"Dżihadystów nie interesuje to, co było przed islamem"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2015 20:10
- Morderstwo wybitnego archeologa, który od pięćdziesięciu lat zajmował się zabytkami syryjskiej Palmiry, to przejaw oszołomstwa, emocjonalnego stosunku dżihadystów do tradycji innej niż islamska - mówił w Dwójce dr Zbigniew Szafrański.
Audio
  • "Dżihadystów nie interesuje to, co było przed islamem" (Puls świata/Dwójka)
Chaled al-Asaad był jednym z pionierów syryjskiej archeologii w XX wieku
Chaled al-Asaad był jednym z pionierów syryjskiej archeologii w XX wiekuFoto: PAP/EPA/SYRIAN ARAB NEWS AGENCY

Dżihadyści z Państwa Islamskiego bestialsko zamordowali 81-letniego Chaleda al-Asaada, jednego z najbardziej zasłużonych archeologów w syryjskiej Palmirze. Skąd wzięła się wrogość do człowieka, który zajmował się starożytnością?

- To przejaw stosunku do przeszłości. Wszystko, co było przed Mahometem, przed powstaniem islamu, jest dla dżihadystów nieinteresujące, nieważne, trzeba to zniszczyć - powiedział dr Zbigniew Szafrański, wieloletni szef Stacji Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Kairze, i przypomniał o posągach Buddy wysadzonych w powietrze w afgańskiej Dolinie Bamian w 2001 roku.

Gość Krzysztofa Renika mówił również o coraz trudniejszej sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie i zastanawiał się, czy w obecnym układzie geopolitycznym wyznania inne niż islam mają szansę tam przetrwać.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: dr Zbigniew Szafrański (wieloletni szef Stacji Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Kairze)

Data emisji: 19.08.2015

Godzina emisji: 17.15

mk/jp

Czytaj także

Państwo Islamskie ma broń chemiczną. Użyło jej przeciwko Kurdom

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 09:18
Przedstawiciele władz USA sądzą, że Państwo Islamskie (IS) użyło w Iraku przeciw siłom kurdyjskim gazu musztardowego - podał w czwartek "Wall Street Journal". Według dziennika dżihadyści mogli zdobyć broń chemiczną w Syrii albo w Iraku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Watykan obawia się islamistów i chaosu. Wprowadza rejestrację

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 10:10
Podczas rozpoczynającego się 8 grudnia Roku Świętego Miłosierdzia przez Drzwi Święte w Watykanie będą mogli przejść tylko ci pielgrzymi, którzy zarezerwują bezpłatny bilet. Chodzi o uniknięcie chaosu przy napływie wiernych - tłumaczą organizatorzy obchodów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbrodnie Państwa Islamskiego. Fanatycy ścieli archeologa

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2015 06:47
Kolejna zbrodnia Państwa Islamskiego. W starożytnym mieście Palmyra w Syrii dżihadyści dokonali egzekucji zasłużonego archeologa.
rozwiń zwiń