"DAB+ jest przyszłością radiofonii"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 19:00
- Myślę, że w 2030 r będziemy mówili już tylko o tym, kiedy kończymy z fm i kiedy radio cyfrowe będzie miało pełny zasięg - mówił w Dwójce Willi Steul szef Deutschlandradio.
Audio
  • Willim Steulem szef Deutschlandradio w rozmowie z Magdaleną Skajewską ( Puls Świata/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Florian Schuh/pap

Willi Steul opowiadał, że w Niemczech budowę sieci cyfrowej DAB+ rozpoczęto w sierpniu 2011 roku. - Chodzi zarówno o sieć krajową radia publicznego jak i siatki stacji regionalnych. Dziś po pięciu latach sieć Deutschlandradio obejmuje 90 procent kraju - podkreślał. - Mamy dodatkowe fundusze na to dlatego chcemy by za dwa lata całe terytorium Niemiec było objęte systemem DAB + - mówił szef Deutschlandradio.

Rozmowa miała związek z Europejskim Forum Radiowym w Krakowie. Polskie Radio zaprosiło przedstawicieli rozgłośni publicznych z całego kontynentu, dziennikarzy, przedstawicieli świata politycznego i przemysłu samochodowego.

Gość Magdaleny Skajewskiej podkreślił, że w przypadku trzech programów, Deutschlandradio dociera do potencjalnie większej grupy słuchaczy za pośrednictwem DAB+ niż nadając na częstotliwościach fm.

- To dlatego, że nie ma wystarczająco dużo częstotliwości, by pokryć całe Niemcy. Wzrasta też sprzedaż odbiorników cyfrowych. Obecnie 15 procent wszystkich gospodarstw domowych w Niemczech ma takie odbiorniki. A jedna trzecia samochodów jest wyposażona w radia cyfrowe. Rozwój tej technologii wiec postępuje. Jest na dobrym poziomie.

 ***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Gość: Willi Steul szef Deutschlandradio

Data emisji: 06.10.2016

Godzina emisji: 17.45 

ksem


Czytaj także

Europejskie Forum Radiowe w Krakowie. "Temat cyfryzacji jest kluczowy i ważny"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 17:00
Co dalej z cyfryzacją radia w Polsce i Europie? Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy Europejskiego Forum Radiowego w Krakowie, którego organizatorem było Polskie Radio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Erlends Calabuig: proces cyfryzacji radia to wyzwanie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 13:17
- Rozwój nowych technologii obserwujemy od lat. Radio musi się do nich dostosować, nie może ich ignorować - mówi w radiowej Jedynce dyrektor generalny sieci Euranet Plus.
rozwiń zwiń