Polskie Radio
Section05
Kurdowie

Targalski: Turcja znalazła się w pułapce zależności od Rosji

Turcja twierdzi, że sobotnia rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ z żądaniem 30-dniowego zawieszenia broni w Syrii nie odnosi się do operacji „Gałązka oliwna”, czyli tureckiej ofensywy w Afrinie. W poniedziałek Turcja wysłała do Afrinu specjalne siły policyjne. O sytuacji w Syrii mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kurdystan Kurdowie Turcja Syria Władimir Putin Rosja Państwo Islamskie

Państwo Islamskie w Afganistanie - bardziej radykalna twarz talibów

– Warto zacząć od tego, że ISIS w Afganistanie nazywa się Kalifatem Chorasanu. To grupa młodych komendantów wywodzących się głownie z talibów, którzy zawiedzeni postawą swoich przywódców, postanowili iść własną drogą – mówi płk. Piotr Łukasiewicz, były ambasador Polski w Afganistanie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Afganistan talibowie Państwo Islamskie Syria Turcja Kurdystan Kurdowie Czechy Magdalena Skajewska Adam Balcer Katarzyna Górak-Sosnowska

Turecka ofensywa zbrojna przeciw Kurdom. Giną cywile

Do 18 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych tureckiej operacji zbrojnej w kurdyjskiej enklawie Afrin w północnej Syrii. „Zabici to cywile, w tym kobiety i dzieci” - poinformował rzecznik arabsko-kurdyjskiej koalicji Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF). Strona turecka poinformowała, że w ofensywie zginął jeden turecki żołnierz. O ataku Turcji na pozycje Kurdów mówił w Polskim Radiu 24 turkolog Władysław Chilmon.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Turcja Syria Recep Tayyip Erdogan Kurdowie

Wygrywamy wojnę z ISIS? Rozmowy z prezydentem Iraku w Polsce

W Warszawie trwają rozmowy prezydentów Polski i Iraku Andrzeja Dudy i Fuada Masuma Khadera. Iracki przywódca rozpoczął dziś dwudniową wizytę w Polsce. Oprócz spotkania w Pałacu Prezydenckim, Fuad Masum Khader będzie jutro rozmawiał z premier Beatą Szydło. Politykowi towarzyszą iraccy ministrowie rolnictwa oraz planowania i handlu.
Zobacz więcej na temat:  Irak Kurdowie Krzysztof Szczerski Państwo Islamskie NATO prezydent POLSKA