REKLAMA

Zbigniew Siemiątkowski: najmilej wspominam SdRP

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 14:00
– Dzięki Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej odreagowywaliśmy lata obecności PZPR, partii, która nie miała wewnętrznego mechanizmu demokratycznego – mówił Zbigniew Siemiątkowski.
Audio
  • Zbigniew Siemiątkowski: najmilej wspominam SdRP (Ćwierćwiecze/Dwójka)
Zbigniew Siemiątkowski
Zbigniew SiemiątkowskiFoto: PAP/Jakub Kamiński

– W moim przekonaniu była to normalna, niewielka partia ludzi, którzy na początku lat 90., mimo takiej, a nie innej pogody dla lewicy, zdecydowali się na działanie w formacji politycznej – powiedział polityk. – SdRP była grupą żywą i rozdyskutowaną. Gdyby ktokolwiek zadał sobie trud i śledził dyskusje, które się toczyły w jej łonie, to nie byłby zaskoczony rokiem 1993 – dodał.

Zbigniew Siemiątkowski przyznał jednak, że wygrana w wyborach 1993 r. była szokiem także dla SLD, w skład której wchodziła wtedy SdRP. Nie bez kontrowersji odbyło się także wyłonienie premiera, którym został Waldemar Pawlak z PSL. Jego nominacja była wynikiem niezwykłego politycznego targu.

***
Tytuł audycji:
Ćwierćwiecze

Prowadzi: Antoni Dudek

Gość: Zbigniew Siemiątkowski (poseł na Sejm w latach 1991-2005, minister spraw wewnętrznych w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza)

Data emisji: 24.11.2014

Godzina emisji: 18.00

/

mc/bch

Czytaj także

Aleksander Hall: Wałęsa dążył do prezydenckiej oligarchii

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 23:00
- Z wielu decyzji się tłumaczę, ale nie z faktu, że nie udzieliłem poparcia Lechowi Wałęsie w wyborach 1990 roku. Mimo mojej bardzo pozytywnej oceny jego historycznej roli uważam, że był złym prezydentem - deklarował w audycji "Ćwierćwiecze" minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Romuald Szeremietiew: dobrze wspominam służbę w Ludowym Wojsku Polskim

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 19:50
- Z jednej strony było WSW, które dbało, żebym nie awansował na kaprala z racji moich poglądów politycznych. Z drugiej strony byli oficerowie, którzy mieli do tego dystans - mówił w Dwójce były wiceminister i p.o. ministra obrony narodowej,
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiesław Walendziak: sejm to tylko teatr

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 10:00
– Gdy zajrzymy za kulisy wielkiej polityki, zobaczymy, jak znaczący jest wpływ najróżniejszych kontekstów na decyzje rządów państw – mówił w Dwójce były prezes telewizji publicznej i były szef kancelarii premiera, jedna z ważniejszych postaci polskiego życia publicznego lat 90.
rozwiń zwiń