"Śmierć ambasadora wzmocni relacje Rosji i Turcji"

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 18:00
- Zamach na rosyjskiego dyplomaty Andrieja Karłowa w Ankarze pokazał, że Rosji i Turcji nie zależy na eskalacji sytuacji. Zarówno Recep Tayyipa Erdogan jak i Władimir Putin podkreślili w swoim oświadczeniu, że postrzegają to tragiczne wydarzenie jako prowokację wymierzoną w stosunki turecko-rosyjskie – powiedział Karol Wasilewski z PISM.
Audio
  • Karol Wasilewski opowiada o konsekwencjach zamachu na rosyjskiego ambasadora w Turcji (Puls świata/Dwójka)
Tureccy żołnierze niosą trumnę z zamordowanym w zamachu Andriejem Karłowem, rosyjskim ambasadorem w Turcji, lotnisko Esenborga, Ankara, 20.12.2016
Tureccy żołnierze niosą trumnę z zamordowanym w zamachu Andriejem Karłowem, rosyjskim ambasadorem w Turcji, lotnisko Esenborga, Ankara, 20.12.2016Foto: EPA/TUMAY BERKIN

Jak podkreślił goszczący w Dwójce politolog, dość jednolite stanowisko w obliczu zamachu na rosyjskiego ambasadora utrzymały również tureckie i rosyjskie media.

-  Dziennikarze zaczęli odgrzewać narrację, której można było się spodziewać. Od razu sięgnięto po argument, że zamachowiec był związany z ruchem Fetullaha Gülena, czyli islamskiego myśliciela mieszkającego w USA, oskarżanego o inspirację nieudanego puczu w lipcu tego roku. Rosjanie w pewnym momencie stonowali jednak swoje stanowisko, wskazując, że pierwszą i podstawową konsekwencją zamachu na rosyjskiego ambasadora będzie zacieśnienie rosyjsko-tureckiej współpracy antyterrorystycznej.

W nagraniu audycji posłuchamy również o tym, jaki wpływ na układankę polityczną w Syrii miało zabójstwo Andrieja Karłowa, a także o tym, że wydarzenie to będzie dla Turków świetnym pretekstem do wywierania nacisków na USA w celu ekstradycji Fetullaha Gülena.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Jarosław Kociszewski

Gość: Karol Wasilewski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 21.12.2016

Godzina emisji: 17.45

mz/jp

Czytaj także

Kto będzie na nowo składał Syrię?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2016 19:12
– Można odnieść wrażenie, że obecnie trwa swoisty wyścig między dwiema koncepcjami zagospodarowania Syrii – mówił dr Wojciech Szewko, znawca spraw Bliskiego Wschodu.
rozwiń zwiń