Nowa zimna wojna. Czy Rosja sprowokuje Zachód?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 18:00
- Rosja konsekwentnie komunikuje, że nie zgadza się z tym porządkiem, jaki się wykształcił po rozpadzie ZSRR i chce nowej architektury bezpieczeństwa - mówił w Dwójce Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Audio
  • Wojciech Lorenz o konflikcie NATO-Rosja (Puls świata/Dwójka)
Rosyjskie wojska podczas manewrów
Rosyjskie wojska podczas manewrówFoto: PAP/Vladimir Smirnov

"Zachód i Rosja wchodzą w okres nowej zimnej wojny" - tak mówił na konferencji bezpieczeństwa w Monachium rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew. Czy to diagnoza obecnego stanu rzeczy, czy ostrzeżenie przed dalszą eskalacją konfliktu politycznego?

- Miedwiediew zdaje sobie sprawę, że powrót do zimnej wojny jest absolutnie nie do przyjęcia dla zachodnich polityków i społeczeństw, bo pociąga za sobą wydatki na zbrojenia i powoduje ciągłą niepewność - zauważał Wojciech Lorenz.

Zdaniem analityka PISM Rosja chce powstrzymać rozszerzanie się wpływów NATO i Unii Europejskiej. Kluczem do ustępstw Zachodu, może być sytuacja w Syrii.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Dariusz Rosiak

Gość: Wojciech Lorenz (Polski Instytut Spraw Miedzynarodowych)

Data emisji: 8.02.2016

Godzina emisji: 17.45

bch/asz

Czytaj także

Michaił Saakaszwili ostatnią nadzieją Ukrainy? "To dość egzotyczne"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2015 18:54
Czy Michaił Saakaszwili może być lekarstwem na ukraińską oligarchię? - Jeden człowiek nie zrobi wszystkiego, a to jest jednak przeoranie całego systemu władzy - mówi ekspert ds. międzynarodowych, Jarosław Guzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja w konflikcie z Ukrainą liczy na srogą zimę

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2015 08:00
Czy Ukraina jest zagrożona w wojnie energetycznej z potężnym sąsiadem? Rosja ogłosiła właśnie, że wstrzymuje dostawy węgla i gazu...
rozwiń zwiń