Polskie Radio
Section05
Państwo Islamskie

Państwo Islamskie przyznaje się do ataku w Paryżu

Terrorystyczna organizacja Państwo Islamskie wzięła na siebie odpowiedzialność za strzelaninę, do której doszło w czwartek w Paryżu, w pobliżu Pól Elizejskich - podała propagandowa agencja dżihadystów Amak. Według niej, ataku dokonał "żołnierz IS" Abu Yousif, obywatel Belgii. Francuska prokuratura zidentyfikowała sprawcę - to 39-letni Francuz Karim C. Jego nazwisko nie zostanie ujawnione, dopóki policja nie ustali, czy miał wspólników. O wydarzenia we Francji mówiła Magdalena Skajewska, specjalna wysłanniczka Polskiego Radia do Paryża.
Zobacz więcej na temat:  Francja Paryż strzelanina terroryzm Państwo Islamskie

„Człowiek z małą bombą”. Terroryzm jest z nami od dawna

- Siłę organizacji terrorystycznej można ocenić po liczbie ataków, to się nie zmienia w całej historii. Jeżeli ataków jest dużo, to możemy przypuszczać, że grupa ma wielu członków. Jeżeli terroryści pracują już w terenie, szybkie ataki mogą być przeprowadzane z dnia na dzień. Natomiast planowanie wielkich ataków jak te z 11 września w USA może zająć wiele lat – mówił w audycji Szukając Dziury w Całym Kacper Rękawek, szef programu bezpieczeństwa i obronności w Globesec Policy Institute w Bratysławie i autor książki „Człowiek z małą bombą”.
Zobacz więcej na temat:  terroryzm Łukasz Warzecha Państwo Islamskie Kacper Rękawek

"Matka wszystkich bomb" spadła na Afganistan

Stany Zjednoczone zrzuciły w Afganistanie największą w historii bombę konwencjonalną. Określany mianem "Matki wszystkich bomb" pocisk waży 10 ton. Bombę o symbolu GBU-43B Amerykanie zrzucili w afgańskiej prowincji Nangarhar. W nalocie zginęło 36 członków Państwa Islamskiego - podają przedstawiciele afgańskiego ministerstwa obrony. Według nich, nie było ofiar wśród cywilów, zniszczony został natomiast kompleks tuneli i kryjówek dżihadystów.
Zobacz więcej na temat:  Afganistan USA Państwo Islamskie Donald Trump

Atak w Dortmundzie. "To nie jest ostatnie słowo terrorystów"

Niemiecki sąd przychylił się do wniosku prokuratury o aresztowanie 26-letniego Abdula Beseta A., zatrzymanego w związku z zamachem w Dortmundzie. Według śledczych, podejrzany jest bojownikiem tak zwanego Państwa Islamskiego, działającego w Iraku i utrzymywał kontakt z dżihadystami podczas swego pobytu w Niemczech. Mężczyzna przybył do Niemiec przez Turcję w ubiegłym roku. O ataku w Polskim Radiu 24 mówił Krzysztof Kubiciel, ekspert ds. bezpieczeństwa z City Security.
Zobacz więcej na temat:  terroryzm Niemcy Państwo Islamskie Dortmund Borussia Dortmund