Polskie Radio
Section05
Państwo Islamskie

Masowy grób zaminowany przez Państwo Islamskie

Zwłoki kilkuset osób znaleziono w zbiorowej mogile niedaleko miasta Mosul w Iraku. Chodzi o południowo-zachodnie obrzeża miasta, które do niedawna było pod kontrolą fanatyków z organizacji Państwo Islamskie. Organizacja praw człowieka Human Rights Watch, która rozmawiała z miejscowymi świadkami, twierdzi, że to właśnie ISIS odpowiada za śmierć kilkuset osób.
Zobacz więcej na temat:  Irak Human Rights Watch Państwo Islamskie ŚWIAT

Zamach w Londynie. Aresztowano kolejne dwie osoby

Tej nocy brytyjska policja dokonała dwóch "istotnych" - jak podała - aresztowań w związku ze środowymi atakami terrorystycznymi na Londyn. Mark Rowley z Metropolitan Police przekazał dziennikarzom najnowszy bilans dochodzenia, z którego wynika, że do zatrzymań doszło w West Midlands i na północnym zachodzie Anglii. 9 osób jest łącznie w areszcie, jedna została wypuszczona za kaucją.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Londyn zamach terroryzm Theresa May Państwo Islamskie

Co dalej z Bliskim Wschodem? "Najgorsze dopiero nadejdzie"

"Najgorsze dopiero nadejdzie" – w ten sposób eksperci UNHCR, agencji ONZ ds. uchodźców, oceniają sytuację w zachodniej części Mosulu, o którą wojska irackie prowadzą od miesiąca walkę z tzw. Państwem Islamskim. Tymczasem, Organizacja Narodów Zjednoczonych wznowiła rozmowy w sprawie zakończenia syryjskiej wojny domowej. W Świecie w Powiększeniu o sytuacji na Bliskim Wschodzie mówiła dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ONZ Mosul Bliski Wschód UNHCR Państwo Islamskie Agnieszka Bryc Syria Irak

Białoruś:Polityka zagraniczna zależy od sytuacji wewnętrznej

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka poinformował, że na Białorusi zatrzymano uzbrojonych ludzi, którzy przygotowywali prowokację. Jak dodał, pieniądze na szkolenie wojskowe „piątej kolumny” docierały na Białoruś przez terytorium Polski i Litwy. O polityce Łukaszenki w kontekście protestów na Białorusi mówił w programie Świat w Południe analityk spraw wschodnich Grzegorz Gromadzki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Aleksander Łukaszenka Białoruś Polonia Rosja terroryzm Państwo Islamskie Londyn

"Kolejny atak, do którego użyto samochodu"

Cztery osoby zginęły, a co najmniej 20 zostało rannych – w tym część ciężko – w ataku, do którego doszło przed budynkiem parlamentu w Londynie. Wśród ofiar śmiertelnych są napastnik, który zaatakował nożem policjanta ochraniającego parlament i jeden z funkcjonariuszy. Dwie osoby zginęły na moście Westminsterskim, znajdującym się w pobliżu Parlamentu. W Światowej Szachownicy rozmowa z drem Arturem Wróblewskim z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 terroryzm Londyn Theresa May Państwo Islamskie Paweł Lekki

Szef MSZ w USA. "Zabiega o członkostwo Polski w RB ONZ"

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski rozpoczyna wizytę w Stanach Zjednoczonych. W Nowym Jorku szef polskiej dyplomacji będzie prowadzić kampanię na rzecz członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. W Waszyngtonie weźmie udział w spotkaniu Globalnej Koalicji walczącej z Państwem Islamskim.
Zobacz więcej na temat:  Witold Waszczykowski MSZ USA Rada Bezpieczeństwa ONZ ONZ terroryzm Państwo Islamskie