Czy "Brexit" umożliwi stworzenia armii UE?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 18:26
- Niemcy i Francja już od jakiegoś czasu forsują pomysł stworzenia europejskich sił zbrojnych. Do tej pory był on blokowany przez Brytyjczyków - mówił w Dwójce prof. Piotr Wawrzyk.
Audio
  • Czy "Brexit" umożliwi stworzenia armii UE? (Puls świata/Dwójka)
Do tej pory Wielka Brytania była łącznikiem USA w stosunkach z Unią Europejską. Czy status ten zmieni się po Brexicie?
Do tej pory Wielka Brytania była łącznikiem USA w stosunkach z Unią Europejską. Czy status ten zmieni się po "Brexicie"?Foto: PAP/Tytus Żmijewski

Gość "Pulsu Świata" wyjaśniał, że Brytyjczycy nie chcieli, by Unia Europejska stała się konkurencją dla NATO. - Jeśli Wielka Brytania przestanie być członkiem Unii, to pojawia się pytanie, czy będzie zgoda ze strony innych krajów na stworzenie wspólnych sił militarnych. Jeśli tak, to na pewno nie zastąpią one armii krajowych - rozważał prof. Wawrzyk.

Europeista zwracał uwagę, że w Traktacie o Unii Europejskiej istnieje artykuł dotyczący kolektywnej obrony państw zrzeszonych i niedawno rozważano jego użycie. 

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Paweł Lekki

Gość: prof. Piotr Wawrzyk

Data emisji: 6.07.2016

Godzina emisji: 17.45

bch/jp

Czytaj także

Brexit. Sondaż: Polacy obawiają się wzrostu niechęci do imigrantów w Wielkiej Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2016 08:37
74 proc. Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii wskazuje na negatywne postawy wobec imigrantów jako swoją główną obawę po referendum w sprawie członkostwa kraju w Unii Europejskiej - wynika z sondażu IBRiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister skarbu Wielkiej Brytanii ratuje gospodarkę. Eksperci nie wróżą mu powodzenia

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 10:52
Minister skarbu Wielkiej Brytanii George Osborne stara się ratować gospodarkę kraju; we wtorek spotka się z szefami banków, wcześniej ogłosił, że rząd chce zmniejszyć podatek CIT do 15 proc. Ale eksperci prognozują, że brytyjski PKB może być mniejszy aż o 4,5 proc.
rozwiń zwiń