"W Salwadorze woda znaczy więcej niż złoto"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 19:00
- Salwador jest najgęściej zaludnionym krajem Ameryki Łacińskiej, w którym 90 proc. wód powierzchniowych jest skażonych. To dlatego udało się wprowadzić zakaz wydobycia metali – powiedziała Ewa Jakubowska-Lorenz.
Audio
  • Ewa Jakubowska-Lorenc o zakazie wydobycia złota w Salwadorze (Puls świata/Dwójka)
Flaga Salwadoru
Flaga SalwadoruFoto: Textures and backgrounds/Shutterstock.com

Goszcząca w Dwójce przedstawicielka Instytutu Globalnej Odpowiedzialności opowiadała o tym, jak salwadorskim władzom udało się dopiąć swego.

- Ta decyzja jest wynikiem wielu lat walki z korporacjami międzynarodowymi w tym kraju. Już po zakończeniu wojny domowej w 1992 roku, gdy kraj otwierał się na inwestycje zagraniczne, politycy chcieli wiedzieć, czy rzeczywiście przemysł wydobywyczy przyniesie Salwadorczykom rozwój i bogactwo. Gdy okazało się, jakie zagrożenia niesie ze sobą ten sektor, zarówno prawica jak i lewica opowiedziała się za ograniczeniem wydobycia i stopniowym zaprzestaniem wydawania koncesji firmom zagraniczym – dodała Ewa Jakubowska-Lorenz.

Jak po wieloletniej walce udało się doprowadzić w Salwadorze do zaprzestania wydobycia metali i czy w dobie nowych technologii można uniknąć wydobycia złota?

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadziła: Michał Żakowski

Gość: Ewa Jakubowska-Lorenz (Instytut Globalnej Odpowiedzialności)

Data emisji: 4.05.2017

Godzina emisji: 17.45

mz/bch

Czytaj także

Kryzys w Wenezueli. "Nie widzę szans na rozwiązanie"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 19:01
 - Telenowela polityczna w Wenezueli jeszcze potrwa, żadna ze stron nie jest gotowa do ustępstw - mówiła w Dwójce dr Alicja Fijałkowska z Centrum Studiów Latynoamerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Groźby i dyplomacja. Jak rozwiązać problem Korei Północnej?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 10:00
- Po okresie dużo łagodniejszej retorycznie dyplomacji amerykańskiej za kadencji Baracka Obamy mamy powrót do linii, która już była - komentował bieżącą politykę USA wobec północnokoreańskiego reżimu Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
rozwiń zwiń