Polskie Radio
Section05
ochrona środowiska

Nielegalne odpady budowlane z Niemiec trafiają do Polski. Resort klimatu zapowiada surowe kary

- Do końca roku planujemy zakończenie prac związanych z nowelizacją kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń, która zwiększy kary za nielegalny import odpadów - zapowiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. To odpowiedź polskiego rządu na narastający proceder wwożenia do naszego kraju śmieci budowlanych m.in. z Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA odpady ochrona środowiska Niemcy kary

Działania na rzecz czystego powietrza. Poznaj nowe narzędzia walki ze smogiem

Edukacyjna Sieć Antysmogowa (ESA) to program informacyjno-badawczy na rzecz czystego powietrza, realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Dzięki zastosowaniu narzędzi znanych w pedagogice (metodyka) stworzono efektywny sposób nauczania o zanieczyszczonym powietrzu.
Zobacz więcej na temat:  smog ochrona środowiska powietrze Artur Wolski ekologia edukacja infografika

"Ryby i krowy. Podejmij przyjaźń z naturą" - wystawa manifest

- Moja część dotyczy wieloletniej tradycji wędkarskiej. Byłem wędkarzem, robiłem projekty przynęt wędkarskich, a w tej chwili stoję w zupełnie innej pozycji - mówi Andrzej Paruzel, artysta i kurator wystawy "Ryby i krowy. Podejmij przyjaźń z naturą". - Uważam, że należy przestać kaleczyć ryby, że wędkarz powinien stać się strażnikiem przyrody.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wystawa galerie natura ekologia ochrona środowiska Kasia Dydo Katarzyna Dydo Aleksandra Opala

Moduł Jakości Powietrza – przez szkolny eksperyment do wiedzy

Gdy wznosimy wielki biurowiec – czy po prostu idziemy chodnikiem – powodujemy unoszenie się pyłu, a tym samym zanieczyszczamy atmosferę. Moduł Jakości Powietrza to nowe narzędzie służące badaniu tego, jak nasze codzienne życie wpływa na jej czystość. Za wynalazkiem stworzonym z myślą o uczniach klas 6-8 oraz szkół średnich stoją Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Centrum Nauki Kopernik oraz Polski Alarm Smogowy.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Łodej Trójka STYL ŻYCIA Paweł Turski powietrze ekologia ochrona środowiska smog Centrum Nauki Kopernik

Wojciech Jakóbik: Polska może skorzystać na Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

W Parlamencie Europejskim odbyła się debata o Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, z którego mają także skorzystać nasi górnicy. 17,5 mld euro ma być przeznaczone na pomoc dla europejskich regionów odchodzących od węgla i wspomóc transformację, mającą ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. - Polska na usuwanie negatywnych skutków transformacji energetycznej może dostać 3,5 mld euro - mówi ekspert Wojciech Jakóbik.
Zobacz więcej na temat:  węgiel energetyka ochrona środowiska górnictwo Michał Strzałkowski

Gowin: dzięki programom "Czyste Powietrze" i "Mój Prąd" w Polsce radykalnie poprawi się jakość powietrza

Wsparcie dla zielonej gospodarki znalazło swoje ważne miejsce w Polskim Ładzie. Minister rozwoju Jarosław Gowin zapowiedział również wiele rozwiązań przyspieszających transformację energetyczną z zapewnieniem osłony, ochrony finansowej dla branż energochłonnych, tak ważnych dla polskiej gospodarki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia ochrona środowiska Ministerstwo Rozwoju energetyka Polski Ład