Polskie Radio
Section05
ochrona środowiska

Przyspieszenie drogi do neutralności klimatycznej. Wiceszef MSZ rozmawiał z pełnomocnikiem prezydenta USA

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz wziął udział w wideokonferencji z pełnomocnikiem prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. klimatu. W spotkaniu z Johnem Kerrym wzięli udział także ministrowie spraw zagranicznych Włoch, Szwecji i Holandii oraz wiceministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji i Hiszpanii, a gospodarzem spotkania był minister spraw zagranicznych Danii Jeppe Kofod.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ klimat ochrona środowiska Polityka zagraniczna Polski USA Stany Zjednoczone Europa ŚWIAT

Nawet 4 bln dolarów rocznie na transformację energetyczną. Europa Środkowa musi przyspieszyć

W skali globalnej zużycie energii z OZE rośnie w tempie kilkukrotnie szybszym niż energii konwencjonalnej - wynika z raportu Banku Pekao na temat perspektyw sektora OZE w Polsce na tle trendów globalnych i regionalnych. Zdaniem analityków wszystko wskazuje na nieuchronne przyspieszenie "zielonej rewolucji".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA klimat ochrona środowiska OZE Pekao Jerzy Kwieciński fundusze unijne

"Głos Polski jest słyszalny". Michał Kurtyka o udziale prezydenta w szczycie klimatycznym

- Polska ma ogromny wkład w zakresie międzynarodowej polityki klimatycznej: podręcznik wdrażający Porozumienie Paryskie i wniesienie do światowej debaty klimatycznej pojęcia "sprawiedliwej transformacji" - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Michał Kurtyka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Małgorzata Raczyńska-Weinsberg michał kurtyka POLSKA GOSPODARKA energetyka klimat ochrona środowiska polityka

TOGETAIR: Gorące dyskusje o zielonych obligacjach i cyfryzacji w kontekście ochrony środowiska

Jeszcze w tym roku mają zostać przedstawione wnioski i rekomendacje dotyczące rozwoju rynku zielonych obligacji w Polsce – poinformowała podczas konferencji TOGETAIR pełnomocniczka Ministra Finansów ds. strategii rozwoju rynku kapitałowego Katarzyna Szwarc. Podczas kolejnego panelu dyskutowano o budowie Rządowej Chmury Obliczeniowej i rozwoju usług cyfrowych dla obywateli.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia klimat ochrona środowiska obligacje cyfryzacja Ministerstwo Finansów BGK

Drugi dzień szczytu klimatycznego. W planach przemówienie m.in. prezydenta Andrzeja Dudy

Rozpoczynając drugi dzień wirtualnego szczytu klimatycznego, pełnomocnik prezydenta USA ds. klimatu John Kerry przekonywał, że przejście na czyste technologie jest szansą na przyspieszenie wzrostu gospodarczego i nowe miejsca pracy. Podczas dzisiejszej sesji wystąpi między innymi prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka Stany Zjednoczone klimat ochrona środowiska Joe Biden John Kerry Andrzej Duda prezydent

TOGETAIR: rośnie wydajność produkcji rolnictwa ekologicznego. Ekspert: tu błędów się nie wybacza

Rolnicza produkcja ekologiczna to nie jest produkcja zacofana, wymaga od producentów rolnych dużo więcej wiedzy i kompetencji niż standardowa - ocenił podczas szczytu klimatycznego TOGETAIR dyrektor departamentu jakości żywności i bezpieczeństwa produkcji roślinnej MRiRW Michał Rzytki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo ekologia klimat ochrona środowiska Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Zmiany klimatu mają niebagatelny wpływ na nasze zdrowie. To nie tylko zjawiska ekstremalne, ale także bakterie i wirusy

Wpływ zmian klimatu na zdrowie człowieka jest wielowątkowy i wielowymiarowy. Kluczowe są działania adaptacyjne ukierunkowane na zmniejszenie ryzyka związanego z określonymi zagrożeniami. Zdrowie człowieka w zmieniającym się dynamicznie świecie jest jednym z tematów raportu opublikowanego w ramach Szczytu Klimatycznego TOGETAIR.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia klimat ochrona środowiska zdrowie Światowa Organizacja Zdrowia

Ambitne deklaracje podczas szczytu klimatycznego. Biden: USA w 10 lat o połowę zmniejszą emisję CO2

Znaczące kroki w walce z ociepleniem klimatu zapowiedział prezydent Joe Biden. Rozpoczynając wirtualny szczyt klimatyczny, amerykański prezydent zadeklarował zmniejszenie przez Stany Zjednoczone emisji gazów cieplarnianych o połowę do końca dekady. Ideę zorganizowania szczytu pochwalił papież Franciszek.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Joe Biden klimat ochrona środowiska papież Franciszek

Potencjał energii wiatrowej i walka z plastikiem. Drugi dzień szczytu TOGETAIR

Farmy wiatrowe na Bałtyku, odchodzenie od paliw kopalnych i problem z plastikiem - to tylko część zagadnień, które będą omawiane podczas drugiego dnia szczytu klimatycznego TOGETAIR. Zaplanowano sześć debat, w których udział potwierdzili ministrowie, przedstawiciele instytucji publicznych, firm i naukowcy. Dyskusje można śledzić od godziny 9.00, również na portalu PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA klimat środowisko ochrona środowiska energia odnawialna

TOGETAIR: wodór będzie paliwem przyszłości, ale dzisiaj musimy inwestować w gaz ziemny

Gaz budzi wielkie emocje, co wiąże się z kwestią bezpieczeństwa energetycznego Polski czy ewentualnego uzależnienia od jednego źródła dostaw tego cennego surowca. Dziś znów pojawia się na ustach wszystkich, tym razem, jako paliwo okresu przejściowego transformacji energetycznej. O przyszłości i o tym, jak ona będzie wyglądać rozmawiali eksperci podczas szczytu klimatycznego TOGETAIR.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA klimat ochrona środowiska gaz ziemny wodór