Polskie Radio
Section05
Waldemar Pawlak

Prof. Roszkowski: Tusk zaprzecza faktowi uzależniania nas od Rosji za jego rządów, to jego gra psychologiczna

- Polska za czasów rządów PO-PSL miała być montownią dla firm zachodnich współzarządzaną przez Niemcy i Rosję, taką strefą wpływów mieszanych. Odwrotnie sprawę stawiali bracia Kaczyńscy, którzy chcieli suwerennego państwa - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Roszkowski, historyk. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk Waldemar Pawlak kontrakt jamalski Gazprom umowa polityka Rosja

"Przestawił zwrotnicę z zachodu na wschód". Solidarna Polska chce "prześwietlić" aktywność Pawlaka

Politycy ugrupowania Solidarna Polska Janusz Kowalski i Jacek Ozdoba zapowiedzieli, że zwrócą się do premiera Mateusza Morawieckiego o ujawnienie wszystkich dokumentów związanych z aktywnością Waldemara Pawlaka (PSL) na linii Polska-Rosja w czasie, kiedy pełnił funkcję ministra gospodarki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Solidarna Polska Waldemar Pawlak GOSPODARKA energetyka Rosja

Polityka energetyczna Polski. Potocki: najcięższy grzech PO-PSL to umowa gazowa z 2009 roku

- Poprzednia ekipa oparła się w 100 proc. na gazie z Rosji, choć wiadomo było, że interesy z Federacją Rosyjską kończą się tym, czym się skończyły teraz. Każdy, kto miał choć trochę wizji politycznej i znał się na Rosji, zlekceważył to - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rafał Potocki ("Sieci"). Gościem "Debaty dnia" był także Jakub Dymek.       
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 energetyka POLSKA Gazprom gaz ziemny Waldemar Pawlak

Kulisy zawarcia umów gazowych w okresie rządów PO-PSL. Co wynegocjowali Tusk z Pawlakiem?

W 2010 r. rząd PO-PSL zawarł kontrakt, który zwiększył uzależnienie Polski od dostaw rosyjskiego gazu. Kontrola NIK ujawniła szereg nieprawidłowości w negocjacjach, które ze strony rządu prowadził minister gospodarki Waldemar Pawlak. Z raportu wynika, że strona polska nie podjęła nawet próby uzyskania korzystniejszych warunków umowy, a jednym z rządowych zaleceń było uwzględnienie propozycji rosyjskich. 
Zobacz więcej na temat:  energetyka Rosja Gazprom POLSKA Platforma Obywatelska gaz Donald Tusk kontrakt jamalski Waldemar Pawlak

Libicki: gdybyśmy mieli kontrakt wynegocjowany przez Tuska i Pawlaka, nie byłoby tak wysokich cen gazu

- Gdybyśmy dziś mieli wynegocjowany kontrakt przez Waldemara Pawlaka i rząd Donalda Tuska, to polscy przedsiębiorcy obecnie nie mieliby tak wysokich rachunków za gaz. Przypominam, że w latach 2012-2013 rachunki za gaz spadły nam wszystkim o 10 procent - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Filip Libicki, senator Polskiego Stronnictwa Ludowego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 PSL Jan Filip Libicki Waldemar Pawlak gaz ziemny energetyka Donald Tusk

Waldemar Pawlak krytykuje Baltic Pipe. Eksperci: nowa wojna gazowa już trwa

- Budowa nowego gazociągu jest bezzasadna. [...] Gazociąg jamalski będzie więc stabilną infrastrukturą, z której nie będziemy korzystać. Baltic Pipe będzie bardzo drogim pomnikiem polskiego rządu - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczypospolitej" Waldemar Pawlak. Słowa byłego wicepremiera skomentowali zaskoczeni eksperci.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Nord Stream 2 Baltic Pipe energetyka Waldemar Pawlak

Waldemar Pawlak we władzach PSL. Urszula Nowogórska: to stare-nowe rozdanie

- To dowód na to, że w Polskim Stronnictwie Ludowym mamy pełną demokrację, bo to delegaci podejmują ostateczne decyzje, kto będzie zajmował określone funkcje i tak było w przypadku przewodniczącego Rady Naczelnej - powiedziała w Polskim Radiu 24 Urszula Nowogórska z PSL, pytana o wynik Waldemara Pawlak w wyborach władz tej partii. - Bardzo kibicuję i Piotrowi Zgorzelskiemu, naszemu wicemarszałkowi i Dariuszowi Klimczakowi, koledze z klubu poselskiego - zaznaczyła. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adrian Klarenbach PSL Waldemar Pawlak PSL-Koalicja Polska

E. Kłopotek o wyborach: prawdopodobnie samodzielny start PSL

Zdaniem posła PSL Eugeniusza Kłopotka samodzielny start pozwoli ludowcom przekroczyć próg wyborczy. - Część wyborców, których straciliśmy przy okazji wyborów do Parlamentu Europejskiego, pewnie nie odzyskamy, ale jednak większość odzyskamy - powiedział. Wyraził przekonanie, że w wyborach wystartuje były szef Stronnictwa Waldemar Pawlak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PSL Eugeniusz Kłopotek Waldemar Pawlak wybory parlamentarne

Szef PSL: Donald Tusk bardziej zmobilizował wyborców PiS

– Wydaje mi się, że Donald Tusk bardziej zmobilizował wyborców po stronie Prawa i Sprawiedliwości niż po naszej stronie. To nie jest ocena negatywna, tylko prawdziwa tego zdarzenia, które miało miejsce – powiedział na antenie radiowej Trójki Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Kosiniak-Kamysz Polskie Stronnictwo Ludowe Koalicja Europejska wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 Donald Tusk Waldemar Pawlak POLSKA

Spory w PSL: W. Pawlak chce centroprawicy bez PiS

- Wyborcom trzeba zaoferować blok centroprawicowy, w którym ma mieścić się PSL - proponuje były szef ludowców Waldemar Pawlak. W jego ocenie "PiS jest zupełnie gdzie indziej". Marek Sawicki domaga się zaś od Władysława Kosiniaka-Kamysza, by brał bardziej aktywny udział w toczącej się debacie publicznej. To dalszy ciąg dyskusji o tym, jaką strategię ma przyjąć Polskie Stronnictwo Ludowe po wyborach. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PSL Władysław Kosiniak-Kamysz polityka wybory w Polsce Polskie Stronnictwo Ludowe Marek Sawicki Waldemar Pawlak