Polskie Radio
Section05
Wojciech Lorenz

PR24 "Dodatkowa presja na USA". Ekspert PISM o śmierci Nawalnego

- Mamy komunikaty ze strony europejskich przywódców, zwłaszcza kierowane do Stanów Zjednoczonych, dotyczące tego, że powinien być przyjęty pakiet pomocy, a kwestia czasu odgrywa tu ogromną rolę - mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Lorenz, koordynator programu Bezpieczeństwo Międzynarodowe w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka ŚWIAT Paweł Zieliński NATO Unia Europejska Monachium Mirosław Skowron Wojciech Lorenz Aleksiej Nawalny

"To bardzo ważne wydarzenie polityczne". Dr Lorenz wskazuje korzyści ze spotkania w Arabii Saudyjskiej

- Nieobecność Rosji, a więc uniemożliwienie przedstawiania kłamliwych tez i siania propagandy, wzmacnia ukraińską zdolność do oddziaływania na państwa Południa i to jest główny zysk z tego spotkania - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Lorenz z PISM komentując spotkanie w Arabii Saudyjskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tadeusz Płużański Wojciech Lorenz Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2023

"Niemieckiej polityce brak szerszej koncepcji". Ekspert o działaniach Berlina

- Niemiecka polityka jest bardzo niespójna - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, odnosząc się do polityki międzynarodowej Berlina. Niemcy mają aspiracje do przewodzenia Europie, ale jednocześnie zawiodły w przypadku pomocy Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Ukraina wojna na Ukrainie Olaf Scholz Niemcy Adam Eberhardt Wojciech Lorenz Piotr Madajczyk

"Będą następne sankcje". Prof. Żukrowska o unijnych działaniach wobec Rosji

Trwają prace nad przygotowaniem dziesiątego pakietu sankcji wobec Rosji. Poprzednie wpływają już na rosyjską gospodarkę. - Efekt jest silny, ale to do końca nie jest gospodarka rynkowa, gdzie wszystko jest przewidywalne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wojciech Lorenz Michał Strzałkowski Rosja sankcje Unii Europejskiej Komisja Europejska

Ukraińska kontrofensywa. Ekspert: wojska przejmują kolejne ważne miasta

- Ukraińcy rzeczywiście są w stanie prowadzić kontrofensywę i przejmują kolejne ważne miasta - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Wojciech Lorenz, analityk PISM. Jego zdaniem Władimir Putin w przypadku Łymana "prawdopodobnie nie pozwolił wycofać wojsk, bo nie chciał psuć sobie sukcesu z ogłaszania aneksji wschodnich terytoriów Ukrainy".
Zobacz więcej na temat:  Rosja Więcej świata ŚWIAT Michał Strzałkowski Europa Ukraina Jedynka Ukraina Wojciech Lorenz

Rozmowy w bazie lotniczej Ramstein. Dr Lorenz: Zachód dalej będzie udzielał wsparcia Ukrainie

W amerykańskiej bazie lotniczej Ramstein odbyło się spotkanie Ukraine Defense Consultative Group. Rozmowom przewodniczył minister obrony USA Lloyd Austin, a uczestniczyli w nich sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i szefowie resortów obrony około 40 państw. W spotkaniu wziął udział również wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Wojciech Lorenz Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej Ukraina wojna na Ukrainie Rosja Jens Stoltenberg NATO Ramstein zachód

PR24 Wojciech Lorenz: prędzej można się liczyć z kontrofensywą Ukrainy, niż z ofensywą Rosji

- Wydaje się, że poza przeprowadzeniem zmasowanych ataków powietrzno-rakietowych Rosja w tej chwili nie ma wielu dodatkowych opcji wywierania presji militarnej na Ukrainę - mówił w Polskim Radiu 24 analityk PISM Wojciech Lorenz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Wojciech Lorenz Polski Instytut Spraw Międzynarodowych ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2022 serwis wschodni wojna na Ukrainie

Dr Lorenz: Rosja od lat 90. chciała powrotu do obszaru po ZSRR

- Rosja i społeczeństwo rosyjskie - nie tylko Putin i decydenci, ale większość rosyjskiego społeczeństwa - nigdy nie zaakceptowały Ukrainy jako niepodległego bytu państwowego, ani Ukraińców jako odrębnego narodu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Wojciech Lorenz ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych serwis wschodni

"Putin musiał ograniczyć swoje ambicje". Dr Lorenz o rosyjskiej agresji na Ukrainę

- Putin musiał zmienić swoje cele i ograniczyć ambicje. Zamiast kontynuować wysiłki w celu wymuszenia zmiany władzy na Ukrainie i podporządkowania politycznego całej Ukrainy, jest zmuszony osiągnąć cokolwiek ponad status quo, od jakiego rozpoczynała się wojna 24 lutego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Wojciech Lorenz, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Rosja konflikty międzynarodowe Ukraina Jedynka Ukraina Paweł Lekki zbrodnie wojenne Wojciech Lorenz Europa wojna 2022

"Trzeba zauważyć zmianę akcentów". Analityk o rosyjskich warunkach ws. negocjacji z Ukrainą

Wojciech Lorenz z PISM zauważa, że rosyjskie żądania wysuwane do tej pory wobec Ukrainy były całkowicie nierealistyczne. - Utrzymywanie tego absurdalnego żądania denazyfikacji pokazywało, że Rosja nie zamierza negocjować jakiegoś rozwiązania politycznego - wyjaśnia. W najnowszych oczekiwaniach nie znalazła się kwestia denazyfikacji.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Magdalena Skajewska Jedynka Ukraina Wojciech Lorenz wojna 2022 serwis wschodni Europa ŚWIAT

Powstanie wspólna armia europejska skoordynowana z NATO? Dr Lorenz: idziemy w dobrym kierunku

Unia Europejska ma zwiększać swoje zdolności do działania autonomicznego, ale we współpracy z NATO. Takimi ustaleniami zakończył się wideoszczyt z udziałem europejskich przywódców, poświęcony bezpieczeństwu i obronie. Wojciech Lorenz zauważa, że to Francji przede wszystkim zależało, żeby uniezależnić się od Stanów Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  NATO Unia Europejska Michał Strzałkowski Wojciech Lorenz

Przed wizytą szefa unijnej dyplomacji w Rosji. Kto kształtuje politykę zagraniczną UE?

Szef unijnej dyplomacji i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Josep Borrell zakomunikował, że pojedzie do Rosji w pierwszym tygodniu lutego. Wzbudziło to wiele kontrowersji. - Trudno znaleźć uzasadnienie dla tej wizyty poza tym, że został zaproszony przez ministra Ławrowa i postanowił pojechać - mówi Jarosław Guzy, analityk PAP.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Rosja Niemcy Jarosław Guzy Wojciech Lorenz Paweł Lekki

Technologia 5G. Marek Zagórski: kierunki dezinformacji mogą być bardzo różne

15 państw członkowskich Unii Europejskiej, z inicjatywy Polski, wystosowało list do Komisji Europejskiej z prośbą o wypracowanie strategii dotyczącej przeciwdziałania dezinformacji na temat technologii 5G. - Musi to być działanie skoordynowane, żeby na wspólnym froncie nie było żadnych rys, bo jak widać są one wykorzystywane - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Więcej świata Paweł Lekki ŚWIAT Europa technologie Marek Zagórski Wojciech Lorenz cyberbezpieczeństwo

Ekspert: eskalacja konfliktu w Górskim Karabachu jest nie na rękę Rosji i Turcji

- Zawieszenie broni w Górskim Karabachu jest skutkiem presji ze strony Rosji jak i Turcji na obóz sojuszników, żeby wstrzymać eskalację. W interesie obu głównych mocarstw: Rosji po stronie Armenii i Turcji po stronie Azerbejdżanu, nie jest otwieranie nowego frontu we wzajemnych stosunkach, wspólne interesy - gospodarcze, energetyczne, strategiczne - przeważają - ocenił w Programie 1 Polskiego Radia dr Wojciech Lorenz z PISM. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Turcja Armenia Azerbejdżan górski karabach Wojciech Lorenz Paweł Lekki