Polskie Radio
Section05
Jarosław Guzy

Macron i Merkel rozmawiali z Putinem ws. Polski. Guzy: to demaskuje dwulicowość naszych sojuszników

- To musi zaskakiwać, szczególnie w momencie, kiedy oczy wszystkich są zwrócone na granicę polsko-białoruską, ale tak naprawdę to nie zaskakuje, bo jest to w gruncie rzeczy coś, co jest stałym elementem polityki zachodnioeuropejskiej - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych (PAP).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Francja Niemcy POLSKA Białoruś Rosja polityka Emmanuel Macron Angela Merkel Aleksander Łukaszenka Władimir Putin granica służby i bezpieczeństwo Jarosław Guzy Antoni Trzmiel

Jarosław Guzy: Berlin, Paryż, Mińsk i Kreml nie będą ustalać, kto może przekroczyć polską granicę

- Widać w jaki sposób zachowują się Niemcy i Francuzi. Oni prowadzą swoją politykę, a potem Unia Europejska to akceptuje. Na koniec to, co zostanie ustalone z Putinem, zostanie przedstawione Polsce i będą naciski na Polskę, żeby przełknęła pigułkę, która z reguły ma jakiś gorzki element w środku. Choć w tym przypadku myślę, że mogą się rozczarować - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych z PAP. Gościem audycji był także prof. Tomasz Grzegorz Grosse z UW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Lekki Jarosław Guzy POLSKA służby i bezpieczeństwo granica straż graniczna dyplomacja Europa Unia Europejska Białoruś

"Względy ideologiczne grają bardzo istotną rolę". Guzy o dyskusji ws. klimatu

W Glasgow ruszył kolejny szczyt klimatyczny COP26. - W tej sprawie nie ma swobodnej dyskusji, ponieważ narzucony jest dominujący pogląd w formule dosyć katastroficznej, mówiący o tym, że czeka nas światowa katastrofa czy zagłada cywilizacji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o zmianach dotyczących klimatu Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Unia Europejska klimat Jarosław Guzy

Jarosław Guzy: nie tylko takie kraje jak Polska są zainteresowane rozszerzeniem UE

- Nie tylko takie kraje jak Polska są zainteresowane rozszerzeniem Unii Europejskiej na Europę Południowo-Zachodnią. Mieliśmy bardzo wyraźne stanowisko amerykańskie w tej sprawie nakłaniające Unię Europejską do niezaniedbywania sprawy Bałkanów Zachodnich - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Bałkany granica Jarosław Guzy Magdalena Złotnicka Polskie Radio 24

"Ma swoją wartość". Guzy o spotkaniu światowych przywódców na obradach ONZ

Prezydent Andrzej Duda bierze udział w 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. - Z punktu widzenia politycznego jest to najszersza możliwa platforma, gdzie mogą spotkać się przywódcy praktycznie wszystkich państw - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.
Zobacz więcej na temat:  polityka Paweł Lekki Więcej świata ŚWIAT ONZ Andrzej Duda Joe Biden USA Jarosław Guzy

"Ta operacja to katastrofa polityczna". Jarosław Guzy o wyjściu USA z Afganistanu

- Cała ta operacja afgańska, łącznie z masakrą przy lotnisku w Kabulu, rozstrzyga, że była to po prostu katastrofa polityczna, amerykańska i oczywiście administracji Joe Bidena, bo to ona za to odpowiada - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Mirosław Skowron Bliski Wschód Afganistan USA Stany Zjednoczone Joe Biden Jarosław Guzy

"Joe Biden nadszarpnął prestiż Ameryki". Jarosław Guzy o sytuacji w Afganistanie

- Bardzo nieudolne wycofanie wojska USA z Afganistanu i sposób, w jaki zostało przeprowadzone, bardzo narusza wizerunek Stanów Zjednoczonych jako światowego lidera, który Joe Biden bardzo stara się odbudowywać - ocenił w Polskim Radiu 24 Mateusz Piotrowski z PISM. - Prestiż Joe Bidena jako lidera wolnego, zachodniego  świata, to też prestiż Ameryki. Joe Biden ewidentnie go nadszarpnął - zgodził się Jarosław Guzy z PAP. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Paweł Lekki Jarosław Guzy Bliski Wschód Afganistan Ameryka Joe Biden

Guzy o sprawie Cimanouskiej: cały świat to obserwował, Łukaszenka straszliwie się przeliczył

- Polska zachowała się wzorowo. [...] Aktywność w stosunku do Cimanouskiej, ale i innych Białorusinów, jest przedmiotem pochwał i uznania. Wizerunek i status kraju zależy również od tego, jaką prowadzi politykę - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.
Zobacz więcej na temat:  Kryscina Cimanouska Białoruś POLSKA ŚWIAT Jarosław Guzy Polskie Radio 24 Europa

"Biden za bardzo dał się wciągnąć w grę Putina". Guzy o szczycie w Genewie

- Oczywiście ta gra była trochę inna w tym sensie, że po pierwsze mieliśmy do czynienia z rundą wstępną. To nie jest coś, co miało być finałem czegokolwiek. To jest dopiero rozpoczęcie jakiejś polityki przez jedną i drugą stronę - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy (PAP). Gościem audycji był także dr Adam Eberhardt (OSW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Lekki Jarosław Guzy Ośrodek Studiów Wschodnich Rosja USA NATO Joe Biden Władimir Putin

"To ważne dla Polski, co Joe Biden zrobi w tej sprawie". Jarosław Guzy o rurociągu Keystone XL

- Kwestia rurociągów i kilka innych decyzji dotyczących wydobycia paliw kopalnych, to był element polityki Donalda Trumpa, natomiast ma swoje konsekwencje, jeżeli chodzi o aspekty polityki klimatycznej również w Europie i to ważne dla Polski, co Joe Biden zrobi w tej sprawie - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy, komentator międzynarodowy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Jarosław Guzy Magdalena Złotnicka Stany Zjednoczone Europa klimat Joe Biden Ameryka

Jarosław Guzy: na Białorusi trwa akcja zastraszania mniejszości polskiej

Trzy działaczki polskiej mniejszości na Białorusi zostały wypuszczone z aresztów i wywieziono je do Polski. Jarosław Guzy z PAP przypomina, że w białoruskich więzieniach są jeszcze inni członkowie ZPB. - Mamy działaczy, którzy pod wpływem szantażu, przesłuchań czy rewizji wyjechali z Białorusi i pracują w Polsce - mówi.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Związek Polaków na Białorusi Polonia Paweł Lekki Jarosław Guzy

Szczyt w Bukareszcie. Guzy: państwa B-9 chcą być realnymi członkami NATO

W Rumunii doszło do szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki. Rozmowy, jak można domyślać się, dotyczyły m.in. zagrożenia ze strony Rosji. - Nie spodziewam się problemu z ustaleniem wspólnego stanowiska na szczyt NATO w czerwcu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.
Zobacz więcej na temat:  USA Joe Biden Więcej świata Rosja Paweł Lekki Bukareszteńska dziewiątka Andrzej Duda Rumunia Jarosław Guzy

Reakcja na działania Kremla. Dr Bryc: obecny kryzys to wciąż jeszcze działania rutynowe

- Jeżeli przypomnimy sobie historię z 2018 roku, kiedy reagowano na otrucie w Wielkiej Brytanii Skripali, to wtedy w sumie na całym świecie wydalonych zostało 300 rosyjskich dyplomatów. Do tego poziomu trochę nam więc jeszcze brakuje - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc (UMK). Gościem audycji był również redaktor Jarosław Guzy (PAP).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 Paweł Lekki Jarosław Guzy Białoruś Rosja ŚWIAT dyplomacja

Konflikt Czech i Rosji. Guzy: solidarność Grupy Wyszehradzkiej przeważyła

Premierzy Polski, Węgier i Słowacji wyrazili solidarność z Czechami w związku z agresywnymi działaniami Rosji. - Widać różnicę pomiędzy bardzo twardym stanowiskiem wobec Rosji zaprezentowanym wspólnie przez wszystkie kraje Wyszehradzkie a stanowiskiem Unii Europejskiej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Więcej świata ŚWIAT Jarosław Guzy Marta Szpala grupa wyszehradzka Rosja Czechy Europa

Jarosław Guzy: Związek Polaków na Białorusi to idealny wróg wewnętrzny dla Łukaszenki

- Szykany wobec mniejszości polskiej sięgają 2005 roku, bo wtedy nie udało się Łukaszence opanować tej organizacji. Od tego czasu działa ona na zasadzie bycia tolerowaną i spotykała się z rozmaitymi szykanami. Oczywiście takiego progu jak teraz, czyli aresztowań czołowych działaczy, łącznie z Andżeliką Borys, tego jeszcze nie było - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy, z PAP. Gościem "Kontrapunktu" był także Wojciech Konończuk, z Ośrodka Studiów Wschodnich.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 Paweł Lekki Jarosław Guzy Ośrodek Studiów Wschodnich Białoruś Aleksander Łukaszenka Związek Polaków na Białorusi Polityka zagraniczna Polski

Relacje USA-Chiny. Czekają nas kolejne tarcia?

W Anchorage na Alasce zakończyły się w piątek dwudniowe amerykańsko-chińskie rozmowy wysokiego szczebla. – Chińczycy przyjęli pozycję ofensywną i postanowili otwarcie zakwestionować jakiekolwiek prawa USA do pouczania Chin, zaprowadzania porządku międzynarodowego. Generalnie rzecz biorąc, Chiny powiedziały Stanom Zjednoczonym: zajmujcie się swoim podwórkiem – ocenia Jarosław Guzy z działu zagranicznego Polskiej Agencji Prasowej. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Żakowski Jarosław Guzy Joe Biden USA Chiny