Polskie Radio
Section05
ISIS

Szwecja: kobieta z zarzutem zbrodni wojennej. Miała zwerbować syna do szeregów Państwa Islamskiego

Obywatelka Szwecji została oskarżona o przyczynienie się do zwerbowania swojego 12-letniego syna przez terrorystyczną organizację Państwo Islamskie (IS). W latach 2013-16 chłopiec był żołnierzem w Syrii, zginął na wojnie w wieku 16 lat. W związku z tym na kobiecie ciąży zarzut zbrodni wojennej. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT terroryzm Europa Szwecja ISIS Syria Państwo Islamskie

Szósta rocznica zamachów terrorystycznych w Paryżu. Francuskie władze oddadzą hołd ofiarom

W Paryżu odbędą się obchody szóstej rocznicy zamachów przeprowadzonych przez dżihadystów z Państwa Islamskiego. Francuskie władze oddadzą hołd ofiarom w miejscach, w których zamachowcy dokonali zbrodni. W obchodach weźmie udział francuski premier Jean Castex, mer Paryża Anne Hidalgo oraz członkowie rządu i rodziny ofiar.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Paryż zamach ISIS terroryzm Państwo Islamskie

Mija dziesięć lat od rozpoczęcia wojny w Syrii. Jak wygląda aktualna sytuacja w tym kraju?

W październiku 2011 roku znajdujący się na północy Syrii Idlib był jednym z miejsc, w którym rodziła się zbrojna opozycja wobec reżimu Baszszara al-Asada. Po 10 latach wyniszczającej wojny miasto i jego okolice są ostatnią linią obrony ugrupowań przeciwnych al-Asadowi, które przy wsparciu Turcji nadal deklaruje wolę walki ze wspomaganym przez Rosję rządem w Damaszku.
Zobacz więcej na temat:  Syria Wojna w Syrii wojsko ISIS konflikty międzynarodowe zbrodnie wojenne chrześcijaństwo ŚWIAT Bliski Wschód

Afganolog: talibowie nie uważają ISIS za duże zagrożenie

31 sierpnia ma nastąpić koniec ewakuacji obcokrajowców i Afgańczyków z Kabulu. Ale to najprawdopodobniej nie koniec amerykańskich działań w Afganistanie. W niedzielę (29.08) siły USA zaatakowały zmierzający na lotnisko, wypełniony materiałami wybuchowymi samochód z zamachowcem. - Państwo Islamskie jest obecne w Afganistanie od dawna - mówi afganolog, Jakub Gajda.
Zobacz więcej na temat:  Afganistan Kabul Państwo Islamskie ISIS Paweł Lekki

NASZ WYWIAD Odwet USA na tzw. Państwie Islamskim. Ekspert PISM: tak będą odtąd wyglądały działania USA w Afganistanie i w regionie

- Można zakładać, że taka właśnie będzie odtąd forma amerykańskich działań w Afganistanie, jeśli chodzi o eliminację zagrożeń terrorystycznych dla USA i regionu. Chodzi o naloty z powietrza i uderzenia dronów - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Mateusz Piotrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), komentując reakcję Stanów Zjednoczonych na zamach tzw. Państwa Islamskiego w Chorasanie na lotnisko w Kabulu.
Zobacz więcej na temat:  Azja Afganistan USA Stany Zjednoczone ISIS talibowie atak terrorystyczny terroryzm bezpieczeństwo NASZ WYWIAD

Atak w Afganistanie. Nad ranem wystrzelono rakiety w kierunku lotniska w Kabulu

Co najmniej pięć rakiet spadło nad ranem na lotnisko w Kabulu. Wszystkie zostały przechwycone przez systemy wojsk USA, które pozostają jeszcze w Afganistanie. Przypuszcza się, że mógł to być odwet lokalnej filii ISIS za zabicie przez Amerykanów kilku jej członków w ostatnich dniach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Afganistan USA Stany Zjednoczone ISIS talibowie atak terrorystyczny terroryzm bezpieczeństwo