Bałkany. Protesty po literackim Noblu dla Petera Handkego

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 08:17
- Ta decyzja obudziła ogromne kontrowersje na Bałkanach, ale nie tylko. List protestacyjny opublikował też w Stanach Zjednoczonych tamtejszy Pen Club. Literacki Nobel dla Handkego postawił pytanie, czy powinni być nagradzani ludzie, których życie niekoniecznie jest tak wspaniałe, jak ich dzieła – mówiła w dwójce Marta Szpala, ekspertka OSW.
Audio
  • Peter Handke i kontrowersje wobec przyznanego mu literackiego Nobla (Puls świata/Dwójka)
Peter Handke
Peter HandkeFoto: PAP/EPA/JULIEN DE ROSA

Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała literacką nagrodę Nobla za 2019 rok Peterowi Handkemu. Austriacki pisarz doceniony został za "lingwistyczną pomysłowość, która bada obrzeża i specyfikę ludzkich doświadczeń", ale jego osoba i twórczość wzbudziła spore kontrowersje nie tylko w środowisku literackim, ale również politycznym. Handke jest określany przez krytyków swojej twórczości i poglądów jako obrońca serbskiego nacjonalizmu uosabianego przez zmarłego w 2006 roku Slobodana Miloševica.

Jacy politycy zaprotestowali przeciwko decyzji przyznania literackiego Nobla austriackiemu pisarzowi? Czy rację mają ci, którzy zarzucają Handkemu relatywizowanie serbskich zbrodni wojennych? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Adrian Bąk

Gość: Marta Szpala (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 14.10.2019

Godzina emisji: 16.45

mko/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ich odkrycia zmieniły koncepcję wszechświata. Nagrody Nobla z fizyki przyznane

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 12:30
Tegoroczny laureat Nobla z fizyki James Peebles rozwijał modele Wielkiego Wybuchu, co pozwoliło zrozumieć historię rozwoju Wszechświata. Micheal Mayor i Didier Queloz dokonali odkrycia pierwszej planety spoza Układu Słonecznego, okrążającej gwiazdę podobną do Słońca.
rozwiń zwiń