Czy Unia Europejska się rozpadnie?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 10:40
O wyjściu ze strefy euro przebąkują Grecy, referendum w sprawie opuszczenia UE zapowiadają Brytyjczycy.
Audio
  • Grzegorz Dobiecki o sytuacji w Unii Europejskiej na początku roku 2015. Rozmawiał Grzegorz Ślubowski (Puls świata/Dwójka)
Czy Unia Europejska się rozpadnie?
Foto: sxc.hu

25 stycznia odbędą się wybory parlamentarne w Grecji. Duże szanse na zwycięstwo w nich ma skrajnie lewicowa partia SYRIZA. Jej liderzy mówią, że spłacający zagraniczne zadłużenie Grecy skończą z zaciskaniem pasa i dalszymi restrykcjami budżetowymi. Realne wówczas stałoby się wyjście Grecji ze strefy euro.
- Rzecznik komisji europejskiej powiedział, że takiej możliwości nie ma, bo członkostwo w strefie euro jest nieodwracalne - opowiadał publicysta Grzegorz Dobiecki. - W tej sytuacji wypowiedzi zarówno jednej jak i drugiej strony przypominają zmagania szantażystów.

Zdaniem gościa "Puls świata" rozpad Unii Europejskiej na razie nam nie grozi, ponieważ nie istnieją mechanizmy, które by pozwalały na opuszczenie tej wspólnoty.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Goście: Grzegorz Dobiecki (publicysta)

Data emisji: 5.01.2015

Godzina emisji: 17.15

bch

Czytaj także

Demokratyczne wybory w Tunezji

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 19:30
Wybory prezydenckie w Tunezji wygrał przedstawiciel partii laickiej Bedżi Kaid Essebsi. Blok świeckich ugrupowań, w którym nie brak ludzi dawnej dyktatury wygrał z islamską partią Nahda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy można odbudować Związek Radziecki?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 20:16
2 stycznia 2015 r. rozpoczęła działalność Euroazjatycka Unia Gospodarcza. Czy to forma ponownej integracji krajów byłego ZSRR pod egidą Moskwy?
rozwiń zwiń