Polskie Radio
Section05
Waldemar Pawlak

"Umowa gazowa rządu Tuska to wierzchołek góry lodowej". Sobolewski o potrzebie komisji ds. wpływów Rosji

- Z konsekwencjami decyzji podjętych w latach 2007-15, za czasów rządów premiera Donalda Tuska, mierzymy się do dziś. Zostały spotęgowane agresją Rosji na Ukrainę i jej skutkami gospodarczymi - mówił w Polskim Radiu 24 sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 Rosja Sejm Komisja Weryfikacyjna Donald Tusk Waldemar Pawlak gaz

ANALIZA Terminal LNG w Świnoujściu. Zasługa PO i Tuska? Niekoniecznie. Najważniejsze fakty

Ostatnio politycy Platformy Obywatelskiej przypisują sobie budowę gazoportu w Świnoujściu - na czele z Donaldem Tuskiem. A jak było naprawdę? W 2006 r. rząd Jarosława Kaczyńskiego przyjął uchwałę, której najważniejszym zapisem była decyzja o budowie terminala LNG. Co zrobił rząd Tuska w kolejnych latach?
Zobacz więcej na temat:  Waldemar Pawlak Polskie Stronnictwo Ludowe PSL polityka Rosja Świnoujście Donald Tusk Platforma Obywatelska PO POLSKA Baltic Pipe 2022 GOSPODARKA

ANALIZA Tusk i Pawlak uzależnili Polskę od rosyjskiego gazu. Przypominamy działania rządu PO-PSL

Baltic Pipe, czyli strategiczna inwestycja Polski stanowiąca silny fundament bezpieczeństwa energetycznego kraju, został sfinalizowany. Idea tego projektu powstała jednak już na początku lat 90. Jak zachował się rząd Tuska w tej sprawie? Jakie działania podjął ówczesny minister gospodarki Waldemar Pawlak? Przypominamy.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Waldemar Pawlak Władysław Kosiniak-Kamysz Platforma Obywatelska PO Polskie Stronnictwo Ludowe PSL bezpieczeństwo energetyczne Rosja Baltic Pipe Baltic Pipe 2022 polityka POLSKA

TYLKO U NAS Relacje Tuska z Putinem. Tak rząd PO-PSL negocjował kontrakt na gaz. "Za wszelką cenę chciał dołączyć do elit UE"

Donald Tusk od momentu inwazji Rosji na Ukrainę kreuje się na polityka, który latami ostrzegał przed imperialistycznymi zapędami Kremla i uniezależniał nas od Putina. Jego decyzje z czasów, gdy był premierem, świadczą jednak zupełnie o czymś innym. Doskonale obrazuje to skrajnie niekorzystny kontrakt gazowy, który z ramienia koalicji PO-PSL w 2010 r. "wynegocjował" ówczesny wicepremier Waldemar Pawlak. Przedstawiciele rządu nie podjęli wtedy nawet próby uzyskania korzystniejszych warunków umowy i skazali Polskę na uzależnienie od reżimu Putina. Nie jest to jedyny przykład współpracy energetycznej z przedstawicielami Rosji. Wątpliwych kontaktów było więcej.
Zobacz więcej na temat:  energetyka Rosja Gazprom POLSKA Platforma Obywatelska gaz Donald Tusk kontrakt jamalski Waldemar Pawlak Baltic Pipe 2022

Prof. Roszkowski: Tusk zaprzecza faktowi uzależniania nas od Rosji za jego rządów, to jego gra psychologiczna

- Polska za czasów rządów PO-PSL miała być montownią dla firm zachodnich współzarządzaną przez Niemcy i Rosję, taką strefą wpływów mieszanych. Odwrotnie sprawę stawiali bracia Kaczyńscy, którzy chcieli suwerennego państwa - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Roszkowski, historyk. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk Waldemar Pawlak kontrakt jamalski Gazprom umowa polityka Rosja

"Przestawił zwrotnicę z zachodu na wschód". Solidarna Polska chce "prześwietlić" aktywność Pawlaka

Politycy ugrupowania Solidarna Polska Janusz Kowalski i Jacek Ozdoba zapowiedzieli, że zwrócą się do premiera Mateusza Morawieckiego o ujawnienie wszystkich dokumentów związanych z aktywnością Waldemara Pawlaka (PSL) na linii Polska-Rosja w czasie, kiedy pełnił funkcję ministra gospodarki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Solidarna Polska Waldemar Pawlak GOSPODARKA energetyka Rosja

Polityka energetyczna Polski. Potocki: najcięższy grzech PO-PSL to umowa gazowa z 2009 roku

- Poprzednia ekipa oparła się w 100 proc. na gazie z Rosji, choć wiadomo było, że interesy z Federacją Rosyjską kończą się tym, czym się skończyły teraz. Każdy, kto miał choć trochę wizji politycznej i znał się na Rosji, zlekceważył to - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rafał Potocki ("Sieci"). Gościem "Debaty dnia" był także Jakub Dymek.       
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 energetyka POLSKA Gazprom gaz ziemny Waldemar Pawlak

Kulisy zawarcia umów gazowych w okresie rządów PO-PSL. Co wynegocjowali Tusk z Pawlakiem?

W 2010 r. rząd PO-PSL zawarł kontrakt, który zwiększył uzależnienie Polski od dostaw rosyjskiego gazu. Kontrola NIK ujawniła szereg nieprawidłowości w negocjacjach, które ze strony rządu prowadził minister gospodarki Waldemar Pawlak. Z raportu wynika, że strona polska nie podjęła nawet próby uzyskania korzystniejszych warunków umowy, a jednym z rządowych zaleceń było uwzględnienie propozycji rosyjskich. 
Zobacz więcej na temat:  energetyka Rosja Gazprom POLSKA Platforma Obywatelska gaz Donald Tusk kontrakt jamalski Waldemar Pawlak

Libicki: gdybyśmy mieli kontrakt wynegocjowany przez Tuska i Pawlaka, nie byłoby tak wysokich cen gazu

- Gdybyśmy dziś mieli wynegocjowany kontrakt przez Waldemara Pawlaka i rząd Donalda Tuska, to polscy przedsiębiorcy obecnie nie mieliby tak wysokich rachunków za gaz. Przypominam, że w latach 2012-2013 rachunki za gaz spadły nam wszystkim o 10 procent - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Filip Libicki, senator Polskiego Stronnictwa Ludowego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 PSL Jan Filip Libicki Waldemar Pawlak gaz ziemny energetyka Donald Tusk

Waldemar Pawlak krytykuje Baltic Pipe. Eksperci: nowa wojna gazowa już trwa

- Budowa nowego gazociągu jest bezzasadna. [...] Gazociąg jamalski będzie więc stabilną infrastrukturą, z której nie będziemy korzystać. Baltic Pipe będzie bardzo drogim pomnikiem polskiego rządu - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczypospolitej" Waldemar Pawlak. Słowa byłego wicepremiera skomentowali zaskoczeni eksperci.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Nord Stream 2 Baltic Pipe energetyka Waldemar Pawlak

Waldemar Pawlak we władzach PSL. Urszula Nowogórska: to stare-nowe rozdanie

- To dowód na to, że w Polskim Stronnictwie Ludowym mamy pełną demokrację, bo to delegaci podejmują ostateczne decyzje, kto będzie zajmował określone funkcje i tak było w przypadku przewodniczącego Rady Naczelnej - powiedziała w Polskim Radiu 24 Urszula Nowogórska z PSL, pytana o wynik Waldemara Pawlak w wyborach władz tej partii. - Bardzo kibicuję i Piotrowi Zgorzelskiemu, naszemu wicemarszałkowi i Dariuszowi Klimczakowi, koledze z klubu poselskiego - zaznaczyła. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adrian Klarenbach PSL Waldemar Pawlak PSL-Koalicja Polska

E. Kłopotek o wyborach: prawdopodobnie samodzielny start PSL

Zdaniem posła PSL Eugeniusza Kłopotka samodzielny start pozwoli ludowcom przekroczyć próg wyborczy. - Część wyborców, których straciliśmy przy okazji wyborów do Parlamentu Europejskiego, pewnie nie odzyskamy, ale jednak większość odzyskamy - powiedział. Wyraził przekonanie, że w wyborach wystartuje były szef Stronnictwa Waldemar Pawlak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PSL Eugeniusz Kłopotek Waldemar Pawlak wybory parlamentarne