Polskie Radio
Section05
Jarosław Guzy

"Polska demokracja ma się dobrze". Komentarz eksperta

„Kwestie związane z wewnętrzną polityką zostawiamy Polakom i ufamy, że jakiekolwiek reformy, które rozważają są zgodne z ich konstytucją i wolą ich społeczeństwa” - powiedział wysokiej rangi przedstawiciel Departamentu Stanu USA. O tej wypowiedzi mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Jarosław Guzy Rex Tillerson Komisja Europejska Unia Europejska

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA

Prezydent Andrzej Duda poleciał do Nowego Jorku, gdzie po południu polskiego czasu weźmie udział w debacie w ONZ na temat broni masowego rażenia. To właśnie rozmowy w ONZ są głównym celem kilkunastogodzinnej wizyty polskiej delegacji w Nowym Jorku. Gościem Polskiego Radia 24 był Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda prezydent USA Nowy Jork ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) Jarosław Guzy Rada Bezpieczeństwa ONZ NATO

Korsyka pójdzie drogą Katalonii? Nacjonaliści wygrali wybory

- W warunkach tego przekonania francuskiego, że każdy obywatel Francji jest Francuzem i ma być identyczny z innymi Francuzami, rodził się na Korsyce opór. To jedyny region Francji metropolitarnej, o odmiennej tożsamości, co od lat 80. zaowocowało przyznaniem im autonomii - mówił na antenie radiowej Jedynki prof. Andrzej Szeptycki (Instytut Stosunków Międzynarodowych). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Korsyka Grzegorz Ślubowski Andrzej Szeptycki Francja katalonia Jarosław Guzy

Idea Trójmorza. „Może zmienić potencjał naszego regionu”

- Jeżeli uda się zrealizować poszczególne pomysły Trójmorza to będziemy mieli do czynienia z nową jakością jeśli chodzi o sposób funkcjonowania Europy środkowo-wschodniej – powiedział w Debacie Polskiego Radia 24 Spasimir Domaradzki z Res Publica Nowa. O idei Trójmorza rozmawiali także Wojciech Jakóbik (Biznesalert), dr Łukasz Jasina (KUL) i prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.
Zobacz więcej na temat:  Trójmorze Morze Bałtyckie Morze Czarne Adriatyk Europa Łukasz Jasina Wojciech Jakóbik Jarosław Guzy Europa Środkowo-Wschodnia

"Czynnik chiński spaja sojusz USA z krajami Azji"

Przed odlotem ze stolicy Filipin Manili prezydent USA Donald Trump ocenił, że w czasie jego 11-dniowej wizyty w pięciu krajach Azji wykonano olbrzymią pracę, która przyniesie niesamowite efekty. O tym, co rzeczywiście dała podróż prezydenta Trumpa do Azji mówił w audycji Światowa Szachownica ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Azja USA Donald Trump Filipiny Manila Jarosław Guzy Chiny

"Do sankcji UE na Polskę jeszcze daleka droga"

- Parlament Europejski musi uchwalić wszczęcie tej procedury większością 2/3 głosów. Patrząc na głosy w czasie dzisiejszej debaty, bo to było posiedzenie plenarne, a więc taka próba, tej większości 2/3 nie osiągnięto - mówił na antenie radiowej Jedynki Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Guzy Parlament Europejski Komisja Europejska Grzegorz Ślubowski Dariusz Rosiak Zimbabwe

"Podróż Emmanuela Macrona po Europie była hipokryzją"

Popularność prezydenta Francji spadła w sierpniu do rekordowo niskiego poziomu – wynika z sondażu Ifop przeprowadzonego dla czasopisma "Journal du Dimanche". Obecnie zadowolonych z niego jest zaledwie 40 proc. Francuzów a niezadowolonych 57 proc. O sytuacji we Francji w audycji Świat w Powiększeniu mówił publicysta Jarosław Guzy.
Zobacz więcej na temat:  Francja Emmanuel Macron Europa Unia Europejska Węgry transport sondaż Niemcy Jarosław Guzy

"Chiny są i będą gigantem w sferze militarnej"

 „Chiny zainaugurowały we wtorek swą pierwszą zagraniczną bazę wojskową, którą zbudowano w Dżibuti w Rogu Afryki” - poinformowała agencja prasowa Xinhua. Jak twierdzą Chińczycy, baza ma wspierać misje pokojowe i pomoc humanitarną w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Zdaniem Amerykanów, chińska baza odzwierciedla i rozszerza i tak rosnące wpływy Chin, które zwiększają zakres swoich sił zbrojnych. Gościem audycji Świat w Powiększeniu był ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Chiny siły zbrojne Afryka dżibuti Bliski Wschód Jarosław Guzy USA komunizm wojsko

"Bezpieczeństwo Europy zależy tylko i wyłącznie od USA"

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy zwiększającej liczebność sił zbrojnych i wydatki obronne do co najmniej 2,5 proc. PKB do roku 2030 – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. – Wzmacnianie własnego potencjału obronnego warunkuje dobrą współpracę z sojusznikami z NATO, zwłaszcza z USA – komentował w Gorącym Temacie Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  wojsko pkb budżet Polski NATO USA Rosja rząd Beaty Szydło Jarosław Guzy

Wybory w Wielkiej Brytanii. Apel o ustąpienie premier May

Według zaktualizowanych sondaży powyborczych w Wielkiej Brytanii, konserwatyści premier Theresy May powinni zdobyć 322 miejsc w parlamencie. To o osiem więcej niż w pierwszej prognozie, jaka pojawiła się zaraz po zamknięciu o 23.00 czasu obowiązującego w Polsce lokali wyborczych. W ten sposób konserwatyści zbliżają się nieco do większości wymaganej do rządzenia samodzielnie- wynosi ona 326 mandatów. O sondażowych wynikach wyborów mówili w specjalnym wieczorze wyborczym w Polskim Radiu 24 ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy, prawnik dr. Stephen Terret, Agata Gostyńska z Centre for European Reform i europeista Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Theresa May Brexit Jarosław Guzy