Polskie Radio
Section05
Jarosław Guzy

Przed szczytem NATO. Na jakie wsparcie może liczyć Ukraina?

Goście "Klubu Trójki" odnieśli się m.in. do szczytu Trójkąta Weimarskiego, w ramach którego doszło do spotkania prezydenta Polski, prezydenta Francji i kanclerza Niemiec. Jak powiedział później Andrzej Duda - Polska, Francja i Niemcy są złączone jednym interesem i świadomością, że Rosja nie może wygrać wojny przeciwko Ukrainie. Jak mówił szef państwa polskiego, dla bezpieczeństwa Europy i NATO rosyjski imperializm i ekspansjonizm muszą zostać powstrzymane.
Zobacz więcej na temat:  Trójka wojna na Ukrainie Magdalena Drohomirecka Ukraina

"Pokazanie otwartej postawy Ukrainy". Eksperci o wystąpieniu szefa ukraińskiego parlamentu w Sejmie

- Duża część społeczeństwa polskiego i ukraińskiego uświadomiła sobie, co to jest ta wspólnota losu. Myślę, że Polacy tak dobrze rozumieją to, co przeżywają dzisiaj Ukraińcy, ponieważ w naszej historii były bardzo podobne sytuacje agresji ze strony Rosji czy Związku Radzieckiego - mówi w "Więcej świata" dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina stosunki polsko-ukraińskie Paweł Lekki Więcej świata wojna na Ukrainie Rosja Andrzej Anusz

Jaka będzie nowa Europa i nowy europejski ład po zakończeniu wojny na Ukrainie?

Jak zmienia się mapa polityczna Europy i jak kształtują się nowe konstelacje, których powstanie wymusiła wojna na Ukrainie? Jak pod wpływem tego konfliktu przekształcać się będzie Unia Europejska i jak wkomponować Ukrainę w nowy ład europejski? Na te pytania odpowiadali w "Klubie Trójki" goście zaproszeni przez Piotra Semkę.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki wojna na Ukrainie Rosja Stany Zjednoczone Joe Biden Unia Europejska Europa Wojciech Konończuk Sławomir Dębski

Rosyjscy partyzanci wkroczyli do obwodu biełgorodzkiego. Guzy i Kiński tłumaczą

Moskwa wysłała do obwodu biełgorodzkiego wojsko i siły specjalne - poinformował portal "Nowaja Gazieta. Europa". W poniedziałek na terytorium Rosji wkroczyły oddziały antyputinowskich partyzantów, walczących po stronie Ukrainy. Legiony "Wolna Rosja" i "Rosyjski Korpus Ochotniczy" zapowiedziały, że będą dążyć do obalenia reżimu Władimira Putina. W Polski Radiu 24 informacje te komentowali Jarosław Guzy (PAP), Andrzej Kiński ("Wojsko i Technika").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Lekki Rosja wojna 2023 wojna na Ukrainie serwis wschodni Andrzej Kiński

"Chiny chcą osiągnąć dominującą przewagę". Ekspert komentuje przemówienie Xi Jinpinga

Przywódca Chin Xi Jinping wezwał do samowystarczalności naukowo-technicznej oraz dalszej modernizacji sił zbrojnych, które mają stać się "wielkim murem stali", chroniącym suwerenność tego kraju. - Chiny przede wszystkim chcą bronić swojej integralności terytorialnej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Radosław Pyffel z Instytutu Sobieskiego.
Zobacz więcej na temat:  Chiny Azja Paweł Lekki Stany Zjednoczone Xi Jinping Radosław Pyffel ŚWIAT

Zagraniczne wizyty Zełenskiego. Ekspert: zarysował ciekawą geografię polityczną

Wołodymyr Zełenski udał się z kolejnymi wizytami do sojuszników. - To buduje swoistą hierarchię. Pierwsza wizyta była w Waszyngtonie, druga w Londynie, później w Paryżu i Brukseli. Nie był w Berlinie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego. Czy to przełoży się na powstanie tzw. koalicji samolotowej?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Michał Strzałkowski Ukraina Wołodymyr Zełenski Andrzej Anusz

Czy Rosja może mieć swoją Norymbergę? Dyskusja w "Klubie Trójki"

Jak ukarać winnych agresji na Ukrainę? Jak wzmocnić działania prewencyjne przeciw wojnie? W Berlinie obyła się konferencja zorganizowana przez Instytut Pileckiego, a prezentująca relacje świadków rosyjskich zbrodni zebrane przez Centrum Lemkina. W studiu „Klubu Trójki” relacja z konferencji i komentarze ekspertów i publicystów.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Magdalena Gawin Magdalena Drohomirecka Trójka

Broń dla Ukrainy. Guzy: Rosja inwestowała w lobby hamulcowe

- W czasie dyskusji o dostawach czołgów zaczęto rozmowę o tym, jaka jest strategia wspierania Ukrainy, jeśli chodzi o uzbrojenie. Ta dyskusja powinna była rozpocząć się pół roku temu. Już wtedy było widać, że armia Ukrainy potrzebuje przezbrojenia, zwłaszcza w kontekście mobilizacji w Rosji i kolejnej ofensywy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy, komentator i znawca spraw międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie pomoc broń Niemcy wojsko Leopard ŚWIAT Europa Ukraina Rosja

Jarosław Guzy o forum w Davos: światowy ład wymaga rekonfiguracji

Tegoroczne Światowe Forum Ekonomiczne w Davos przypada na czas, w którym słowo "kryzys" jest odmieniane przez wszystkie możliwe przypadki. - Tutaj jest zagadką, jaka refleksja będzie towarzyszyła wyjściu z Davos. Kraje naszego regionu starają się pokazać, iż nie ma prostego wyjścia i muszą być podjęte istotne decyzje - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy z Polskie Agencji Prasowej.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski ŚWIAT Mariusz Adamiak davos 2023

Jarosław Guzy o propozycjach KE ws. kryzysu energetycznego. "Są według wzorca, który w danym momencie akceptują Niemcy"

Komisja Europejska przedstawiła pakiet rozwiązań w reakcji na kryzys energetyczny. - W naszym regionie nie potrzeba do tego KE, żeby zgodnie współpracować - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. Zdaniem eksperta wspólny zakup gazu to przede wszystkim główny pomysł Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Paweł Lekki Europa Komisja Europejska Ursula von der Leyen Niemcy Piotr Grochmalski

Konflikt na granicy Kirgistanu i Tadżykistanu. Ekspert: Rosja nie jest chętna do interwencji

Wojna na Ukrainie wpływa na konflikt między Kirgistanem a Tadżykistanem. - Gdzieś jest poczucie, że to jest szansa, żeby przetestować, na ile można się posunąć pod nieobecność Rosji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Więcej świata ŚWIAT Michał Strzałkowski Tadżykistan Kirgistan Krzysztof Strachota

Przemówienie prezydenta Dudy w ONZ. Jarosław Guzy: Rosja dokonuje destrukcji globalnego rynku żywności

- Ten konflikt ma wymiar globalny z punktu widzenia skutków. Co więcej, to sytuacja, w której istnieje ryzyko konfliktu światowego, nieobliczalność działań Rosji, ustawienie tej wojny jako konfliktu z Zachodem (…) powoduje, że powinien on być przedmiotem zainteresowania ONZ i poszczególnych państw - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych (PAP).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Antoni Trzmiel

Mijają dwa lata od sfałszowanych wyborów na Białorusi. Guzy: represje reżimu dotykają zwykłych ludzi

- Na Białorusi siedzi tysiące więźniów, formalnie podaje się liczbę tysiąc kilkaset, ale to jest niewątpliwie tylko część przetrzymywanych - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy, który przybliżył, jak wyglądają realia w kraju, w którym rządzi prezydent Alaksander Łukaszenka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Lekki ŚWIAT Europa