Sudan Południowy: najdłuższa wojna Afryki wciąż trwa?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 18:00
- Od grudnia 2013 roku mamy w tym kraju do czynienia z regularną wojną domową. Ponad milion osób uciekło już ze swoich domów - mówił w "Pulsie świata" Wojciech Wilk, Prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Audio
  • Sudan Południowy: najdłuższa wojna Afryki wciąż trwa? (Puls świata/Dwójka)
Dzieci w Sudanie Południowym ogarniętym wojną domową
Dzieci w Sudanie Południowym ogarniętym wojną domowąFoto: ALBERT GONZALEZ FARRAN / UNAMID / HANDOUT /PAP/EPA

Gdy w 2011, po 60 latach wojny, Sudan Południowy uzyskał niepodległość, wszyscy dawali nowemu państwu szansę na dobrą przyszłość. Nie tylko przedstawiciele tamtejszych grup etnicznych, lecz także międzynarodowa opinia publiczna. Kraj był, co prawda, wyjątkowo biedny; dysponował jednak zasobami ropy naftowej, na których mógł budować swoją przyszłość.

- Gdy zaczynałem pracę w Sudanie Południowym, czułem się, jakbym przeniósł się do przeszłości o 200-300 lat. Jeszcze dekadę temu ten kraj posiadał zaledwie 2 kilometry asfaltowych dróg; za to wszędzie widać było kałasznikowy. Wojna trwała tam od trzech pokoleń, a potrzeba budowania cywilnego państwa i normalnej gospodarki okazała się zupełnie nowym wyzwaniem - uważa Wojciech Wilk. - Wygląda niestety na to, że politycy poszli na łatwiznę i wybrali stan permanentnej wojny.

W grudniu 2013 roku w Dżubie doszło do starć między oddziałami wojska podlegającymi obecnemu prezydentowi Mayarditowi a żołnierzom wiernym obalonemu wiceprezydentowi Macharowi. Najprawdopodobniej poszło o pieniądze, ale konflikt szybko przekształcił się w wojnę o podłożu etnicznym pomiędzy dwiema największymi grupami Sudanu Południowego: Dinka oraz Nuerami.

Światowe media nie bardzo interesują się wielką katastrofą humanitarną. Pomoc międzynarodowa w niewielkim stopniu dociera do potrzebujących ze względu na ogromne zagrożenie oraz szczątkową infrastrukturę.

O dramatycznej sytuacji najmłodszego państwa świata Wojciech Wilk opowiadał w audycji "Puls świata" poprowadzonej przez Jarosława Kociszewskiego. Wysłuchaliśmy także relacji świadków oraz ofiar wojny domowej.

mm/jp

Zobacz więcej na temat: Afryka Sudan Południowy
Czytaj także

Sudan Południowy - ten konflikt nie ma tylko tła etnicznego

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 19:00
Od kilku miesięcy w Sudanie toczą się walki. Zginęło już 10 tysięcy osób. Mówi się, że to konflikt pomiędzy plemionami, ale Patrycja Zandberg zwraca uwagę na jego szerszy kontekst.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rekordowa liczba uchodźców na świecie. Papież: bądźmy blisko nich

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 11:57
Franciszek zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o spieszenie z pomocą uchodźcom.
rozwiń zwiń