Polskie Radio
Section05
Państwo Islamskie

Irak: dżihadyści w Mosulu zostali okrążeni

Bojownicy dżihadystycznej organizacji Daesh (tzw. Państwa Islamskiego) w Mosulu zostali całkowicie okrążeni przez armię iracką wspieraną przez międzynarodową koalicję pod wodzą USA. Jak informował we wtorek rzecznik koalicji płk John Dorrian bojownicy są „na skraju upadku”. W rękach tak zwanego Państwa Islamskiego pozostaje już tylko 12 kilometrów kwadratowych powierzchni Mosulu. O sytuacji w Iraku mówiła w audycji Świat w Powiększeniu dr Magdalena El Ghamari z Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego Uniwersytetu w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Irak Bliski Wschód Państwo Islamskie terroryzm

Broń za dzieła sztuki. Kolekcjonerzy finansują ISIS

Do niedawana głównym środkiem finansowania zbrodniczej działalności terrorystów był handel ropą - tzw. Państwo Islamskie (ISIS) zarabiało na tym kilka milionów dolarów dziennie. Obecnie strumienie pieniędzy płyną również z okupów, haraczy i sprzedaży kradzionych dzieł sztuki. O zjawisku mówił w audycji Utracone, Odzyskane prof. Paweł Czubik z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Ogórek Państwo Islamskie

USA dozbrajają Kurdów walczących z ISIS. Protest Turcji

Stany Zjednoczone przekażą Kurdom cięższe uzbrojenie niż dotychczas. Decyzja prezydenta Donalda Trumpa w tej sprawie ma związek z planowaną operacją odbicia syryjskiego miasta Rakka, które jest stolicą tak zwanego Państwa Islamskiego. W Świecie w Południe komentarz Mariusza Borkowskiego, eksperta ds. Bliskiego Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Donald Trump Kurdowie Państwo Islamskie Bliski Wschód Turcja Kurdystan

"Rzeźnik z Kabulu" wraca do Afganistanu

- Gulbuddin Hekmatyar to przywódca radykalizmu muzułmańskiego w Afganistanie. Pojawił się w połowie lat 70., jednak najbardziej zaistniał w latach 80., gdy Afganistan został najechany przez armię radziecką - tłumaczył Wojciech Jagielski, reporter, dziennikarz PAP i autor licznych publikacji o Afganistanie.   
Zobacz więcej na temat:  Trójka ŚWIAT polityka Francja wybory Wielka Brytania Brexit Afganistan Czechy Państwo Islamskie Dariusz Rosiak Wojciech Jagielski