Skąd wzięli się duńscy terroryści?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 18:00
- Sprawca zamachów w Kopenhadze trafił do więzienia za drobne przestępstwo. Wyszedł jako terrorysta - mówił Marcina Fronia z ośrodka badawczego Norden Centrum.
Audio
  • Skąd wzięli się duńscy terroryści? (Puls świata/Dwójka)
Mieszkańcy Kopenhagi przed synagogą oddają hołd ofiarom zamachu terrorystycznego. Pierwsze tego typu zdarzenie od ponad 20 lat wstrząsnęło Danią
Mieszkańcy Kopenhagi przed synagogą oddają hołd ofiarom zamachu terrorystycznego. Pierwsze tego typu zdarzenie od ponad 20 lat wstrząsnęło DaniąFoto: Britta Pedersen/PAP/DPA

Jak zwrócił uwagę prowadzący audycję Dariusz Rosiak, także we Francji coraz więcej mówi się o problemie radykalizacji postaw w więzieniach. Wstrząs w Danii wywołał jednak przede wszystkim fakt, że aktu terrorystycznego dopuścił się obywatel tego kraju, urodzony i wychowany jako członek duńskiego społeczeństwa.

- Pamiętajmy, że pierwsza kontrowersyjna karykatura Mahometa powstała w 2005 roku właśnie w tym kraju. Pojawiła się wtedy fala ataków na placówki duńskie na Bliskim Wschodzie oraz w innych częściach świata. W samej Danii nie doszło jednak wtedy do żadnych poważnych incydentów - przypomniał Marcin Fronia.

W audycji mowa była także o tym, jak z tym wstrząsem radzi sobie duńskie społeczeństwo i czy duńscy Żydzi skorzystają z - przedstawionej przez premiera Netanjahu - oferty emigracji do Izraela.

***

Tytuł audycji: Puls świata
Prowadzenie: Dariusz Rosiak
Gość audycji: Marcina Fronia (ośrodek badawczy Norden Centrum)
Data emisji: 16.02.2015
Godzina emisji: 17.15

mm/bch

Czytaj także

Co się dzieje w Arabii Saudyjskiej?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 16:21
W "Pulsie świata" rozmawialiśmy o rodzinie Saudów po śmierci króla Abdullaha. Coraz częściej mówi się o "cichym przewrocie pałacowym" w Arabii Saudyjskiej...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabójstwo jordańskiego pilota zmieni świat arabski?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 17:40
W Dwójce dyskutowaliśmy o tym, czy poruszenie, jakie wywołało morderstwo pilota Muatha al-Kasaesbeha dokonane przez bojowników Państwa Islamskiego, może być punktem zwrotnym w wojnie z islamskimi bojownikami.
rozwiń zwiń