X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Odeszła Ludmiła Aleksiejewa, legenda obrońców praw człowieka

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 08:00
- Była jedną z osób, które łączyło doświadczenie pokoleniowe, urodzonych po rewolucji październikowej, często angażujących się w komunizm, ale od lat 60. buntujących się przeciw systemowi. Łączy ich pobyt w łagrze lub wygnanie – mówił w Dwójce dr Łukasz Jasina.
Audio
  • Ludmiła Aleksiejewa - symbol walki o prawa człowieka (Puls świata/Dwójka)
Ludmiła Aleksiejewa
Ludmiła AleksiejewaFoto: PAP/ITAR-TASS/Mikhail Metzel

Najstarsza działaczka rosyjskiego ruchu obrony praw człowieka i ruchu dysydenckiego w ZSRR zmarła 8 grudnia w jednym z moskiewskich szpitali w wieku 91 lat.

- Należała do tych dysydentów, którzy po powrocie do Rosji doświadczyli katastrofy marzeń o kraju wolnym i demokratycznym. Przeżyła wielkie rozczarowanie, protestowała pod budynkami rządowymi w Rosji, kiedy mordowano ludzi w Czeczenii, kiedy zaczęła się agresja na Ukrainę, kiedy prześladowano samych Rosjan. Była symbolem niezgody na totalitaryzm - powiedział  dr Łukasz Jasina.

Ludmiła Aleksiejewa urodziła się 20 lipca 1927 roku w Eupatorii na Krymie. W latach 50. pracowała jako nauczycielka historii, później jako redaktorka w wydawnictwie naukowym. W 1966 roku uczestniczyła w wystąpieniach w obronie pisarzy dysydentów Andrieja Siniawskiego i Julija Daniela. Rok później zaangażowała się w protesty w obronie dziennikarza Aleksandra Ginzburga i poety Jurija Gałanskowa, również skazanych na kary łagru. Za udział w ruchu dysydenckim była wielokrotnie zatrzymywana i wzywana na przesłuchania.

W 1976 roku znalazła się wśród założycieli Moskiewskiej Grupy Helsińskiej, powstałej z inicjatywy dysydentów skupionych wokół Andrieja Sacharowa. W 1977 roku pod groźbą aresztowania została zmuszona do emigracji i wyjechała do USA, gdzie dokumentowała działalność środowisk dysydenckich. W 1993 roku wróciła do Rosji, a trzy lata później stanęła na czele Moskiewskiej Grupy Helsińskiej.

Jaki realny wpływ na to, co działo się w ZSRR, mieli dysydenci, do których należała Ludmiła Aleksiejewa? Czy ich walka miała tylko znaczenie symboliczne, moralne czy też była w stanie podkopać fundamenty sowieckiego reżimu? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadziła: Agata Kasprolewicz

Gość: Łukasz Jasina (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 10.12.2018

Godzina emisji: 17.00

mko/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stan wojenny na Ukrainie. W co gra Władimir Putin?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 20:32
Stan wojenny będzie wprowadzony na Ukrainie od 28 listopada - poinformował prezydent Petro Poroszenko. Ma to być spowodowane zuchwałą i otwartą agresją Rosjan na ukraińskie siły zbrojne. W niedzielę trzy ukraińskie okręty wojenne zostały ostrzelane, a następnie przejęte przez rosyjskie siły specjalne. O sprawie mówili goście Debaty Dnia: Antoni Trzmiel (Do Rzeczy) i Łukasz Rogojsz (Gazeta.pl).
rozwiń zwiń