Bliski Wschód w ogniu pytań. Państwo Islamskie w odwrocie?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 12:00
- Znika nam Państwo Islamskie w widocznej postaci, bo ono na pewno przetrwa w formie utajonych komórek, ale tym samym znika pewien bufor, który organizował politykę w Iraku i Syrii przez ostatnich kilka lat - mówi Krzysztof Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Do czego doprowadzą ostatnie wydarzenia w Syrii? (Puls świata/ Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Syryjskie wojska przerwały linię obrony Państwa Islamskiego i dostały się do strzeżonej od trzech lat miejscowości Deir ez-Zor. Miejscowej ludności udało się przeżyć tylko dzięki zrzutom z powietrza. Gratulacje do prezydenta Syrii Bashara Assada wysłał m.in. Władimir Putin, potwierdzając rosnącą rolę dyktatora, o którym często mówiono, że jest zbrodniarzem z krwią na rękach.

Zdaniem gościa Dwójki za wcześnie na oceny, bo Deir ez-Zor wciąż pozostaje w rękach Państwa Islamskiego i jego zdobywanie zajmie jeszcze trochę czasu. - Najmocniejszym kandydatem do zdobycia miasta są syryjskie siły rządowe, ale zarówno od północy, jak i południa napierają oddziały arabskie i kurdyjskie, wspierane przez Amerykanów, więc tutaj też czeka nas rozgrywka odnośnie do tego, kto zajmie miasto i biegnące do niego drogi - komentuje Krzysztof Strachota.

O tym, w jakich konfiguracjach wystąpią poszczególne kraje bez Państwa Islamskiego i co może się wydarzyć w najbliższym czasie na Bliskim Wschodzie mówimy więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Michał Żakowski

Gość: Krzysztof Strachota (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 6.09.2017

Godzina emisji: 17.45

sm/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najgroźniejsza organizacja terrorystyczna na świecie

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 18:00
- Państwo Islamskie obecnie kontroluje znacznie mniejsze terytorium niż dwa lata temu, ale istotny jest nie sam zasięg, a fakt, ilu ludzi związanych jest z tą organizacją - mówi politolog Adam Balcer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przetasowania na szczytach władzy na Bliskim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 17:00
- Arabia Saudyjska jest unikatowym systemem politycznym w skali świata, bo jest to jedyna monarchia absolutna w dużym kraju, który funkcjonuje w XXI wieku - mówi dr Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń