Czy Kościół prawosławny w Bułgarii ma problem z wizytą papieża?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 07:28
- Ta wizyta ma bardzo mocny wymiar ekumeniczny. Papież nawiązuje tutaj do Cyryla i Metodego i wspólnej tradycji obu Kościołów, rzymskokatolickiego i prawosławnego. Widać natomiast bardzo duży dystans po stronie bułgarskiej Cerkwii, i to jest chyba w ogóle problem Kościołów prawosławnych z dość dużą ostrożnością w kontaktach ze Stolicą Apostolską - mówiła w Dwójce Marta Szpala z OSW. 
Audio
  • O wizycie papieża Franciszka na Bałkanach (Puls świata/Dwójka)
Papież Franciszek w Skopje
Papież Franciszek w SkopjeFoto: MAURIZIO BRAMBATTI/PAP/EPA

W niedzielę (5.05) papież Franciszek rozpoczął trzydniową wizytę na Bałkanach. Motto jego pielgrzymki to "Pokój na ziemi", nawiązujący do encykliki "Pacem in terris" z 1963 roku o pokoju między wszystkimi narodami opartym na prawdzie, sprawiedliwości, miłości i wolności.

Pierwszy przystankiem na trasie Ojca Świętego była Bułgaria, skąd przeniósł się do Macedonii Północnej. To pierwsza w historii wizyta papieża w tym kraju.

Jak duża jest wspólnota katolicka na Bałkanach? Jaki jest stusunek społeczeństw tamtego regionu do religii? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Dariusz Rosiak

Gość: Marta Szpala z (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 6.05.2019

Godzina emisji: 16.45

pg/bch

Czytaj także

Papież Franciszek w Bułgarii: nikt nie może żyć tylko dla siebie

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 17:16
Papież Franciszek spotkał się ze wspólnotą katolicką w miejscowości Rakowski w Bułgarii. Powiedział, że Ludzie Boży to ci, którzy z odwagą i inwencją świadczą, iż miłość Boga pokonuje wszelkie przeszkody.
rozwiń zwiń