REKLAMA

"Luter chciał rozwiązać problem teologiczny"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 18:45
- Marcin Luter na pewno nie dążył do rozłamu w kościele. Jemu zależało po prostu na debacie akademickiej. Nie przewidział jednak, jaki skutek może wywołać ogłoszenie przez niego 95 tez – powiedział teolog i filozof Sebastian Duda.
Audio
  • Sebastian Duda o 95 tezach Marcina Lutra (Puls świata/Dwójka)
Marcin Luter
Marcin LuterFoto: frag. obrazu z 1529 r./domena publiczna

- Luter chciał rozwiązać problem teologiczny, który do tej pory nie był skodyfikowany. Chodziło tutaj o to, w jaki sposób Kościół powinien nauczać o czyśćcu, karach czyśćcowych i odpustach, czyli odpuszczaniu takich kar – dodał gość Dwójki, którym opowiadał również o tym, co zainspirowało Lutra do rozważań teologicznych na temat odpustów.

- Marcin Luter jako zakonnik augustianin spowiadał w Wittemberdze ludzi z okolicznych ziem. Podobno na wiosnę 1517 roku doszły do niego informacje wskazujące na to, że po wsiach chodzili kwestarze papiescy, którzy oferowali za pieniądze odpusty nawet najgorszych grzechów – powiedział Sebastian Duda.

Posłuchamy również o znaczeniu, wpływie i roli protestantyzmu na świecie w związku 500. rocznicą ogłoszenia przez Marcina Lutra w Wittenberdze 95 tez.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Gość: Sebastian Duda (teolog, filozof, publicysta)

Data emisji: 31.10.2016

Godzina emisji: 17.45

mz/mko

Czytaj także

Sprawa Kennedy'ego. "Odtajnienie akt niewiele zmieni"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 10:00
- Wielu amerykańskich ekspertów mówi, że w tych aktach nie znajdziemy jakichś rewelacji. Najbardziej drastyczne szczegóły tej sprawy, które mogłyby ukazać niekompetencję CIA czy FBI, i tak zostaną pewnie usunięte –powiedział Tomasz Zalewski.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Radykalne opcje wzięły górę w Hiszpanii"

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 16:00
- Radykalni separatyści katalońscy i radykalni obrońcy status quo kreują sytuację w Hiszpanii, a domyślam się, że jest duża część obywateli, która widzi pole do rozmów - mówiła w Dwójce dr Katarzyna Kacprzak, iberystka z Uczelni Vistula.
rozwiń zwiń