Polskie Radio
Section05
ISIS

Wielka Brytania uznała, że Państwo Islamskie popełniło ludobójstwo na jazydach. "Historyczna decyzja"

Rząd Wielkiej Brytanii uznał we wtorek czyny Państwa Islamskiego (PI) wobec jazydów za ludobójstwo - powiadomił resort w oświadczeniu. Brytyjski minister stanu ds. Bliskiego Wschodu Tariq Ahmad uznał, że jest to "historyczna" decyzja, która ułatwi ofiarom dostęp do sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania ISIS Syria Iran Państwo Islamskie ludobójstwo

18-latek planował zamach terrorystyczny przy pomocy pasa szahida. Został zatrzymany przez ABW

Dolnośląski pion Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej prowadzi śledztwo przeciwko mężczyźnie planującemu zamach terrorystyczny. Jak przekazano w komunikacie Prokuratury, 18-latek w 2022 przeszedł na islam, a jego działalność inspirowana była ISIS i osobą Osamy Bin Ladena.
Zobacz więcej na temat:  służby i bezpieczeństwo ABW ISIS Państwo Islamskie islam terroryzm

Skandal w Niemczech. Pracownicy lotniska pokazywali pozdrowienie islamskich terrorystów

Trzej pracownicy firmy z lotniska w Duesseldorfie zamieścili na TikToku nagranie, na którym widać, jak w czasie pracy, stojąc na płycie lotniska, pokazują do kamery pozdrowienie członków islamskiej organizacji terrorystycznej, czyli wysunięty do góry palec wskazujący - podały niemieckie media.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy media media społecznościowe terroryzm Państwo Islamskie ISIS dżihad islam

Czeczeni oskarżeni o wspieranie terroryzmu znowu staną przed sądem? Tego chce prokuratura

W kilkuletnim głośnym procesie w pierwszej instancji zapadły wyroki skazujące trójkę Czeczenów oskarżonych m.in. o wspieranie terroryzmu. Wyroki zostały utrzymane przez sąd odwoławczy, ale uchylone przez Sąd Najwyższy. Teraz prokuratura złożyła kasacje od prawomocnego wyroku uniewinniającego mężczyzn.   
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo prokuratura terroryzm sąd Państwo Islamskie Białystok regiony podlaskie ISIS Czeczenia

Jakie są obecne cele Państwa Islamskiego i Al-Kaidy? Wywiad USA opublikował raport

Państwo Islamskie - Prowincja Chorasan (IS-Ch) i Al-Kaida skupiają się obecnie na budowie poparcia dla swoich działań w Afganistanie - donoszą eksperci z USA. Dane pochodzą z raportu centralnego dowództwa Stanów Zjednoczonych i agencji wywiadu obronnego DIA. Jak dodano "przynajmniej na razie Państwo Islamskie i Al-Kaida nie są gotowe do działania".
Zobacz więcej na temat:  Al Kaida Państwo Islamskie ISIS Afganistan Bliski Wschód terroryzm USA ŚWIAT

"Problemy, z których powstało Państwo Islamskie nie zniknęły". Milczanowski o sile organizacji terrorystycznych

- Problemy, z których powstało Państwo Islamskie czy Al-Kaida nie zniknęły. Są to m.in. różnego rodzaju opóźnienia cywilizacyjne regionów, problemy strukturalne czy despotyczne władze. To powoduje, że ludzie wykluczeni zawsze mają prostszą drogę do organizacji radykalnych - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Maciej Milczanowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Państwo Islamskie Bliski Wschód terroryzm ISIS zamach

"W geście tchórzostwa wolał zabić siebie i rodzinę, niż odpowiedzieć za zbrodnie". Biden o liderze IS

- W ostatecznym geście desperackiego tchórzostwa, nie dbając o życie członków własnej rodziny i innych, przywódca Państwa Islamskiego (IS) Abu Ibrahim al-Haszemi al-Kurajszi zdecydował wysadzić się w powietrze, zamiast odpowiedzieć za swoje zbrodnie - powiedział w czwartek prezydent USA Joe Biden.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka Państwo Islamskie ISIS Joe Biden