Polskie Radio
Section05
ochrona środowiska

"Sielanka. Co artyści uprawiają?". Kuratorka wystawy: oni dostrzegają różne zagrożenia jako pierwsi

- W tekście kuratorskim są zawarte ważne pytania, a nasi widzowie powinni sobie na nie odpowiedzieć. Artyści przedstawiają swój punkt widzenia. Słowo "sielanka" w tytule wystawy daje do myślenia, nie jest ono współcześnie szczególnie często używane. Słysząc je, nie mamy pewności, czy to ironia, a może faktycznie mamy do czynienia z prawdziwie przyjemną sytuacją - mówiła w Dwójce Magda Milewska, kuratorka ekspozycji "Sielanka. Co artyści uprawiają?".
Zobacz więcej na temat:  Jakub Jamrozek wystawa dzieła sztuki Łódź rośliny środowisko naturalne Dwójka ekologia ochrona środowiska śmieci

PR24 Zielony Ład. "Rolnicy powinni wspierać tę reformę"

- Na pewno tę informację należało lepiej przygotować, lepiej wytłumaczyć, na czym polega reforma Zielonego Ładu, lepiej rolników do niej przekonać. Bardzo trudno jest zrobić dobrą kampanię informacyjną w momencie, kiedy jest duże środowisko, które mówi o tym, że Zielony Ład miałby zaszkodzić rolnikom, doprowadzić do ich upadku - mówiła w Polskim Radiu 24 Justyna Zwolińska, prawniczka z Koalicji Żywa Ziemia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat ochrona środowiska ekologia Katarzyna Dydo

PR24 Zmiana klimatu wpłynie na polskie lasy. Prof. Zych wskazuje możliwe konsekwencje

Wraz z ociepleniem klimatu czeka nas zmiana szaty roślinnej - alarmują naukowcy. Nie stanie się to w perspektywie lat, to długi proces związany z tym, że rośliny nie migrują tak szybko jak zwierzęta, ale formacje roślinne będą coraz częściej narażone na gwałtowne zmiany - przekonywał w Polskim Radiu 24 botanik prof. Marcin Zych. 
Zobacz więcej na temat:  ochrona środowiska klimat Marta Hoppe ekologia drzewa

Parki narodowe i ich znaczenie. Rozmowa z Martą Gregorczyk

Parki narodowe są jedną z form ochrony przyrody. Tworzy się je w celu zachowania różnorodności biologicznej, zasobów, tworów i składników przyrody nieożywionej i walorów krajobrazowych, przywrócenia właściwego stanu zasobów i składników przyrody oraz odtwarzania zniszczonych siedlisk przyrodniczych, siedlisk roślin, siedlisk zwierząt lub siedlisk grzybów.
Zobacz więcej na temat:  klimat ochrona środowiska ekologia parki narodowe Katarzyna Dydo

Zobowiązania kopalni Turów. PGE: wypełniamy na bieżąco

Kopalnia Turów na bieżąco wypełnia zobowiązania z decyzji środowiskowej, wydanej przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, poprzez realizację inwestycji i działań proekologicznych ograniczających jej wpływ na pobliskie tereny Polski, Czech i Niemiec - poinformowała spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Na wszystkie działania kopalni wynikające decyzji środowiskowej przeznaczono do tej pory ok. 56,6 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka Turów PGE ochrona środowiska