Unia wobec Rosji. Polityka to czy interesy?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018 10:00
- Pozbywanie się rosyjskich dyplomantów to dość zwarte działanie państw Unii Europejskiej solidarnych z Wielką Brytanią. Tyle tylko, że ta wymiana ciosów z Rosją zachodzi w obszarze, który niewiele kosztuje – mówił w Dwójce prof. Piotr Madajczyk.
Audio
  • Unia kontra Rosja. Polityka czy interesy? (Puls świata/Dwójka)
Obecnie obowiązująca między Ukrainą a Rosją umowa na tranzyt gazu wygasa w 2019 roku.
Obecnie obowiązująca między Ukrainą a Rosją umowa na tranzyt gazu wygasa w 2019 roku.Foto: shutterstock.com/PR

putin_pap_1200.jpg
Wybory w rocznicę aneksji Krymu. Putin lubi prowokacje

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował w środę, że reakcji Rosji na wydalenie jej dyplomatów należy się spodziewać w "odpowiednim czasie". Zapewnił też, że Rosja jest gotowa do współpracy z innymi krajami na zasadzie poszanowania interesów.

- O prawdziwej wymianie ciosów będzie można mówić dopiero wtedy, jeśli państwa Unii przyjmą jakąś wspólną politykę stosowania konkretnych sankcji. Choćby zablokowania Nord Stream 2. Tymczasem do Rosji popłynął pojednawczy sygnał z Berlina, że Niemcy dają zgodę na budowę gazociągu w swojej strefie ekonomicznej na Bałtyku. To wyraźny komunikat, że konflikt wywołany zamachem na Skripala nie przeszkadza w robieniu dobrych interesów. Londyn też nie zdecydował się na żadne sankcje ekonomiczne – mówił gość audycji.

Czy kryzys wywołany zamachem na Skripala zakończy się na wymianie ciosów dyplomatycznych między Zachodem a Rosją? Czy jedność UE w tej sprawie przetrwa? Kto tak naprawdę prowadzi spójną politykę: Unia wobec Rosji czy Rosja wobec Unii? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: prof. Piotr Madajczyk (Instytut Studiów Politycznych PAN)

Data emisji: 29.03.2018

Godzina emisji: 17.45

mko/jp

Czytaj także

Debata Poranka: Będą kolejne sankcje wobec Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 09:56
Większość państw Unii Europejskiej, w tym Polska, a także m.in. Stany Zjednoczone i Kanada, w geście solidarności z Wielką Brytanią zdecydowało się na wydalenie części rosyjskich dyplomatów. Czy Zachód zdecyduje się na kolejne restrykcje? O tym w Polskim Radiu 24 rozmawiali Wojciech Biedroń z portalu „wPolityce.pl” i Grzegorz Osiecki z „Dziennika Gazety Prawnej”.
rozwiń zwiń