Między Wschodem a Zachodem. Raport nt. Europy Środkowo-Wschodniej

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 08:17
Punktem wyjścia do audycji był raport opublikowany przez znajdujący się w Bratysławie think tank Globesec. Został on oparty na sondażach przeprowadzonych wśród 7 tysięcy obywateli Polski, Austrii, Bułgarii, Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii. 
Audio
  • Sympatie międzynarodowe i polityczne w Europie Środkowo-Wschodniej (Puls świata/Dwójka)
Współczesne granice państw Europy Środkowej
Współczesne granice państw Europy ŚrodkowejFoto: Pixabay (domena publiczna)

Raport pokazuje poparcie społeczeństw krajów Europy Środkowo-Wschodniej dla Unii Europejskiej i NATO, przy czym 35 procent badanych widzi swój kraj jako część Europy Zachodniej, ale aż połowa chciałaby, żeby ich kraj znalazł się gdzieś w połowie drogi między Wschodem i Zachodem, aby – jak piszą analitycy Globesec – "czerpać to co najlepsze z tych dwóch światów". Takiego zdania jest 55 procent Czechów i 48 proc. Polaków.

Wyniki raportu analizowaliśmy w "Pulsie świata" wraz z dr Pawłem Ukielskim z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Posłuchaj nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Piotr Pogorzelski

Data emisji: 5.06.2019

Godzina emisji: 16.45

pg

Czytaj także

Europejscy rabini o eskalacji antysemityzmu

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 07:50
- Problem narastającego antysemityzmu staje się coraz poważniejszy. Narody Europy zaczynają zapominać historię czasów ostatniej wojny, gdy stał się on powodem zagłady narodu żydowskiego. Przyczynia się do tego masowy napływ imigrantów, którzy tej historii w ogóle nie znają – mówiła w Dwójce Monika Krawczyk ze Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyszłość Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 07:50
W audycji rozmawialiśmy o integracji ekonomicznej i politycznej na terytorium byłego ZSRR.
rozwiń zwiń