Polskie Radio
Section05

Waldemar Pawlak

"Noc teczek", czyli kulisy obalenia rządu Jana Olszewskiego

W nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku Sejm przegłosował wotum nieufności wobec rządu Jana Olszewskiego. Wtedy upadł pierwszy po II wojnie światowej rząd wyłoniony przez Sejm po całkowicie wolnych wyborach. Na długie lata pogrzebano też szansę na lustrację osób sprawujących funkcje publiczne. To właśnie strach przed "teczkami" stał się jedną z przyczyn odwołania pod osłoną nocy rządu premiera Olszewskiego. Dużą rolę odegrał w tej sprawie ówczesny prezydent Lech Wałęsa. Dopiero 25 lat po "nocnej zmianie" IPN potwierdził, że Wałęsa był tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie "Bolek".
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz Jan Olszewski Lech Wałęsa Rzeczpospolita HISTORIA

"RESET" Tusk i Pawlak nie potrafili wyjaśnić, skąd kontrakt na rosyjski gaz do 2037 r. Najnowszy odcinek "Resetu"

Rząd Donalda Tuska nie potrafił wyjaśnić powodów zawarcia wieloletniej umowy gazowej z Rosją - podkreślają autorzy serialu "Reset", powołując się na raport Najwyższej Izby Kontroli. W TVP Info wyemitowano ostatni odcinek drugiego sezonu produkcji
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Reset Rosja Donald Tusk polityka NIK Najwyższa Izba Kontroli Sławomir Cenckiewicz Michał Rachoń energetyka bezpieczeństwo relacje polsko-rosyjskie Władimir Putin Kreml

Raport "Gazety Polskiej": lista ruskich spraw Tuska. Jak wyglądała polityka "resetu"?

Oto najważniejsze przykłady spraw oraz afer, które można wiązać z polsko-rosyjską polityką "resetu" lat 2007-2015, skutkującą poddaniem Rzeczypospolitej Polskiej przemożnym rosyjskim wpływom. Przy każdym z punktów podajemy nazwiska polityków, którzy powinni wytłumaczyć się przed opinią publiczną z danej kwestii. Raport stworzony został przez "Gazetę Polską".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Donald Tusk Rosja PO PSL Władimir Putin

Wpływy rosyjskie w Polsce? Polityk PSL broni umowy gazowej Pawlaka

PSL był przeciw powołaniu Państwowej Komisji ds. rosyjskich wpływów. W Polskim Radiu 24 poseł PSL Bożena Żelazowska odpowiadała na zarzut, że wiązać by się to miało z działaniami PSL-u z okresu wspólnych rządów z Platformą Obywatelską. Wówczas m.in. prezes PSL Waldemar Pawlak podpisał bardzo niekorzystną dla Polski długoletnią umowę gazową z Rosją. - Na pewno nie wszystkie rozwiązania były dobre. Ale pamiętajmy, że to był zupełnie inny czas, kiedy nie mieliśmy jeszcze wojny na Wschodzie - mówiła Żelazowska, twierdząc, że PSL nie ma się czego ze strony takiej komisji obawiać.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Komisja Weryfikacyjna Rosja gaz

ANALIZA Terminal LNG w Świnoujściu. Zasługa PO i Tuska? Niekoniecznie. Najważniejsze fakty

Ostatnio politycy Platformy Obywatelskiej przypisują sobie budowę gazoportu w Świnoujściu - na czele z Donaldem Tuskiem. A jak było naprawdę? W 2006 r. rząd Jarosława Kaczyńskiego przyjął uchwałę, której najważniejszym zapisem była decyzja o budowie terminala LNG. Co zrobił rząd Tuska w kolejnych latach?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Stronnictwo Ludowe PSL polityka Rosja Świnoujście Donald Tusk Platforma Obywatelska PO POLSKA Baltic Pipe 2022 GOSPODARKA

ANALIZA Tusk i Pawlak uzależnili Polskę od rosyjskiego gazu. Przypominamy działania rządu PO-PSL

Baltic Pipe, czyli strategiczna inwestycja Polski stanowiąca silny fundament bezpieczeństwa energetycznego kraju, został sfinalizowany. Idea tego projektu powstała jednak już na początku lat 90. Jak zachował się rząd Tuska w tej sprawie? Jakie działania podjął ówczesny minister gospodarki Waldemar Pawlak? Przypominamy.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Władysław Kosiniak-Kamysz Platforma Obywatelska PO Polskie Stronnictwo Ludowe PSL bezpieczeństwo energetyczne Rosja Baltic Pipe Baltic Pipe 2022 polityka POLSKA

TYLKO U NAS Relacje Tuska z Putinem. Tak rząd PO-PSL negocjował kontrakt na gaz. "Za wszelką cenę chciał dołączyć do elit UE"

Donald Tusk od momentu inwazji Rosji na Ukrainę kreuje się na polityka, który latami ostrzegał przed imperialistycznymi zapędami Kremla i uniezależniał nas od Putina. Jego decyzje z czasów, gdy był premierem, świadczą jednak zupełnie o czymś innym. Doskonale obrazuje to skrajnie niekorzystny kontrakt gazowy, który z ramienia koalicji PO-PSL w 2010 r. "wynegocjował" ówczesny wicepremier Waldemar Pawlak. Przedstawiciele rządu nie podjęli wtedy nawet próby uzyskania korzystniejszych warunków umowy i skazali Polskę na uzależnienie od reżimu Putina. Nie jest to jedyny przykład współpracy energetycznej z przedstawicielami Rosji. Wątpliwych kontaktów było więcej.
Zobacz więcej na temat:  energetyka Rosja Gazprom POLSKA Platforma Obywatelska gaz Donald Tusk kontrakt jamalski Baltic Pipe 2022

Polityka energetyczna Polski. Potocki: najcięższy grzech PO-PSL to umowa gazowa z 2009 roku

- Poprzednia ekipa oparła się w 100 proc. na gazie z Rosji, choć wiadomo było, że interesy z Federacją Rosyjską kończą się tym, czym się skończyły teraz. Każdy, kto miał choć trochę wizji politycznej i znał się na Rosji, zlekceważył to - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rafał Potocki ("Sieci"). Gościem "Debaty dnia" był także Jakub Dymek.       
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 energetyka POLSKA Gazprom gaz ziemny

Kulisy zawarcia umów gazowych w okresie rządów PO-PSL. Co wynegocjowali Tusk z Pawlakiem?

W 2010 r. rząd PO-PSL zawarł kontrakt, który zwiększył uzależnienie Polski od dostaw rosyjskiego gazu. Kontrola NIK ujawniła szereg nieprawidłowości w negocjacjach, które ze strony rządu prowadził minister gospodarki Waldemar Pawlak. Z raportu wynika, że strona polska nie podjęła nawet próby uzyskania korzystniejszych warunków umowy, a jednym z rządowych zaleceń było uwzględnienie propozycji rosyjskich. 
Zobacz więcej na temat:  energetyka Rosja Gazprom POLSKA Platforma Obywatelska gaz Donald Tusk kontrakt jamalski