Polskie Radio
Section05
Wojciech Lorenz

Powstanie wspólna armia europejska skoordynowana z NATO? Dr Lorenz: idziemy w dobrym kierunku

Unia Europejska ma zwiększać swoje zdolności do działania autonomicznego, ale we współpracy z NATO. Takimi ustaleniami zakończył się wideoszczyt z udziałem europejskich przywódców, poświęcony bezpieczeństwu i obronie. Wojciech Lorenz zauważa, że to Francji przede wszystkim zależało, żeby uniezależnić się od Stanów Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  NATO Unia Europejska Michał Strzałkowski Wojciech Lorenz

Przed wizytą szefa unijnej dyplomacji w Rosji. Kto kształtuje politykę zagraniczną UE?

Szef unijnej dyplomacji i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Josep Borrell zakomunikował, że pojedzie do Rosji w pierwszym tygodniu lutego. Wzbudziło to wiele kontrowersji. - Trudno znaleźć uzasadnienie dla tej wizyty poza tym, że został zaproszony przez ministra Ławrowa i postanowił pojechać - mówi Jarosław Guzy, analityk PAP.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Rosja Niemcy Jarosław Guzy Wojciech Lorenz Paweł Lekki

Technologia 5G. Marek Zagórski: kierunki dezinformacji mogą być bardzo różne

15 państw członkowskich Unii Europejskiej, z inicjatywy Polski, wystosowało list do Komisji Europejskiej z prośbą o wypracowanie strategii dotyczącej przeciwdziałania dezinformacji na temat technologii 5G. - Musi to być działanie skoordynowane, żeby na wspólnym froncie nie było żadnych rys, bo jak widać są one wykorzystywane - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Więcej świata Paweł Lekki ŚWIAT Europa technologie Marek Zagórski Wojciech Lorenz cyberbezpieczeństwo

Ekspert: eskalacja konfliktu w Górskim Karabachu jest nie na rękę Rosji i Turcji

- Zawieszenie broni w Górskim Karabachu jest skutkiem presji ze strony Rosji jak i Turcji na obóz sojuszników, żeby wstrzymać eskalację. W interesie obu głównych mocarstw: Rosji po stronie Armenii i Turcji po stronie Azerbejdżanu, nie jest otwieranie nowego frontu we wzajemnych stosunkach, wspólne interesy - gospodarcze, energetyczne, strategiczne - przeważają - ocenił w Programie 1 Polskiego Radia dr Wojciech Lorenz z PISM. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Turcja Armenia Azerbejdżan górski karabach Wojciech Lorenz Paweł Lekki

Kryzys polsko-izraelski. Co zrobią Stany Zjednoczone?

– Tego rodzaju kryzysy zdecydowanie nie poprawiają relacji sojuszniczych – stwierdził na antenie Trójki Wojciech Lorenz z Państwowego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute dodał, że niezależnie od relacji Warszawy i Izraela zaangażowanie USA w Polsce nie zmieni się.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Trójka Łukasz Karusta Izrael Stany Zjednoczone USA Rosja Wojciech Lorenz Andrzej Talaga

Cyberbezpieczeństwo. "Obecnie granice nie istnieją"

Globalna sieć komputerowa to nie tylko korzyści, takie jak szybki przepływ informacji. To także zagrożenia, związane m.in. z tym, że poufne dane przesyłane drogą elektroniczną mogą zostać wykradzione. W audycji 24. Poziom o niebezpieczeństwach, jakie niesie za sobą cyberprzestrzeń, mówili dr Andrzej Kozłowski z serwisu „Cyberdefence24.pl” i Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 nowe technologie cyberagrożenia cyberbezpieczeństwo Wojciech Lorenz USA Hillary Clinton

Unia Europejska inwestuje w obronność. "Trzeba się spieszyć"

Komisja Europejska zaproponowała utworzenie Europejskiego Funduszu Obrony, z którego będzie można finansować inwestycje na badania w sektorze obronnym UE oraz wspierać wspólne zakupy sprzętu przez państwa unijne. Zgodnie z planem, w wieloletnim budżecie UE po 2020 roku, na cele funduszu należałoby zarezerwować 500 mln euro rocznie. O projekcie mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska NATO Rosja USA wojsko Wojciech Lorenz

Jest 45. prezydent. "Strategia odstraszania się wali"

Kadencja Obamy upływa 20 stycznia. Przez ten czas ukształtuje się team, który będzie formował politykę zagraniczną Donalda Trumpa – mówił w Jedynce amerykanista Wojciech Bieńkowski. Wojciech Lorenz (PISM) zwrócił uwagę, że słowa Trumpa o NATO burzą podstawy dotychczasowej linii politycznej USA względem Rosji, a Kreml podnosi koszty dbania o bezpieczeństwo w naszym regionie i dąży do ustanowienia stref wpływów.
Zobacz więcej na temat:  Beata Płomecka Donald Trump Grzegorz Ślubowski Hillary Clinton Rosja Stany Zjednoczone USA Wojciech Lorenz wybory w USA