Proces ws. zestrzelenia malezyjskiego Boeinga nad Donbasem rozpoczęty

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 19:06
- Katastrofa tego samolotu spowodowała nałożenie sankcji na Rosję. Zachodnioeuropejscy politycy zwrócili uwagę na konflikt na wschodzie Ukrainy dopiero wówczas, gdy zareagowała opinia publiczna przerażona ogromem tragedii - mówił w "Pulsie świata" Krzysztof Nieczypor z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Rozmowa Krzysztofem Nieczyporem z Ośrodka Studiów Wschodnich o procesie karnym w sprawie zestrzelenia w 2014 roku nad wschodnią Ukrainą malezyjskiego samolotu (Puls świata/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/vaalaa

W programie rozmawialiśmy o procesie karnym w sprawie zestrzelenia w 2014 roku nad wschodnią Ukrainą malezyjskiego samolotu pasażerskiego. W wyniku katastrofy  śmierć poniosło 298 lecących nim pasażerów, w większości Holendrów. Proces rozpoczął się 9 marca br. i potrwa kilka, a może kilkanaście lat. 

Ważnym elementem toczącego się procesu jest aspekt prawno-międzynarodowy. - Trybunał Holenderski będzie musiał sprawdzić, na ile Federacja Rosyjska bierze udział w tym konflikcie - wyjaśniał komentator.

Równolegle w Hadze toczy się proces przeciwko Rosji z oskarżenia Ukrainy, która zarzuca Putinowi finansowanie działalności terrorystycznej na terenie Donbasu. - Jednym z argumentów strony ukraińskiej jest właśnie katastrofa malezyjskiego Boeinga, która dowodzi współudziału Federacji Rosyjskiej w finansowaniu i dozbrajaniu grup terrorystycznych na wschodzie kraju - mówił Krzysztof Nieczypor.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Piotr Pogorzelski

Gość: Krzysztof Nieczypor (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 10.03.2020

Godzina emisji: 16.45

uk/am

Czytaj także

Ekspert o formule Steinmeiera: prezydent Ukrainy przedstawił ją w formie wielu niedomówień

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 21:33
Ukraińska opozycja domaga się od prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wyjaśnień, czy zgoda na podpisanie tzw. formuły Steinmeiera w sprawie konfliktu w Donbasie nie oznacza kapitulacji Ukrainy przed Rosją. Podpisanie dokumentu pozytywnie ocenił Kreml. Dlaczego obydwie strony konfliktu różnie interpretują podpisany dokument i jak wyglądają naciski Zachodu na unormowanie sytuacji na wschodzie Ukrainy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zestrzelenie samolotu w Iranie. Eksperci publikują kolejny wstępny raport

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 10:25
W raporcie czytamy, że maszyna została zestrzelona dwiema rakietami krótkiego zasięgu ziemia-powietrze. Miały to być rakiety Tor-M1. 
rozwiń zwiń