Polskie Radio
Section05
Marcin Luter

Czy żyjemy w czasach nowej reformacji?

- Sytuacja Kościoła katolickiego odzwierciedla ducha epoki reformacji zapoczątkowanej przez Marcina Lutra. Nie chodzi jednak o pokazywanie, kto jest współczesnym Lutrem, chodzi o szerszy kontekst epoki, o prądy myślowe, polityczne i społeczne, które mają miejsce 500 lat po reformacji, istnieje wiele podobieństw - mówił na antenie Polskiego Radia 24 filozof, ksiądz prof. Wojciech Grygiel.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Luter Kościół katolicki filozofia

95 tez Marcina Lutra. Wpływ reformacji na historię Europy

31 października 1517 roku Marcin Luter wywiesił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez wymierzonych przeciw praktyce sprzedaży odpustów. Były one wezwaniem do dyskusji na temat ówczesnego stanu Kościoła i propozycją odnowy jego oblicza. Wydarzenie stało się początkiem reformacji. O tym jak reformacja wpłynęła na historię Europy mówili w audycji W Gruncie Rzeczy Paweł Lisicki (redaktor naczelny „Do Rzeczy” i autor książki „Luter. Ciemna strona rewolucji”) i Łukasz Kobeszko (portal Aleteia).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marcin Luter Kościół Niemcy protestantyzm Paweł Lisicki

Marcin Luter – rewolucjonista czy reformator?

31 października 1517 roku niemiecki teolog Marcin Luter wywiesił na drzwiach katedry w Wittenberdze 95 tez podważających wiele aspektów nauczania Kościoła. Luter sprzeciwiał się w nich sprzedaży odpustów, a także nadużyciom występującym w Kościele. Swoim wystąpieniem rozpoczął wielką dyskusję na temat Kościoła oraz zapoczątkował okres zwany Reformacją. O postaci Marcina Lutra mówili w audycji Nos Kleopatry Tomasz Terlikowski (TV Republika) i Paweł Łepkowski (red. nacz. Uważam Rze Historia).
Zobacz więcej na temat:  Marcin Luter Kościół katolicki Kościół wiara religia protestantyzm

500-lecie reformacji. W jaki sposób wpłynęła na chrześcijaństwo?

– Bez wątpienia w Kościele dochodziło do wielu nadużyć. Luter chciał to jedynie powstrzymać – powiedział dr Sebastian Duda, teolog, filozof i eseista. W tym roku przypada 500-lecie reformacji, której początek datuje się na rok 1517 i ówczesną działalność Marcina Lutra. Przy tej okazji w audycji „Rozpruwacz Kulturalny” rozmowa o źródłach i skutkach tego religijno-polityczno-społecznego ruchu.
Zobacz więcej na temat:  religia chrześcijaństwo Kościół Marcin Luter