Polskie Radio
Section05
Jordania

Śledztwo "Pandora Papers": jordański król kupił wille o wartości ponad 100 milionów dolarów

Król Jordanii bez rozgłosu zgromadził nieruchomości warte ponad 100 milionów dolarów. Tak wynika z ujawnionych wyników dziennikarskiego śledztwa pod nazwą "Pandora Papers", w którym kilkuset dziennikarzy z całego świata przeanalizowało miliony dokumentów majątkowych, związanych z politykami i prominentnymi osobami.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Środkowy Wschód pieniądze król Jordania dziennikarstwo media Wojciech Cegielski

"Rozwojowa współpraca i relacje dwustronne". Rozmowa telefoniczna szefów MSZ Polski i Jordanii

- Relacje dwustronne, w tym kontakty w ramach Globalnej Koalicji do walki z ISIS i obecność w Jordanii Polskiego Kontyngentu Wojskowego, a także aktualna sytuacja w regionie były tematami rozmowy telefonicznej szefów MSZ Polski i Jordanii Jacka Czaputowicza i Ajmana Safadiego - poinformowało MSZ.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych Bliski Wschód dyplomacja Azja Jordania MSZ Jacek Czaputowicz

Restrykcje w Jordanii w związku z pandemią koronawirusa. Zakaz wychodzenia z domu

Nawet rok więzienia grozi od dzisiaj w Jordanii za wyjście z domu bez uzasadnienia. Władze królestwa wprowadziły drastyczne przepisy ze względu na pandemię koronawirusa. Bliski Wschód jest teraz według Światowej Organizacji Zdrowia jednym z trzech najbardziej dotkniętych wirusem obszarów na świecie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Jordania koronawirus pandemia COVID-19 Wojciech Cegielski

Bliskowschodni plan pokojowy. Jakie ma szanse powodzenia?

- Porozumienie przedstawione przez prezydenta USA Donalda Trumpa nie doprowadzi do pokoju na Bliskim Wschodzie  - oceniła dr Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. Jak mówi - plan z punktu widzenia Palestyńczyków jest nie do przyjęcia i najpewniej nie będą go negocjować. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód USA Izrael Arabia Saudyjska Jordania Katar Zjednoczone Emiraty Arabskie

Petra – potęga starożytnej cywilizacji wykuta w skale

– To tu krzyżowały się dwa wielkie szlaki handlowe. Znalazło to odzwierciedlenie we wspaniałych, monumentalnych budowlach – świątyniach, grobowcach i teatrze mieszczących 10 tysięcy widzów – opowiada Marcin Pośpiech, który w specjalnej odsłonie "Audycji pod–Różnej" odwiedził wykute w skale przez Nabatejczyków starożytne miasto Petra w Jordanii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marcin Pośpiech podróże turystyka Jordania