Koniec projektu Państwa Islamskiego w Syrii?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 18:52
Informacje o ostatecznym rozprawieniu się z terrorystami kalifatu ogłosił szef szyickiej paramilitarnej ogranizacji Hezbollah. Skomplikowaną bliskowschodnią układankę aktualnych interesów i sojuszy objaśniał w Dwójce dziennikarz Mariusz Borkowski.
Audio
  • Mariusz Borkowski o deklaracji szefa Hezbollachu, który ogłosił rozbicie Państwa Islamskiego (Puls świata/Dwójka)
Bojownicy Hezbollahu ostrzeliwują pozycje terrorystów z Państwa Islamskiego
Bojownicy Hezbollahu ostrzeliwują pozycje terrorystów z Państwa IslamskiegoFoto: PAP/News Pictures

Na granicy syryjsko-tureckiej setki terrorystów Państwa Islamskiego próbuje przedostać się do Turcji, by uciec przed wojskami koalicji z nimi walczącej. Główny wpływ na zwycięstwo przypisują sobie bojownicy Hezbollahu, którzy wyrośli na wiodącą siłę w Libanie. - Niezależni obserwatorzy mówią, że w walkach z ISIS na terenie Libanu i Syrii Hezbollah okazał się siłą bardziej bitną i lepiej zorganizowaną niż armia libańska. To liczący się sojusznik prezydenta Asada w Syrii, który wielokrotnie ratował mu skórę - wyjaśniał Mariusz Borkowski.

Jednocześnie dziennikarz zwracał uwagę na powtarzające się sytuacje, w której lokalni dowódcy wojsk walczących z kalifatem pozwalają uciec terrorystom z ISIS, a czasami wręcz ich eskortują. Według gościa audycji "Puls świata"  w opadającym kurzu bitewnym trwa układanie bliskowschodniej szachownicy na nowo i w tej sytuacji zarówno Syria, Turcja, ale też Rosja i Irak próbują wykorzystać niedobitków Państwa Islamskiego do własnych celów.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Michał Żakowski

Gość: Mariusz Borkowski (dziennikarz)

Data emisji: 13.09.2017

Godzina emisji: 17.45

bch/mz

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Bliski Wschód w ogniu pytań. Państwo Islamskie w odwrocie?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 12:00
- Znika nam Państwo Islamskie w widocznej postaci, bo ono na pewno przetrwa w formie utajonych komórek, ale tym samym znika pewien bufor, który organizował politykę w Iraku i Syrii przez ostatnich kilka lat - mówi Krzysztof Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ucieczka bojowników ISIS. Kto im pomaga?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 18:00
– W Syrii i w Iraku zaczynają dziać się rzeczy, które z punktu widzenia myślącego logicznie obserwatora przestają być klarowne – stwierdza były ambasador Polski w krajach arabskich Jan Natkański.
rozwiń zwiń