o fałszywym oskarżeniu: był to dla mnie potworny cios, już się z tego nie podniosłem

- Ci, którzy wymierzyli mi ten cios, osiągnęli swój cel łamiąc to, co można nazwać karierą. Było to bardzo ciężkie. Dla mnie to prowokacja, która miała uderzyć w moją osobę - powiedział Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Nisztor Romuald Szeremietiew Ministerstwo Obrony Narodowej Bronisław Komorowski Wojskowe Służby Informacyjne

"W naszych relacjach z Rosją niewiele może się poprawić". Romuald Szeremietiew o nowelizacji rosyjskiej konstytucji

- Władimir Putin nie myśli inaczej o Rosji, niż jako o wielkim imperium. Pamiętam jego wypowiedź w której mówił o obowiązku przywrócenia obywatelom Związku Sowieckiego. Teraz mamy do czynienia z konsekwencjami tej postawy - mówił w Polskim Radiu 24 Romuald Szeremietiew, były minister obrony.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 koronawirus ŚWIAT Rosja Romuald Szeremietiew Władimir Putin

NASZ WYWIAD Romuald Szeremietiew: gdyby Rosja zaanektowała Białoruś, Polska musiałaby wzmocnić gotowość bojową

- Nie możemy dopuścić do powtórki 1939 roku. Jest kilka kluczowych zadań - mówi mówi portalowi PolskieRadio24.pl Romuald Szeremietiew, b. wiceminister obrony. - Polska powinna budować system Trójmorza, dbać o wzmocnienie obecności wojsk USA w sojuszu, wzmacniać obronność – te działania będą chronić nas przed rosyjskim zagrożeniem - zaznacza. Dodaje, że kluczowa jest umiejętność rozpoznawania przez NATO i przez Polskę, jak Kreml szacuje koszt potencjalnego ataku.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja wojsko USA NATO bezpieczeństwo Romuald Szeremietiew infografika Białoruś Trójmorze Kaliningrad