Polskie Radio
Section05
Morze Azowskie

Rosyjscy marynarze odmawiają udziału w misjach bojowych. Mówią o złym stanie okrętów i oszustwach finansowych

Marynarze 106. brygady Flotylli Kaspijskiej, biorący udział w wojnie z Ukrainą w ramach zgrupowania marynarki wojennej, odmawiają wykonywania misji bojowych ze względu na zły stan okrętów - poinformował w poniedziałek ukraiński wywiad wojskowy w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe Morze Azowskie Rosja Ukraina

"Traktują je jako teatr działań wojennych". Szef MSZ Ukrainy o roli Morza Azowskiego w działaniach Rosji

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w wywiadzie dla dziennika "Washington Post" podkreślił znaczenie Morza Azerskiego w przypadku ewentualnego konfliktu Rosji z Ukrainą. - Rosja dominuje militarnie na Morzu Azowskim i gdyby doszło do wojny, to wykorzysta ona tę przewagę - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja wojsko Morze Azowskie bezpieczeństwo media ŚWIAT

Naruszenia rozejmu w Donbasie, kolejne prowokacje na Morzu Azowskim. Ukraina alarmuje ws. Rosji

Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że minionej doby separatyści w Donbasie siedem razy naruszyli rozejm, w tym przy użyciu broni zabronionej przez umowy mińskie. Nie poinformowano o stratach. Marynarka wojenna twierdzi, że na Morzu Azowskim doszło do rosyjskiej "prowokacji".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wschodnia Ukraina siły zbrojne Donbas zagrożenie Rosja Morze Czarne Morze Azowskie

Wyrok ws. ukraińskich marynarzy. Rosja musi ich uwolnić

Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza (ITLOS) w Hamburgu zdecydował w sobotę, że Rosja ma niezwłocznie uwolnić 24 ukraińskich marynarzy zatrzymanych w listopadzie 2018 r. w rejonie spornej Cieśniny Kerczeńskiej. Moskwa musi też zwrócić zajęte ukraińskie okręty. "Procedury rozstrzygania sporów przewidziane w konwencji ONZ o prawie morza nie mają zastosowania do incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej" - odpowiedziało rosyjskie MSZ.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina Europa Morze Azowskie

Sankcje dla Rosji. Jest wstępna zgoda ministrów UE

Jest wstępna zgoda w Unii Europejskiej na nałożenie sankcji na Rosję za atak na ukraińskie okręty w pobliżu Morza Azowskiego. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka dowiedziała się nieoficjalnie, że osiem osób ma być wpisanych na czarną listę. Zielone światło dla dokończenia procedur dali ministrowie spraw zagranicznych 28 krajów na spotkaniu za zamkniętymi drzwiami w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Morze Azowskie Rosja sankcje Unii Europejskiej Ukraina

Bruksela: będą sankcje na Rosję za atak na Morzu Azowskim?

Unia Europejska ma w poniedziałek dać zielone światło dla sankcji na Rosję za atak na ukraińskie okręty w pobliżu Morza Azowskiego. Uzgodnić to mają ministrowie spraw zagranicznych 28 krajów na spotkaniu w Brukseli. Decyzja ma związek z listopadowymi wydarzeniami, kiedy rosyjskie jednostki ostrzelały trzy małe ukraińskie okręty, przejęły i zatrzymały 24 marynarzy. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Unia Europejska Morze Azowskie Ukraina

Magazyn Europejski: jak Rosja wykorzystuje słabość Zachodu?

Rosja liczy na to, że państwa zachodnie powstrzymają Kijów przed "nowymi prowokacjami” - oświadczyła w środę rzeczniczka rosyjskiego MSZ Marija Zacharowa, cytowana przez agencję państwową TASS, odnosząc się do sytuacji w Cieśninie Kerczeńskiej. - Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że to element rosyjskiej taktyki - komentował w Polskim Radiu 24 Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina zachód Paweł Kowal Rosja NATO Unia Europejska Morze Azowskie