Polskie Radio
Section05
ISIS

Skandal w Niemczech. Pracownicy lotniska pokazywali pozdrowienie islamskich terrorystów

Trzej pracownicy firmy z lotniska w Duesseldorfie zamieścili na TikToku nagranie, na którym widać, jak w czasie pracy, stojąc na płycie lotniska, pokazują do kamery pozdrowienie członków islamskiej organizacji terrorystycznej, czyli wysunięty do góry palec wskazujący - podały niemieckie media.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy media media społecznościowe terroryzm Państwo Islamskie ISIS dżihad islam

Czeczeni oskarżeni o wspieranie terroryzmu znowu staną przed sądem? Tego chce prokuratura

W kilkuletnim głośnym procesie w pierwszej instancji zapadły wyroki skazujące trójkę Czeczenów oskarżonych m.in. o wspieranie terroryzmu. Wyroki zostały utrzymane przez sąd odwoławczy, ale uchylone przez Sąd Najwyższy. Teraz prokuratura złożyła kasacje od prawomocnego wyroku uniewinniającego mężczyzn.   
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo prokuratura terroryzm sąd Państwo Islamskie Białystok regiony podlaskie ISIS Czeczenia

Jakie są obecne cele Państwa Islamskiego i Al-Kaidy? Wywiad USA opublikował raport

Państwo Islamskie - Prowincja Chorasan (IS-Ch) i Al-Kaida skupiają się obecnie na budowie poparcia dla swoich działań w Afganistanie - donoszą eksperci z USA. Dane pochodzą z raportu centralnego dowództwa Stanów Zjednoczonych i agencji wywiadu obronnego DIA. Jak dodano "przynajmniej na razie Państwo Islamskie i Al-Kaida nie są gotowe do działania".
Zobacz więcej na temat:  Al Kaida Państwo Islamskie ISIS Afganistan Bliski Wschód terroryzm USA ŚWIAT

"Problemy, z których powstało Państwo Islamskie nie zniknęły". Milczanowski o sile organizacji terrorystycznych

- Problemy, z których powstało Państwo Islamskie czy Al-Kaida nie zniknęły. Są to m.in. różnego rodzaju opóźnienia cywilizacyjne regionów, problemy strukturalne czy despotyczne władze. To powoduje, że ludzie wykluczeni zawsze mają prostszą drogę do organizacji radykalnych - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Maciej Milczanowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Państwo Islamskie Bliski Wschód terroryzm ISIS zamach

"W geście tchórzostwa wolał zabić siebie i rodzinę, niż odpowiedzieć za zbrodnie". Biden o liderze IS

- W ostatecznym geście desperackiego tchórzostwa, nie dbając o życie członków własnej rodziny i innych, przywódca Państwa Islamskiego (IS) Abu Ibrahim al-Haszemi al-Kurajszi zdecydował wysadzić się w powietrze, zamiast odpowiedzieć za swoje zbrodnie - powiedział w czwartek prezydent USA Joe Biden.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka Państwo Islamskie ISIS Joe Biden

Szwecja: kobieta z zarzutem zbrodni wojennej. Miała zwerbować syna do szeregów Państwa Islamskiego

Obywatelka Szwecji została oskarżona o przyczynienie się do zwerbowania swojego 12-letniego syna przez terrorystyczną organizację Państwo Islamskie (IS). W latach 2013-16 chłopiec był żołnierzem w Syrii, zginął na wojnie w wieku 16 lat. W związku z tym na kobiecie ciąży zarzut zbrodni wojennej. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT terroryzm Europa Szwecja ISIS Syria Państwo Islamskie

Szósta rocznica zamachów terrorystycznych w Paryżu. Francuskie władze oddadzą hołd ofiarom

W Paryżu odbędą się obchody szóstej rocznicy zamachów przeprowadzonych przez dżihadystów z Państwa Islamskiego. Francuskie władze oddadzą hołd ofiarom w miejscach, w których zamachowcy dokonali zbrodni. W obchodach weźmie udział francuski premier Jean Castex, mer Paryża Anne Hidalgo oraz członkowie rządu i rodziny ofiar.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Paryż zamach ISIS terroryzm Państwo Islamskie

Mija dziesięć lat od rozpoczęcia wojny w Syrii. Jak wygląda aktualna sytuacja w tym kraju?

W październiku 2011 roku znajdujący się na północy Syrii Idlib był jednym z miejsc, w którym rodziła się zbrojna opozycja wobec reżimu Baszszara al-Asada. Po 10 latach wyniszczającej wojny miasto i jego okolice są ostatnią linią obrony ugrupowań przeciwnych al-Asadowi, które przy wsparciu Turcji nadal deklaruje wolę walki ze wspomaganym przez Rosję rządem w Damaszku.
Zobacz więcej na temat:  Syria Wojna w Syrii wojsko ISIS konflikty międzynarodowe zbrodnie wojenne chrześcijaństwo ŚWIAT Bliski Wschód