Parlament Europejski: koniec plastikowych jednorazówek

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 07:50
- To, co zaproponowała Unia Europejska jest krokiem w dobrym kierunku. Czy dyrektywa ta uleczy epidemię plastikową, na którą cierpi świat? Zdecydowanie jeszcze nie. Ten krok musi pociągnąć za sobą zmiany w innych krajach – mówiła w Dwójce Katarzyna Guzek z Greenpeace.
Audio
  • Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i walka z plastikiem (Puls świata/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay/domena publiczna

Parlament Europejski zatwierdził zakaz sprzedaży i stosowania jednorazowych tworzyw sztucznych. Do 2021 roku znikną plastikowe talerze, kubki, sztućce, słomki i patyczki kosmetyczne, a także pojemniki na żywność ze styropianu. Plastikowe butelki, zgodnie z nowym prawem, będą poddane recyklingowi w 90 proc., a w procesie produkcji będą musiały zawierać co najmniej 25 proc. materiału z recyklingu do 2025 roku i 30 proc. do 2030. Co więcej, producenci będą musieli przymocowywać korek do butelki, aby nie gubił się tak łatwo. Wszystko to z dbałości o środowisko naturalne. Dziś 80 procent odpadów w morzach to tworzywa sztuczne.

Czy dyrektywa Parlamentu Europejskiego wpłynie znacząco na działania globalnych, ponad europejskich koncernów, które mają ogromny udział w zanieczyszczaniu plastikiem środowiska naturalnego? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadziła: Piotr Pogorzelski

Gość: Katarzyna Guzek (Greenpeace)

Data emisji: 4.04.2019

Godzina emisji: 16.45

mko/bch

Czytaj także

Parlament Europejski poparł kontrowersyjną dyrektywę o prawach autorskich

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 13:10
Parlament Europejski poparł dyrektywę cyfrową, nazywaną przez jej przeciwników ACTA2. Nakłada ona m.in. na strony internetowe obowiązek filtrowania treści pod kątem tego, czy nie zostały one nielegalnie skopiowane. Za dokumentem opowiedziało 348 europosłów, przeciwko było 274, a 36 wstrzymało się od głosu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nadzwyczajne posiedzenie komisji PE, a na nim przepisy, które uderzą w polskich transportowców

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 07:23
Komisja transportu Parlamentu Europejskiego, na nadzwyczajnym posiedzeniu, zajmie się dziś przepisami, które zaostrzają zasady w transporcie międzynarodowym i uderzają w naszych przewoźników. Według Polski przepisy w proponowanym kształcie doprowadzą do wzrostu kosztów, biurokratycznych wymogów, a także bankructw wielu firm.
rozwiń zwiń