Koalicja antyterrorystyczna Arabii Saudyjskiej. "Upraszczanie konfliktu"?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 18:53
Saudyjczycy ogłosili właśnie utworzenie przez 34 państwa arabskiej koalicji antyterrorystycznej. Czy inicjatywa ta jest w stanie cokolwiek zmienić na Bliskim Wschodzie?
Audio
  • Marcin Piotrowski o koalicji antyterrorystycznej utworzonej przez Arabię Saudyjską (Puls świata/Dwójka)
Następca tronu i minister obrony narodowej Arabii Saudyjskiej Mohammad bin Salman Al Saud przemawia podczas konferencji prasowej z okazji utworzenia antyterrorystycznej koalicji. Rijada, 15.12.2015
Następca tronu i minister obrony narodowej Arabii Saudyjskiej Mohammad bin Salman Al Saud przemawia podczas konferencji prasowej z okazji utworzenia antyterrorystycznej koalicji. Rijada, 15.12.2015Foto: PAP/EPA/SAUDI PRESS AGENCY

Celem koalicji ma być walka z ekstremistami w Syrii, Iraku, Egipcie, Libii, a nawet Afganistanie. Jednak, jak zauważył Jarosław Kociszewski, ten nowy, wciąż jeszcze niedookreślony twór może być narzędziem walki z wpływami na Bliskim Wschodzie Iranu czy Rosji. Może też stanowić przykład na to, że jedyną metodą na rozwiązanie konfliktu w tej części świata jest... jego upraszczanie.

- Jeśli nie będzie jakiegoś pozytywnego wpływu Rosji czy USA i Europy, wydaje się, że upraszczanie będzie polegało tu na powstaniu dwóch bloków: sunnickiego i szyickiego, które będą ze sobą walczyć - oceniał Marcin Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jak stwierdził gość Dwójki, paradoksalnie nie byłoby to złe rozwiązanie.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Jarosław Kociszewski

Gość: Marcin Piotrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 16.12.2015

Godzina emisji: 17.45

jp/mm

Czytaj także

Arabia Saudyjska ogłosiła powstanie islamskiej koalicji antyterrorystycznej. Nie ma w niej Iranu

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015 07:00
Arabia Saudyjska ogłosiła utworzenie przez 34 państwa muzułmańskie wojskowej koalicji antyterrorystycznej, ale na razie brak bliższych szczegółów na temat tego, jak miałaby ona działać.
rozwiń zwiń