Polskie Radio
Section05
ochrona środowiska

Skażenie Odry. Prof. Maciej Zalewski: musimy odbudować retencyjność rzek

- Trzeba zdawać sobie sprawę, że klimat się ociepla i w związku z tym wrażliwość ekosystemów wodnych na zanieczyszczenia rośnie, a z tym mamy problem - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Maciej Zalewski, ekohydrolog z Uniwersytetu Łódzkiego, dyrektor Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo POLSKA Odra katastrofa ekologiczna ochrona środowiska Eliza Olczyk opozycja

Śnięte ryby w Odrze. Publicyści ocenili działania rządu w sytuacji kryzysowej

Służby bezpieczeństwa oczyszczają Odrę ze śniętych ryb od połowy ubiegłego tygodnia. Ponadto pojawiają się fake newsy na temat rzekomego zanieczyszczenia rzeki rtęcią. Sytuację kryzysową związaną ze skażeniem m.in. Odry omówili w Polskim Radiu 24 Michał Płociński z "Rzeczpospolitej", Jerzy Mosoń z fundacji Fibre oraz Piotr Grzybowski z Katolickiego Tygodnika "Niedziela".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Eliza Olczyk POLSKA polityka Mateusz Morawiecki katastrofa ekologiczna Odra rzeka ochrona środowiska środowisko ekologia

Marszałek woj. lubuskiego celowo dezinformowała opinię publiczną ws. Odry? Wiceszef MSWiA chce interwencji służb

Odpowiednie służby powinny wyjaśnić, czy marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak "dezinformowała opinię publiczną" ws. sytuacji na Odrze - uważa wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA środowisko ekologia katastrofa ekologiczna rzeka Odra Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker dezinformacja MSWiA ochrona środowiska

Niemiecki minister mówił o rtęci w Odrze? "Taka wypowiedź nie jest mi znana"

Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak informowała w sobotę, że została przez stronę niemiecką zapewniona o wysokim stężeniu rtęci w Odrze. W niedzielę zdementował to na konferencji prasowej minister środowiska Brandenburgii Axel Vogel. Elżbieta Polak twierdzi jednak, że doszło do błędu w tłumaczeniu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Odra rzeka katastrofa ekologiczna ochrona środowiska Niemcy

Śnięte ryby w Nerze. RCB poszerza alert i przypomina, by absolutnie nie wchodzić do rzeki

Po znalezieniu śniętych ryb w Nerze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert także do mieszkańców powiatu kolskiego (Wielkopolskie). Wcześniej ostrzeżenia skierowano do dwóch łódzkich powiatów - łęczyckiego i poddębickiego. RCB ostrzega, by nie wchodzić do Neru i nie korzystać z wody z tej rzeki.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rzeka katastrofa ekologiczna rcb ryby środowisko ochrona środowiska społeczeństwo straż pożarna policja służby i bezpieczeństwo

Nie tylko Odra. Wojewoda wielkopolski apeluje, by nie wchodzić do rzeki Ner

Wojewoda wielkopolski po posiedzeniu sztabu kryzysowego podał do wiadomości jego rekomendacje: zaleca się unikania kąpieli w rzece Ner oraz unikania pojenia w niej zwierząt. Wojewoda dodał, że działania te mają charakter prewencyjny i są podejmowane w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo ochrona środowiska wielkopolskie regiony rzeka katastrofa ekologiczna

"Przyczyną mógł być wzrost zasolenia". Minister klimatu o skażeniu Odry

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała w sobotę na Twitterze, że badania nie wskazują na to, by w Odrze wykryto wysokie stężenie rtęci, za to podniesiony jest poziom zasolenia. Jak wyjaśniła szefowa resortu, wysokie zasolenie Odry mogło aktywować inne substancje toksyczne znajdujące się w wodzie lub osadzie dennym, a "wykonanie badań ryb pod kątem toksykologii pozwoli ustalić ewentualne szkodliwe substancje".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie Odra ochrona środowiska katastrofa ekologiczna Anna Moskwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska

"Gdzieś było zaniedbanie służb". Wąsik o dymisjach urzędników w związku ze skażeniem Odry [ZAPIS RELACJI]

- W sprawie zatrucia Odry byliśmy uspokajani i ta skala była w pewien sposób niedoszacowana przez urzędników, którzy stracili stanowiska - mówił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Odniósł się w ten sposób do dymisji szefa Wód Polskich Przemysława Dacy i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka. Wąsik przyznał, że "gdzieś było zaniedbanie służb podległych rządowi". Na bieżąco śledziliśmy informacje dotyczące katastrofy ekologicznej - zapraszamy do lektury.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Odra katastrofa ekologiczna ochrona środowiska RELACJA rzeka ryby

Skażenie Odry. Maria Libura o instytucjach ochrony środowiska: potrzebny dobrze wyszkolony i wynagradzany personel

- Wiele wskazuje na to, że niepokojące informacje dotyczące nieprawidłowych zachowań niektórych przedsiębiorców zgłaszane były przez mieszkańców miast położonych nad Odrą znacznie wcześniej - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Libura, ekspert do spraw logistycznych i organizacyjnych służby zdrowia (Uniwersytet Mazursko-Warmiński w Olsztynie).
Zobacz więcej na temat:  COVID-19 społeczeństwo POLSKA Krzysztof Grzybowski Odra katastrofa ekologiczna ochrona środowiska

Poseł PSL o zanieczyszczeniu Odry: kary powinny być dotkliwe, łącznie z zaprzestaniem działalności gospodarczej

- Wody Polskie powinny być przygotowane, tam gdzie są duże zrzuty ścieków, dopływy do Odry, powinno być to analizowane na bieżąco - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Mieczysław Kasprzak, poseł PSL - Koalicji Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krzysztof Świątek Odra natura zanieczyszczenie ochrona środowiska katastrofa ekologiczna Mieczysław Kasprzak

Katastrofa ekologiczna w Odrze. Prezes Wód Polskich: padło co najmniej 10 ton ryb

- Z punktu widzenia Wód Polskich doszło do naprawdę bardzo poważnej katastrofy ekologicznej - powiedział prezes przedsiębiorstwa Wody Polskie Przemysław Daca komentując masowe śnięcie ryb w Odrze. Dodał, że z rzeki wyłowiono "co najmniej 10 ton martwych ryb", co pokazuje, ze mamy do czynienia z "gigantyczną i bulwersującą" katastrofą ekologiczną.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Odra ochrona środowiska lubuskie

Nawet 10 lat więzienia za umyślne przestępstwo środowiskowe. Ustawę musi jeszcze podpisać prezydent

Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o przeciwdziałaniu przestępczości środowiskowej, która zakłada, że za nielegalne składowanie, unieszkodliwianie czy transport odpadów, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu, może grozić do 10 lat więzienia. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia ochrona środowiska energetyka ustawa zanieczyszczenie

PR24 Grzegorz Walijewski (IMGW): susze w Polsce będą występowały coraz częściej

- W naszej części świata susze będą coraz częściej normą. Niestety trzeba zobaczyć, co dzieje się nie tylko w naszej części świata, ale globalnie. Susze występują coraz częściej, już 2 mld osób ma problemy z dostępem do bieżącej wody, która zapewniłaby prawidłowy byt - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ochrona środowiska pogoda zmiany klimatyczne susza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Odblokowanie farm wiatrowych na lądzie? Ozdoba: zgłosimy modyfikacje do projektu ustawy

 - Jako Solidarna Polska uważamy, że polska energetyka jak najdłużej powinna opierać się na węglu ze względu na stabilność i suwerenność energetyczną - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra ochrony środowiska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krajowy Plan Odbudowy klimat OZE ochrona środowiska ekologia