Izrael – mały, wielki kraj globalnego rynku

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2015 17:28
- Ludzie postrzegają Izrael jako wzór do naśladowania. Kraj może służyć za przykład pokazujący jak odnieść sukces we współczesnym świecie – uważa prof. Yoram Reich z Uniwersytetu w Tel-Awiwie.
Audio
  • Rozwój nowych technologii w Izraelu ma nie tylko dobre strony dla rozwoju społeczeństwa
Jerozolima
Jerozolima Foto: Pixabay/heathertruett

Izrael od lat słynie z osiągnięć naukowych i rozwoju nowych technologii. Tel-Awiw uważany jest za najlepsze, obok Doliny Krzemowej, miejsce do zakładania innowacyjnych firm – „start-upów”. Pomimo tego, że jest małym elementem globalnego rynku, to w kilku dziedzinach odgrywa dużą rolę np. w wykorzystaniu energii słonecznej, czy uzdatnianiu wody.

Sukces ma jednak także ciemną stronę. - Sektor nowych technologii obejmuje bowiem niedużą grupę ludzi z technicznym wykształceniem i wytwarza kapitał, głównie dla tych, którzy kapitał już mają. To powiększa różnice społeczne – uważa prof. Reich. Jak w tym kontekście naukowiec postrzega Polskę? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

****

Tytuł audycji: Puls świata

Rozmawiał: Jarosław Kociszewski

Gość: prof. Yoram Reich z Uniwersytetu w Tel-Awiwie

Data emisji: 28.04.2015

Godzina emisji: 17.15

iz

Czytaj także

Izrael: zaawansowane testy systemu obrony powietrznej

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2015 21:30
Ministerstwo obrony w Tel Awiwie podało, że instalacja pod nazwą Proca Dawida pomyślnie przeszła sprawdzian, co może oznaczać, że będzie gotowa do działania w przyszłym roku.
rozwiń zwiń