Polskie Radio
Section05
Republika Środkowoafrykańska

Media: wycofując się z Sahelu, Zachód otwiera Rosji drzwi do konsolidacji wpływów w Afryce

 - Waszyngton, Paryż i ich sojusznicy powinni ponownie rozważyć wycofanie wojsk z Sahelu; ustępując ziemie rosyjskiej prywatnej firmie wojskowej, znanej jako Grupa Wagnera, Zachód otwiera Moskwie drzwi do konsolidacji wpływów w regionie, jednocześnie czyniąc go zdecydowanie bardziej niebezpiecznym - ocenia Colin P. Clarke, autor analizy opublikowanej na stronie internetowej amerykańskiego dwumiesięcznika "Foreign Policy".
Zobacz więcej na temat:  Afryka polityka ŚWIAT Rosja burkina faso mali Niger Republika Środkowoafrykańska

Grupa Wagnera werbuje bojowników z Afryki. "Sytuacja jest straszna dla naszych żołnierzy"

Grupa Wagnera werbuje na wojnę z Ukrainą bojowników z antyrządowych milicji w Republice Środkowoafrykańskiej. - Sytuacja jest straszna dla naszych żołnierzy. Oni mówią, że zostali porzuceni przez rosyjskich dowódców. Wszyscy obawiają się o swoje życie. Powiedzieli nam, że nie mają nawet amunicji do dalszej walki - informuje serwis Daily Beast, powołując się na źródła w bojówkach.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Republika Środkowoafrykańska Europa ŚWIAT

Instrumenty zamiast broni [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Brat Benedykt Pączka jest kapucynem, dyrektorem African Music School, pierwszej szkoły muzycznej w Republice Środkowoafrykańskiej. Zawsze chciał pracować z biednymi ludźmi. – Gdy pojechałem do Afryki, zakochałem się w niej. Zobaczyłem ludzi, którzy mnie potrzebują. Moje powołanie to być ubogim i pracować z biednymi – mówił bohater reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska MUZYKA muzyka hp Afryka szkoła edukacja muzyka afrykańska pomoc dzieci Republika Środkowoafrykańska

Ekspert: Rosja miała wpływ na wyniki wyborów w USA

- Nie do końca wierzę, że ludzie Trumpa byli nieświadomymi uczestnikami spisku czy współpracy z Rosją, ale to będzie bardzo trudno udowodnić - powiedział na antenie Jedynki Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego. W audycji "W samo południe" opowiadał o śledztwie w sprawie "Russiagate".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Donald Trump Nikaragua Rosja Republika Środkowoafrykańska Magdalena Skajewska Świat w południe

Polscy wolontariusze pomagają w Afryce

– Chęć pomagania innym jest w każdym z nas – powiedziała Emilia Bylicka, lekarz z Warszawy wolontariuszka w Republice Środkowoafrykańskiej. W audycji „Polacy w świecie” mówiła o tym, dlaczego zdecydowała się poświęcić swój czas i zaangażować się w niesienie pomocy w Afryce. Przedstawiła także największe problemy, z którymi zmagają się mieszkańcy kontynentu afrykańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Afryka wolontariat akcja charytatywna Republika Środkowoafrykańska